Eğitimde Gelecek / Eğitimde Gelecek Fuarı

Eğitim dünyası her geçen gün yeni fikirlerle şekillenmekte, farklı sistemler ile karşımıza çıkmaktadır. Eğitimde temel taşların gelecek öngörüsüne göre  oturması eğitim kalite çıtasını daha da yükseltecektir. Bu şekilde insanlar da mesleklerinde isabetli seçim yapacaklardır. Çünkü; mutlu ve sevdikleri işleri yapanlar ancak başarılı olabilirler.

Teknoloji eğitimin vazgeçilmesidir. Eğitimde teknolojiyi bilinçli bir şekilde kullanmak gerekir. Geleceğimizi şekillendirecek olan eğitime gereken önemi vermek zorundayız. Teknolojiyi takip etmeli, öğrenme yöntemlerine göre eğitim ve farkındalık yaratarak daha çok yol alınmalı.

İnsanoğlunun yaşama gelişi ve devam etme süreci sürekli bir ivme içindedir. Bu sürecin dışında kalmak imkansızdır. Bize düşen teknolojik süreci takip etmek, bilgiyi istemek ve sürece motive olmaktır. Gelecek için çalışmak ve üretmek zorundayız. Yoksa sağlıklı beklenti içinde olamayız. Tersi bir durum Polyannacılılık oyunundan öteye bir anlam taşımaz.

Gelecek ama neyin geleceği, hiç kuşkusuz insanın… En büyük yatırım her zaman insana yapılandır. Eğitim de öğrencimize yeni fırsatları sunmak zorundayız. Onların eğitim dünyasını şekillendirecek fiziksel ortamını teknolojiyle donatmak ve farklı seçenekler sunmak zorundayız.  Eğitimi kaliteli vermekten başka seçeneğiniz yok.

Çocuğun eğitimi anne karnında başlar ve mezara kadar devam eder. Bireyin eğitimi çevrede şekillenir. Sağlıklı nesiller için, önemsenmeli çocuklar, üzerine titremeli,  zira onlar bizim geleceğimiz…  Onlar gelecekte bizleri temsil edecektir. Sorumluluk vermeli, yardımcı olmalı, fırsat eşitliği sunmalıyız. Beyin göçüne maruz bırakmamalıyız. Zira bir ülkenin gelişmişlik seviyesinin almış olduğu beyin göçüyle doğru orantılı olduğunu da unutmamalıyız.

Çocuğumuzun İstek ve İdealleri Bizden Farklı Olacaktır.

Okul seçimi öğrencilerin en önemli duraklarından biridir. Başarıyla yoluna devam etmek isteyen her öğrenci, bu kararı verirken ince eleyip, sık dokuması gerekiyor. Yanlış adımlar atmamaları için dışarıdan destek alması gerekir.

Çocuğunun ilgi ve yeteneklerine göre en uygun mesleği seçmek gerekir.

Genelde ebeveynler kendi gönüllerinde yatan aslanı çocuklarına dikte etmeye çalışırlar. ‘Ben olamadım, o olsun’ anlayışı gençler tarafından sıkı defansla karşılanır. Çocuğumuzun istek ve idealleri farklılık gösterebilir.  Bu da onun eğitim ve iş hayatını olumsuz etkileyebilir.

Akademik başarıyı objektif bir şekilde değerlendirmeliyiz. Gerekirse öğretmen ve uzman kişilerden destek almalıyız…

Hayalinizin Peşinde Nasıl Gidebiliriz?

Öğrencilerin sesine kulak vermeli, ne istediklerini duymalıyız. Bir hedefe ulaşmaları için onlara yardımcı olmalıyız. Sağlam verilmiş bir eğitim onun geleceğini şekillendirecek, gelecekte istediği mesleği seçmesine yardımcı olacaktır. Aksi halde düşünecek gibi değil…  Yoksa bir ömür boyu pişmanlık, keşke dolu günler onları bekler.  Bazen de farklı fırsatlar çıkabilir.

Çocukları kazanmalıyız! Anne ve baba olarak onlara hedef göstermeliyiz. Boş durmamanın zamanı verimli kullanmanın önemini bilmelidirler. Başka bir yaşam seçeneğimiz yok. Her şey zamanında güzeldir. Zamanı mantıklı ve etkili kullanmak gerekir.

Meslek, belli bir formasyonu gerektiren, bilgi, beceri, ustalık, sevgi ve ilgi isteyen sürekli (Hayat Boyu) bir iştir!

Eğitimde Gelecek Fuarı

Keşke! Hayal olarak kalmasaydı." Dememek için "Geleceği gez, geleceğini gör"

Hangi okulda okumak istediğine karar verdin mi?

Keşke!!! Hayal olarak kalmasaydı…

Geleceğini belirlemek istiyor musun?

İnsan nasıl yaşayacağını yaptığı seçimlerle belirler.

Kendimi 30 sene sonra nerede görmek istiyorum?

Meslek seçmek demek, hayat biçimini seçmek demektir...

Yanlış meslek seçimi uyumsuz ve mutsuz bir yaşamın sebebi olabilir.

Sloganlarıyla dikkatleri üzerine çekti. Büyük hazırlıklarla lansmanı yapıldı. Geleceğimiz olan gençleri okumak istedikleri alanlarla ilgili bilgilendirmek gerekir. Gençlerimizi istedikleri alanı seçmelerine yardımcı olmak için “Eğitimde Gelecek Fuarı” düzenlenmektedir. Beylikdüzü ve Büyükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün işbirliğiyle düzenlenen fuar 3-6 Mayıs’ta gerçekleşecektir. Çocuklarımız için güzel bir fırsat! Okul ve üniversiteler kendini tanıtacak, öğrencilerimizi bilgilendirecekler. Bu fuar fikir açısından onların geleceğine, mesleğine giden yolculukta şüphesiz büyük bir rehber olacaktır. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.

Yahya KARAKURT- Eğitimci- Yazar / Diğer Yazıları  /  Başarısızlığın Nedenleri!/ Başarının Anahtarı İnovasyonda! / Başarılı Olmak

Paylaş  Reklamlar

 

Okuma Nedir?

Kitap Okumanın Faydaları

Yavaş Okuma Nedenleri

Nedir Bu Hedefsizlik?

Düşünmeyi Bilmiyoruz!

Problem Çözme

Okulda Başarı Taktikleri

Haydi İnovasyon Yapalım!

Kişisel Başarının Anahtarı

Nasıl Bilim Adamı Olunur?

Beyin Geliştirmek İçin Öneriler

Sınav Kaygısı

Verimli Ders Çalışma İçin 10 Kural

Ders Çalışma Ortamı Nasıl olmalı?

Yanlış Çalışma Davranışları

Sınıfta Etkili Ders Dinleme

Not Tutmanın Faydaları

18 Adımda Test Çözme Becerisi

            

 İzin alınmadan kopyalanamaz ve kullanılamaz. Her hakkı saklıdır.© Design, By Karakurt