Verimli Ders Çalışma İçin 10 Kural, Verimli Ders Çalışma İlkeleri, Verimli Ders Çalışma

1. Önce amacınızı belirleyin
Ders çalışırken, ödev yaparken, sınavlara hazırlanırken belirli bir hedef doğrultusunda yol almalısınız. amaç belirlemek, ders çalışma isteğinizi olumlu yönde etkileyecektir. Unutmayın hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez...

2. Çok çalışmak, verimli çalışmak değildir
Ders çalışmak için zamanınızı iyi kullanmak çok önemlidir. Uzun süreli değil daha çok kendinizi derse veriyorsanız, motivasyonunuz devam ediyorsa verimli çalışıyorsunuz anlamına gelmektedir. Genelde 40 dakika çalışma 10 dakika mola şeklinde olmalı...

3.Kendinize çalışma ortamı hazırlayın
Ders çalışma için sürekli çalışabileceğiniz bir ortam olmalıdır. Ortamda dikkati dağıtacak eşyalardan uzak olmalıdır. Ortamın sıcaklığı, ışığı ve havalandırmasına dikkat ediniz.
4.Çalışırken dikkatinizin dağılmasına izin vermeyin
Uygun çalışma ortamı sağlandıktan sonra ders çalışmanıza tam bir konsantrasyon içinde başlayın ve dikkatinizi dağıtacak her şeyden uzak durun.
5.Planlı çalışma alışkanlığı kazanın
Günlük ve haftalık planlar yapmalı ve ders çalışma süreleri bu planlara sadık kalarak devam etmelisiniz. Bunun sayesinde zamanı etkili ve verimli kullanmış olursunuz.
6. Sevmediğiniz ders yoktur çalışmadığınız ders vardır
Ümitsizliğe kapılıp çalışmaktan vazgeçmek en büyük hatalardan biridir. Başarısızlıktan başarı doğar. İnsan bilmediğinden korkar. Ne kadar çalışırsan o kadar öğrenirsin.

7. Çalışmanızı sık sık bölmeyin
Ders çalışma için ihtiyaç duyacağınız tüm malzemeleri çalışmaya başlamadan hazırlayın ki ara vermeyiniz. Dikkatiniz dağılmaya başladığında on dakikalık molalar verebilirsiniz.

 


8. Dersi derste öğrenin, iyi dinleyin ve not tutun, hatta günlük yazın
Ders esnasında tüm dikkatinizi öğretmeninize veriniz. Anlamadığınız yerleri öğretmeninize sormaktan çekinmeyin. Önemli noktaları mutlaka not alın.
Anlatılanlar öğretmenin ağzından çıktığı gibi değil, anlaşıldığı gibi yazılmalıdır. Öğretmenin anlattığı konunun ana fikri ve anlamları kavranıncaya kadar beklenilmelidir. Zamanın çoğu yazmakla değil, dinlemekle, fikirleri kavramaya çalışmakla geçmelidir. Önemli fikir ve paragrafların aynen yazılmasında fayda vardır. Yazıların düzgün ve okunaklı olmasına önem verilmelidir. Önce müsvette yapma, sonra temize çekilme yoluna gidilmelidir.
Bir günlük defteriniz olsun. Her gün düzenli bir şekilde yazmaya çalışın.

9. Öğrendiklerinizi tekrar edin
Öğrendiklerinizi tekrar etmezseniz kısa sürede unutursunuz. Hatırlama konusunda üç altın kural vardır.
1- Çalışma Seansı 20-40 Dakikadır, ve Bu Sürenin Sonunda Ne Hatırlanacağının Sınanması Gerekir.
2- 20-40 Dakikalık Bir Çalışma ve On Dakikalık Tekrarı, 10 Dakikalık Bir Dinlenme İzlenmelidir.
3- Dinlenme Sırasında Kendinize Bir Ödül Verin, Çünkü Bunu Hak Ettiniz...

10. Bol bol kitap okuyun
Etkili ve verimli okuma, öğrenmenin en temel yoludur. Kitap okuma alışkanlığı hem kavrama ve düşünme yeteneğinizi geliştirir hem de genel kültürünüzü artırır.
Yahya Karakurt / Eğitimci- Yazar / Diğer Yazıları / Karakter Eğitimi / İnovatif Düşünebilmek / Hayal Gücünün Tavanı Var Mıdır?
Kişisel Gelişim / Yavaş Okuma Nedenleri / Bir Öğrenci Neden Kitap Okumalıdır? / Kitap Okumayınız! / Ders Çalışma Ortamı / Akıllı Geleceğimiz


Bilim İnsanları / Ünlü Yazarlar / Ünlü Ressamlar / Ünlü Müzisyenler / Türk Büyükleri / Türk Bilim İnsanları / Ünlü Matematikçiler / Ünlü Fizikçiler