Akıllı Geleceğimiz

Bilim insanlarının gelecekle ilgili öngörüleri bizleri çoğu zaman şaşırtıyor. Bizlerde hayretle bu teknolojik gelişmeleri takip ediyor ve ne zaman kullanacağız diye büyük bir beklenti içine giriyoruz. Gelecekte dört yanımızı saracak olan akıllı teknolojiler hayatımızı nasıl etkileyecek büyük bir merakla beklemekteyiz. Zamanla ne olacağı daha da gün yüzüne çıkacaktır.
Günümüzde bu kadar gelişme yaşanırken, geçmişe gittiğimizde de aynı duygu ve heyecan kuşkusuz o zamanlarda da vardı. Geçmiş dönemin kurgu ve hayallerini biz günümüzde kullanmaktayız. Bu da bize şunu gösteriyor geçmişteki insanlara göre daha şanslıyız. Gelecektekiler de bize göre daha şanslı olabilir.
Kurgu denince akla ilk gelen isimlerden hatta kurgunun babası Jules Verne’dir. Jules Verne hem zengin bir hayal gücüne hem de müthiş bir öngörüye sahipti. Dönemine şartlarına göre güzel öngörüde bulunmuş geleceğe ışık tutmuştur. Hayallerinin peşinden gitmek isteyenlere yol açmıştır. Kitaplarında sözünü ettiği makineler bir gün icat edildiğinde, hep onun verdiği isimler kullanılarak onurlandırıldı. Onun sınır tanımaz “hayal gücü”nün ürünü olan Nautilius adlı denizaltı, daha sonra ilk “gerçek” nükleer denizaltıya ismini verdi. Ayın Çevresinde Seyahat’ten sonra aya gidildi. Bilim ve teknoloji onun “icatlar ambarı”ndan çok yararlandı. “Back to the Future” filminde Dr. Brown'un zaman makinesi ve çocuklarının isimleri için ilham kaynağı oldu.

 

Bilim sürekli ilerlemekte insanın sorumluluklarını yerine getirecek icatları ortaya çıkarmaktadır. Bunun ortaya çıkışı ilk bakışta bizleri korkutsa da aslında düzenli ve dikkatli kullandığında korkmaya gerek olmadığının farkına varacaksınız. Yine de insanlık olarak dikkatli olmak zorundayız.
Daha dün Kuzey Kore'de atom bombasından bile daha tehlikeli hidrojen bombası deneyi insanları korkutmuş ve ortakça harekete geçirmeye yeterli olmuştur.Kuzey Kore’deki nükleer test bölgesinde 5,1'lik deprem meydana getirdi. Bütün insanlığı ilgilendiren konularda istişarenin oluşu olumlu gelişmelerdir. İyiliğini yayılışında ne kadar güzel yol alıyorsak kötü durumlarda da ona karşı daha büyük güçlerle karşı çıkılmalıdır. Karşı çıkılan gücün büyüklüğü orada samimi duygularla yola çıkan iyi yürekli insanların varlığını gösterir.
Gelecekte beklenen muhtemel olaylarda bazıları bunlar olabilir mi acaba?
Teknoloji geliştikçe insanoğlu da sürekli yeni fikirler geliştirmektedir. İşte, giderek yaşanmayacak bir hale getirdiğimiz bu dünyada yaşanacak yerler kazanmak için, bilim adamlarını yeni fikirler geliştirmek zorunda bıraktılar. Yeni yaşam alanları gelecekte umut olabilir. Bütün bu gelişmeler olurken insanoğlu her zaman olduğu gibi yine yoluna devam edecek. Buluşlar ortaya çıktı mı onların hayatımıza entegre edip kaliteli bir yaşam yolunda hayatımıza devam etmeliyiz.
Geleceğin akıllı şehirleri, uzayda yeni yerleşim alanları, dijital şehirler, yeşille iç içe doğal apartmanlar, yüzen şehirler, su altı şehirleri ya da başka gezegenlerde yaşam alanları bizi bekliyor olabilir.
Akıllı geleceğimiz tüm gizemiyle bize doğru yol alırken, bunlardan faydalanarak daha güzel çalışmalar ortaya çıkarabiliriz. Akıllı icatlar hayatımıza nasıl etkileyecek zamanda bekleyip göreceğiz. Kim bilir ne gizemlerle gelecek. Bize düşen sabırla beklemek çalışmalara katkı sunmaktır.
Yapay zeka sonumuzu getirir mi?
Şüphesiz yapay zeka insanlık tarihi için çok önemli bir buluş olabilir. Gerçi kullanılmaya başlandı da. Amacına uygun bir şekilde kullanıldığında insanlara büyük kolaylıklar sağlayabilir. Genelde filmlerde izliyoruz ama amacı dışında kullanıldığında insanlık için büyük bir yıkım icadı olabilir.
Akıllı geleceğimiz kim bilir bizlere neler sunacaktır.
Akıllı geleceğimizde daha çok robotlar yer alacaktır. Düşünsenize, oturuyorsunuz kabine, gözlerde gözlük, kulakta kulaklık… Bambaşka bir dünya… Yapay dünya, simülasyonla baş başa farklı bir dünya. Daha gelişmiş, tanı koyabilen ve anında tedavi edebilen robot doktorlar. Temizleme tuşu ile istemediğin anıları silebileceğin beyin programı, kolay taşınabilen evler, sürücüsüz arabalar, yardımcı robotlar, bilgiyi beyne yükleyebilen diskler ve daha neler neler…
Biz istemesek de akıllı geleceğimizi bize doğru hızlıca yol almaktadır. Akıllı teknolojilerin insanla olan mücadelesinde umarım insanlar kaybetmez. Her duruma karşı insanoğlu kendini yenilemeli ve geleceğe emin adımlarla ilerlemelidir.

Yahya Karakurt / Eğitimci- Yazar / Diğer Yazıları / Karakter Eğitimi / İnovatif Düşünebilmek / Hayal Gücünün Tavanı Var Mıdır? / Geleceğin Dünyası / Geleceğin İcatları