Yanlış Çalışma Davranışları
Yanlış Çalışma Davranışlar
• Çalışma masası dışında değişik yerlerde çalışma alışkanlığı : aynı zamanlarda aynı mekanda ders çalışmak çalışmaya daha kısa sürede adapte olmamızı sağlar. O masaya sadece çalışmak için oturduğunu hissetmelisin.
• Dağınık oda dağınık zihin : Düzenli, dikkatinizi dağıtacak fazla obje olmayan sade bir odada mümkünse boş bir duvara dönük çalışın. İlginizin sadece ve sadece çalıştığınız konuya yönelmesi ancak bu şekilde gerçekleşecektir.
• Çalışma köşesi : 18- 20 derece oda ısısı derli toplu bir oda , sessiz ve ışığı yeterli düzeyde bir çalışma masası ve malzemeleri düzenli bir şekilde masanın üzerinde ise ders çalışmaya hazırsın demektir.
• Tv izleyerek ya da müzik dinleyerek çalışmak : Ders çalışmaya konsantre olabilmek , onunla baş başa olmayı gerektirir. Ders zamanı dersten başka şeyi gözünüz görmesin kulağınız duymasın. 

 • Yatarak – Uzanarak çalışmak : Yatarak veya uzanarak bir meteryali okumaya başladıktan bir süre sonra gevşemeye başlarsınız ve dikkatiniz dağılır. Bu şekilde gazete , roman , dergi okunabilir.
• Çalışırken bir şeyler atıştırmak : Çalışmaya başlamadan tüm fiziksel ihtiyaçlarınızı gidermeli ve ders çalışırken kesinlikle atıştırmamalısınız. Çünkü insan bir şeyler yerken yaptığı işteki konsantrasyonunu yitirdiği gibi oturduğu yerde atıştırmaktan ötürü kilo almak tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Çok acıkmışsanız çalışmaya ara vermelisiniz.
• Önemsiz işlerle , verimli saatleri harcamak : Verimli saatleri ders çalışmaya ayırmak için zamanı mümkün olduğunca ekonomik kullanmalısın. Bunun için benzer işleri birleştirerek yapmayı 5-15 dakikalık küçük zaman dilimlerini değerlendirmeyi öğrenmelisin.
• Telefon ve arkadaşlara hayır diyememek : Ancak boş zamanlarında arkadaşlarına zaman ayırabileceğini kesin bir dille anlatmalısın. Yine de ısrarla davrananlar olursa çalışırken telefonu fişten çekebilirsin.
• Çalışmayı sürekli erteleme alışkanlığı : Çok iyi bildiğimiz gibi sınavları erteleme şansımız yok. Yaşamı ertelemek gibi bir şansınızın da olduğunu sanmıyoruz. Öyle ise neden erteliyorsunuz ? zaman akıp gidiyor sürekli geri sayımdasınız. Aylar var derken bir de bakarsınız ki sadece günler kalmış ve tren kaçmış.

Paylaş  Sponsor Bağlantılar

 

Üretken Olmak 

Tasarlamak

Olumlu Düşünme

Okuma Nedir?

Nedir Bu Hedefsizlik?

Nasıl Bilim Adamı Olunur?

Düşünmeyi Bilmiyoruz!

Problem Çözme

Başarılı Olmak 

Modelleme (Örnek Alma)

Farkındalık

Sınıfta Etkili Ders Dinleme

Kişisel Başarının Anahtarı

Edison Gibi Nasıl Not Tutulur?

Bilim İnsanı Olabilmek...

Yavaş Okuma Nedenleri

Etkili ve Verimli Ders Çalışma 

Okulda Başarı Taktikleri

Başarıyla İlgili Sözler

Yaratıcılık

Etkinlik Örneklerinin Önemi

Haydi İnovasyon Yapalım!

Albert Einstein’dan Sözler ve Öneriler

Beyin Geliştirmek İçin Öneriler

Her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Design, By Karakurt