Eğitimde Adalet ve Ötesi

ADALET EŞİTLİK DEĞİL, HERKESİN HAK ETTİĞİNİ ALMASIDIR.

Eğitim sistemi nereye gidiyor böyle… Ne soran var ne de dile getiren… Demek ki her şey yolunda…  Maalesef yolunda giden bir durum yok. Kötüye doğru gidiş her geçen gün daha da belirginleşiyor…

 Tüm eğitimcilerin ortak sorunları var. Dile getiriliyor ama maalesef kaale alan yok. Nedir bu sorunlar, bazılarını sıralamaya başlayayım…

Öğrenciler hedefsiz,

Sınıflar kalabalık,

Ders esnasında öğrenme amacıyla gelmeyenlerin gürültüleri almış başını gidiyor.

Her şey öğrenci psikolojisiyle bağdaştırılıyor. Başkasının psikolojisini düşünen yok.

Saygısızlık diz boyu, saygısızlık yapana hiçbir yaptırım yok. Yapanın yanına kar kalıyor.

Veli desen dil pabuç gibi, işini yapandan daha çok şey bildiğini sanıyor.

Eğitimde disiplin yok. Ve daha neler neler...

Daha nereye kadar gidecek bilmiyorum ama böyle devam ederse sonumuzu hiç iyi görmüyorum.

Eğitimde en büyük adaletsizlik herkese eşit davranmaktır. Tüm öğrencilere aynı eğitim verilmez dolayısıyla herkesten aynı başarıyı beklemek imkânsızdır. Çok bilen, öğrenmek isteyenle, dersle alakası olmayanları aynı sınıfa koymak eğitimi baltalamaktır. Bu şekilde ikisini de aynı konuyu anlatmak ve ikisini bir potada eritmeye çalışmak büyük bir yanlışlıktır.

5-6 yıl önce bir arkadaşımın gördüğünü bana anlatınca etkilenmemek elde değildir. Yurt dışına proje dâhilinde bazı okulları gezme imkânı görmüş. Ama oradaki gördükleri onu derinden etkilemiştir.

Yaklaşık 500 öğrencinin sessiz ve düzenli bir şekilde tek sırayla konferans salonuna indiğini, koltuklara otururken dahi aynı sırayla oturduklarını ve kalkarken de aynı şekilde sırayla sınıflarına gittiklerini gördüğünü söyledi. Kimse konuşmadan sadece etkinliği dinlediği ve kimsenin onları uyarmak zorunda olmaması işin ilginç olan diğer tarafıdır.

Bu öğrencilere bu disiplini verirken kimse öğrencimin psikolojisi bozuldu diye söylenmedi. Okulun belli kuralları vardır. Uyan uyar uymayan başka okula gönderilir.

İlkokuldan sonra öğrenci hangi okulu hak ediyorsa oraya gönderilmeli ve ona göre eğitilmelidir. Yoksa iyi eğitim almaya ve kendini geliştirmeyi isteyen öğrencilere en büyük adaletsizliği yapmış oluruz.

Son zamanlarda eğitime darbe üstüne darbe vuruluyor.  Eğitim sistemin içindeki sorunlar hal olmadan ben yaptım oldu, demekle maalesef olmuyor. Bakalım ne olacak mantığıyla bakarsan daha çok yanlış yapacağız. İlk önce ülkenin dört bir tarafındaki eğitim sistemini olumsuz etkileyen ne varsa kaldırmak gerekir. Gerek fiziki gerekse öğretmen başına düşen öğrenci sayısını düşürüp başarı çıtasını sürekli yüksekte tutmak gerekir.

Eğitim sistemi oturmadıkça olan yavrularımıza olacak. Her geçen gün sınav adını değiştirmekle olmuyor.  Değişiklik güzeldir ama mantıklı ve zamanında yapılırsa daha iyi olur. Yoksa bataklığı kurutmadıktan sonra sivrisineği öldürsen ne anlamı var. Duygusal değil akılcı davranmak şarttır.

Son zamanlarda öğrenciler iyice zıvanadan çıktı. Bir velimin yazdıklarına hiç dokunmadan sizlerle paylaşmak istiyorum.

Eyyy kıymetli çocuklarım,öğretmenlerin fazla ders vermesi yasak,tatil ödevi vermesi yasak,şimdi bide sözlüye kaldırması yasaklandı. Ders çalışmasanız da olur,çalışsanız da olur,sınıfta konuşsanız da olur,konuşmasanız da, bağırmak yasak,kırık notlu karne getirirseniz azarlamak yasak, sınıfta kalma olayı da yok gibi bir şey,çünkü aksini yaparsak,sizler üzülürsünüz,kırılır bunalıma girersiniz, size doğru yolu gösteren insanları pişman eder,anne babaları perişan edersiniz,hal böyle iken daima her istediğiniz yapılır,her şey alınır,ceplerde harçlık dolu,son teknoloji telefonlar kullanılır, 1 saat ders yapılırsa,11 saat bilgisayar sörf falan filan aşk meşk yapılır,daha kendini bilmezken bile platonik aşkların ötesine geçilir,her şeyin en iyisi en güzeli seçilir, hiçbir şeyden de mutlu olunmaz,ama zavallı anne babalar bu kandırmaca ve koşturmaca içinde tükenir gider aman evladım adam olsun yeter ki derler ve sonunda ayvayı yerler... Sevgili evlatlarım bu mudur talebelik ,bu mudur evlatlık,bu güzelim vatanı sizlere emanet eden büyük atamız kahredip ikinci defa ölmez mi? Şöyle bir silkelenseniz de kendinize gelip yahu biz ne yapıyoruz,deyip kendinize gelseniz de,hem kendinize hem ailenize hem de atanıza yakışır bir vatan evladı olsanız daha iyi mi olur acaba????????????

Umarım kısa sürede ne yapılacaksa yapılır. Yoksa böyle gidersek nereye gideceğimizi kestiremiyorum.  Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete…

Yahya KARAKURT- Eğitimci / Yazarın Diğer Yazıları  / Tüm Yazarlar / Düşünce Nedir? / Rehberlik / Projeler

Paylaş  Sponsor Bağlantılar

 

Eğitim Hayatı Nedir?

Üretken Olmak 

Tasarlamak

Olumlu Düşünme

Okuma Nedir?

Nedir Bu Hedefsizlik?

Nasıl Bilim Adamı Olunur?

Düşünmeyi Bilmiyoruz!

Problem Çözme

Başarılı Olmak 

Modelleme (Örnek Alma)

Farkındalık

Sınıfta Etkili Ders Dinleme

Kişisel Başarının Anahtarı

Edison Gibi Nasıl Not Tutulur?

Bilim İnsanı Olabilmek...

Yavaş Okuma Nedenleri

Yanlış Çalışma Davranışları

Etkili ve Verimli Ders Çalışma 

Okulda Başarı Taktikleri

Başarıyla İlgili Sözler

Yaratıcılık

Etkinlik Örneklerinin Önemi

Haydi İnovasyon Yapalım!

Albert Einstein’dan Sözler ve Öneriler

Beyin Geliştirmek İçin Öneriler

18 Adımda Test Çözme Becerisi

 İzin alınmadan kopyalanamaz ve kullanılamaz. Her hakkı saklıdır.© Design, By Karakurt