Modelleme, Modellemenin Önemi, Eğitimde Modelleme, Modelleme Ne İşe Yarar?

İnsanları modellemeye iten güç onların yaptığı işlerin düzenli ve belli bir stratejiye göre olmasıdır.
Etkileşimler insanlar arası bilgi alışverişini sağlar. Etkileşim sonucu bireyler kendilerinin farkına varabilirler. Kişisel gelişim modellemeleri yapabilirler. Yeni tanıştığı bir arkadaşın davranışını çok beğenebilir. Onun o yönünü modelleme yapabilir. Yaşantımıza ait ne varsa çoğunu bizimle birlikte şekillenmiştir.

Olumsuz düşünceleri olumluya çevirdiğimizde muhteşem kimlikleri ortaya çıkarıp mutlu olabiliriz. Değişim bir anlık süreçtir. Onu kalıcı davranışa dönüştürmek ve yaşantımıza uygulamak elimizde olan bir seçenektir.

İnsanlara yerleşmiş olan bazı inançlar onların davranış alanlarını sınırlıyordu. Yeni girişimde bulunma engeli ortadan kalktığında çeşitlilik artar. Çoğu insanını başından geçen çok basit ve anlamsız bir olay hayatımızda neleri değiştirdiği açıkça ortadadır.

 

Psikomotor bir davranış sergilenmesi bizden beklendiğinde eğer yapamazsak sen beceriksizin tekisin elinden bir şey gelmez gibi yakıştırmada bulunurlar. Sonuçta bizlere söylenen bu kelime ben çok beceriksizim inancını yerleştirir. Bundan sonra otomatikman pratiğe dönük bir davranış bizim için zor yapılması güç anlamını ifade eder. Küçük bir işte yapmamız gereken tamiratı başkasından bekleriz. Ama kendi kişisel tarihimizi değiştirebiliriz. Başkası bu tamiratı yapabiliyor ben neden yapmayım diyerek işe başlamak ben yapamam inancını yıkarak yeni davranış kalıbı oluşturmaktır. Kendi düzeyimize göre bir davranış değişimi yaparsak başarılı olabiliriz. Düzey değiştirmek kendi bireysel kararımızla yapacağımız bir eylemdir.
"Yapabileceğimiz şeyleri yapmaya başlarsak kendimizi hayretler içinde bırakacak sonuçlar alırız." Thomas Edison
Yahya Karakurt / Eğitimci- Yazar / Diğer Yazıları / Karakter Eğitimi / İnovatif Düşünebilmek / Hayal Gücünün Tavanı Var Mıdır?
Kişisel Gelişim / Yavaş Okuma Nedenleri / Bir Öğrenci Neden Kitap Okumalıdır? / Kitap Okumayınız! / Ders Çalışma Ortamı / Akıllı Geleceğimiz


Bilim İnsanları / Ünlü Yazarlar / Ünlü Ressamlar / Ünlü Müzisyenler / Türk Büyükleri / Türk Bilim İnsanları / Ünlü Matematikçiler / Ünlü Fizikçiler