Tasarlamak, Tasarımcı Olmak

Günümüzde tasarım; Var olan bir alanda üretimin ön safhasını oluşturan, hayal merak ve düşüncenin çizgiye aktarımıdır. Teknoloji ve tasarım dersinde tasarım dersinde hayal kapıları ardına kadar açılarak öğrencilerin süreci yakalamaları ve ellerinden geldiğince güzel tasarımlar yapmayı hedeflenmektedir.
Tasarlamak, aklımızda kurguladığımız düşünceleri, kalbimizle de benimseyerek ortaya koyduğumuz taslak çizimlerdir. Düş çizgisi yolu bizi tasarıma sürükler. Tasarlamakla, düşüncemizi kâğıda döker ve tasarımımızı somut hale getiririz.

Tasarım; insanların kullanım ihtiyaçlarına göre işlevselliğin artması için yapılan şekillendirme öngörüsünün yeniden yapılandırılmasıdır.
Olağan dışı durumlara uyum sağlama yetenek ve yaratıcılığı beraberinde getirir. İnsanların yaratıcı yaklaşım ve tekniklerle yeni tasarımları çizmelerine olanak tanır. Açık fikirliliğe önem verilen bir ortamda yaratıcılık çabalarına da değer verilir ve yeni tasarımlar, herhangi bir yargılamaya tabi tutulmaksızın önem verilerek değerlendirilir.


Zihinsel süreç çoğu zaman ayrıntıyı görmemizi sağlar. Yeni tasarlama yapmadan önce zihinde canlandırma aşamasıdır.
Bazen bir hayal, bazen de bir kurgu zihinde tasarımın öngörüsü olur. Uygulama için bir başlangıç noktası oluşturur.
Tasarımın ilk adımı hayaldir. Hayal edebildiğin sürece üretebilirsin.

Tasarlamak için hünerli bir elin ürüne dokunması gerekir. Bir nakış gibi, bir kilim gibi ilmek ilmek işlemeli... Bir fark yaratmak için başka bir hayalle işine sarılması gerekir. Tasarlayan insan ilk önce düşüncede kurgular. Kurgulanan düşüncenin kabataslak çizimini yapar.

 

Düşünen İnsan Üretir…
Geçmişten günümüze yapılan icatlar bir zamanlar hayal ürünüydü. Zamanla o düşünceler kâğıda aktarılıp tasarlandı. Taslakları çıkarılan düşünceler uygun zaman ve şartlar oluştuğunda üretime geçti.

Tüm üretimlerin başlangıcı tasarlamak olduğu için çok önemlidir.Tasarlamanın ham maddesi hayal, merak ve düşüncelerdir. Bu üç maddeye sıkı sarıldıkça daha güzel tasarımlar bizi bekliyor olacaktır. Projelerin taslakları yapımın bir ön aşamasıdır.

Tasarlamak; Düşünce üretip o düşünceyi gerçeğe dönüştürmek veya yazı yoluyla bildirmek olabilir.
Şöyle bir tabiata baktığımızda muhteşem bir tasarım vardır.

Dağlar, ovalar, hayvanlar, insan ve diğer tüm canlılar bir uyum içinde tasarlanmıştır. Dikkat ettiğimizde insanlar tasarlarken genelde tabiattan etkilenmişlerdir. Doğayı taklit ederek çeşitli tasarımlar yaparlar. Üretimde ön aşama iyi bir gözlemci olmaktır. Sonuçta gözlenen ne varsa taklit edilir.

Tasarımda diğer bir konuda estetik görünümlü olmasıdır. Estetik ürünün göze hoş görünmesidir. Estetik ürün dikkat çekici olur. İnsanları bir mıknatıs gibi kendini çeker. Söyle ülkeleri biz gözlemleyecek olursak her ülkenin yâda her şehrin simgesi hale gelen tasarımlar vardır. Bunlar ülkeye hem katkı sağlar hem de insanları o tasarımları görmek ister. Örnek verecek olursa Fransa denince akla
Eyfel Kulesi geliyor. İstanbul denince Kız Kulesi, Ayasofya, Topkapı Sarayı ve Sultan Ahmet Cami vb. tarihi ve turistik tasarımlar akla geliyor.

Tasarımlar hayatımızda hep vardı. Özellikle dikkat çekici, estetik ve farklı tasarımlar insanları etkiler. Bazen mistik bir hava verir. Bazen de efsunuyla insanları kendine bağlar. Farklı duygulara sürükler. Bazen bir gizem, bazen de bir tılsım gibi duyguları okşar. İnsanı alır götürür yüreğinin gitmek istediği yere…

Yaşam var oldukça, hayat hep yeni tasarımlara gebe kalır. Tasarım aşkınızın hiç bitmemesi dileğiyle…
Hayal kurmak için malzemeden çalmayın… Her şey serbest… Saygılarımla...

Yahya Karakurt / Eğitimci- Yazar / Diğer Yazıları / Karakter Eğitimi / İnovatif Düşünebilmek / Hayal Gücünün Tavanı Var Mıdır? / Akıllı Geleceğimiz


Kişisel Gelişim Tüm Bilgiler / Beyin Hakkında Tüm Bilgiler / Genel Kültür/ Buluşlar / Buluş Hikayeleri / Belirli Günler / Atatürk'e Dair

Bilim İnsanları / Ünlü Yazarlar / Ünlü Ressamlar / Ünlü Müzisyenler / Türk Büyükleri / Türk Bilim İnsanları / Ünlü Matematikçiler / Ünlü Fizikçiler