Kurgu Neden Önemlidir?

Kurgu insanlığın doğuşundan günümüze kadar devam etmektedir.  Hayat var olduğu sürece hiç durmadan yoluna devam edecektir.

Eski uygarlıklarda birçok toplum biliyoruz. İnsanlığa bir ürün bırakmaktı amaçları… Bir planları, hayatı kurgulama amaçları vardı.  Aslında kurgu hayatın her alanında vardı.  Savaşta bile bir kurguyla saldırırlardı. Tekbir amaç vardı o da kazanmak…

Bazı filmler seyretmişsinizdir mutlaka..  Hayatınız da unutamadığınız sizi derinden etkilemiş ve etkisinden uzun süre kurtulamadığınız. Bazı filmlerde saçma sapan abartılar ile dolu ancak vurguladıkları bir şey tamamen doğru. Savaş vaziyetleri, yani kurguları… Orada büyük komutan ve yanındaki yaverlerin akıl almaz dehaları, duruşları,  yerinde etkili vuruşları,  müdahale güçleri çoğu savaşı kazandırmıştır. Hayatta bir kurgudan ibaret ve biz onun içinde yaşıyoruz. Kurguyu istediğimiz gibi gerçekleştirme sansımız var. Yeter ki inanalım….

 

Teknoloji ve Tasarım dersinde kurgu kuşağıyla öğrenci hayata farklı bir bakışla bakmalı, hayal, merak ve düşüncelerinin sorgulamalı, hayata dair bir ürün bırakmanın derdinde olmalıdır. Kısaca kendini düşünme, yazma ve çizmede geliştirmenin yollarını aramalıdır. Öğrenci ne yapacağını tahmin etmeli, nereye varacağını bilmelidir.  Bireysel yâda grupça olsa bile kurgu her zaman olmalıdır. Öğrenci dizilişi iyi yapmakta etkinliğin oluş ve gelişme sırasını iyi tahlil edip kurguyu oluşturmak zorundadır.

Öğrenci bireysel olarak kendini değerlendirmeli ve nereye doğru yol aldığının farkına varmalıdır.  Yıllarca bu konuda öğrencilerde çok yanlışlar görüldü... Bu konuyu iyi anlayan, iyi tahlil edip uygulamasını becerebilen bir öğretmen ve öğrenciler yenilikçi ruhunu çok yukarılara taşıyabilir.

Kurgu, en önemli olgudur hayatımızda.. Biz bunu yarattık, başarıya ulaştık. Aynen devam etmemiz lazım. Maceralara hiç zamanımız yok.. Zaman geçiyor ve geçen her anın değerini bilmeliyiz.

İyi bir kurgu için…

·         Kurgucu iyi bir gözlemci olmalı, geniş bir algılama sezisine sahip bulunmalıdır.

·         İyi yapılmış işleri ve yeni akımları izleyerek kendini geliştirmelidir.

·         Teknolojik gelişmeleri yakından takip etmelidir.

·         Uygulama esnasında yapılması gerekeni sergilemeli, ona göre davranmalı.

·         Düşünce, hayal ve merak kapılarını sonsuza kadar açmalı

·         Ele alınan düşünceyi test edebilmeli, yeniliğe açık olmalı

·         Sınır tanımaz bir hayal gücü ne sahip olmalı

Rus sinema kuramcısı Lev Kuleşov, montajın amacını şöyle tarif etmiştir: “Üzerine harfler yazılmış

küpleri bir araya getirerek kelime kuran çocukların yaptığı gibi, yönetmen de filmi yapmak için ayrı, birbiriyle ilgisi olmayan, farklı an ve günlerde çekilmiş parçaları bir araya getirerek dağınık pozları en uygun, anlamlı, eksiksiz ve düzenli bir şekilde sıralamalıdır.”

Kuleşov seyircilerin olayı anlamlandırmaları bakımından kurgunun nasıl bir önem taşıdığını görmek

İçin 1920’lerde bir de deney yapmıştı. “Kuleşov etkisi” (Kuleshov Effect) adı verilen bu deneyde önce yüzünde hiçbir ifade olmayan bir adam yakın plan çekildi, ardından ise bir tas çorba, küçük bir kız çocuğu ve bir tabut görüntülendi. Bu 4 görüntüden daha sonra şu şekilde üç kısa film oluşturuldu.

Bilim kurgunun babası olarak anılan efsanevi yazar Jules Verne’in bilim ve teknoloji onun “icatlar Ambarı”ndan çok yararlandı.  Kurgulamak hayatın her safhasında hep vardı. Geçmişten günümüze gelene kadar çok yol kat etti. Yaşam devam ettikçe aynı hızla yoluna devam edecektir.

Saygılarımla....

Yahya KARAKURT

Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni

Paylaş

Yazarın Diğer Yazıları / Hayal, Merak, Düşünceler

 

Düzen Kuşağı

Düzen Kuşağı Nedir?

Düzen Kuşağı Atölye Çalışma Yönergesi

 

Teknoloji ve Tasarım Not Verme

Düzen Kuşağı 7 ve 8. sınıf Arasındaki Farklar

Düzen Kuşağı Çalışmaları

Düzen Kuşağı Projeleri

Düzen Kuşağı Örnekleri

Kurgu Kuşağı

Kurgu Kuşağı Nedir?

Kurgu Kuşağı Atölye Çalışma Yönergesi

Kurgu Kuşağı Formları

Kurgu Kuşağı Sunusu

Hayal, Merak, Düşünceler

Kurgu Kuşağı Nedir?

Kurgu Motivasyon Hikayeleri

Kurgu Nedir?

Kurgu Kuşağı Grup Çalışması Nasıl Yapılır?

Kurgu Kuşağı Projeleri

Kurgu Kuşağı Örnekleri

Yapım Kuşağı

Yapım Kuşağı Nedir?

Yapım Kuşağı Atölye Çalışma Yönergesi

Pazarlanabilir Hale Getirme

İnovasyon Etkinliği

İnovasyon Örnekleri

İnovasyon ve Patent Kulübü

Tasarım Süreci Nasıl Olmalıdır?

Tasarım Süreci Formları

Yapım Kuşağı İcatlar

Yapım Kuşağı Örnekleri

İzin alınmadan kopyalanamaz ve kullanılamaz. Her hakkı saklıdır.© Design, By Karakurt