Teknoloji ve Tasarım Not Verme E Okulda Not Verme İşlemi 


Tüm öğretmenler internette e okula sitesine girerek ders notlarını girerler. https://eokul.meb.gov.tr/logineokul.aspx internet adresinde kullanıcı adı ve şifresi girerek sisteme giriş yaparlar.

Not giriş ekranı e okul kapsamında bütün dersler için ortak hazırlanmaya çalışılmıştır. Ancak not girişinde o dersin ölçme ve değerlendirme kurallarına uygun olarak not girişleri değişmektedir. Örneğin Teknoloji ve Tasarım dersi için II. Dönem not girişi ekranında 1.sınav, 2. sınav gibi 4 tane sınav girişi gözükmektedir. Ama sizler 2. dönem öğrencinin notu girmek istediğiniz zaman yalnızca 1. sınav notu girmenize izin vermektedir. Dolayısıyla 2. bir sınav notu girişi mümkün değildir. Bu ekranda her ne kadar sınav yazıyorsa da öğretmenlerimiz bu derste sınav yapılmayacağını, sınav notu yerine “yapım” kuşağında ürün dosyasına verilen notun yazılacağını biliyorlar.

Dolayısıyla e okul kapsamında not girişinde hiçbir sıkıntı yoktur. Ayrıca idarenin sizden talep ettiği sınav tarihleri için o kuşağın değerlendirilme tarihini girmiş olmanız yeterli olacaktır. Önce sınav tarihleri girilir ve sınav tarihinden 15 gün içinde not girilmek zorundadır. 
Benzer bir örneği e okul ekranında öğrenciye proje notu vermeye çalıştığınızda görebilirsiniz. Teknoloji ve tasarım dersinde bir proje notu olmayacağı için bu not ekranı da size kapalı olacaktır. 
Sonuç olarak ekranda yazan sınav kelimesine takılıp kalmamanız ve sınav yerine çocuğun kuşaklardan aldığı ürün dosyası notu girmeniz gerektiğini bilmeniz ve uygulamalarınızı bu eksende yapmanız gerekmektedir. Çünkü sınav kelimesi bütün dersler için ortak bir ekran hazırlanmasından kaynaklanan bir durumdur. 

Kısaca; düzen kuşağı, kurgu ve yapım kuşakları için 1 tane sınav tarihi giriyorsun. Sınav tarihi yazıldıktan sonra e okulda kuşak adları yazılı bölüm açılıyor oraya ürün dosyası notları veriyorsun. Bir de her kuşağa ait sınıf içi etkinlik puanı veriyorsun... 

Not: Performans notu bölümüne hiçbir zaman not yazılmıyor...


Ürün dosyasını değerlendirmek için: 
 

Sınıf içi etkinlik değerlendirme (Sözlü Notu) formu için: 

Tüm Etkinlikler için Genel Gözlem Formu Word formatında 

Teknoloji ve tasarım dersinde öğretmen öğrencilerin; Soru ve önerilere verdikleri cevapları, Grup çalışmalarına ve tartışmalarına katılımlarını, Öğretim sürecinde yapılan görevlere gösterdikleri tepkiyi gözlemler. 
Öğrenci gözlem formları, öğrencilerin sınıf içi etkinliklerde ve üretime yönelik yapılan çalışmalarda sergiledikleri becerileri tutarlı, güvenilir, geçerli biçimde gözlemlemek amacıyla verilmiştir. Ayrıca öğrencilerin sınıf içi etkinliklerdeki performansının değerlendirilmesinde de kullanılabilir. 

Sponsor Bağlantılar


___________________________________
http://www.gelisenbeyin.net/upload/genelgozlemformu.rar  (Tüm kuşaklarda kullanabilirsin.)

Düzen kuşağında toplam 2 not veriliyor. Bunlar: 
1-)Düzen kuşağı ürün dosyası (Sınav Notu); Ürün dosyasını değerlendirmek için yapım kuşağı dereceli puanlama anahtarı doldurman gerekiyor. 
2-)Sınıf içi etkinlik değerlendirme (Sözlü Notu): Bu notu verebilmen için gözlem formu doldurman gerekiyor... 
http://gelisenbeyin.net/indir/Duzen-Kusagi-Dereceli-Puanlama-Anahtari.rar

Kurgu kuşağında toplam 2 not veriliyor. Bunlar: 
1-)Kurgu kuşağı ürün dosyası (Sınav Notu); Ürün dosyasını değerlendirmek için yapım kuşağı dereceli puanlama anahtarı doldurman gerekiyor. 
2-)Sınıf içi etkinlik değerlendirme (Sözlü Notu): Bu notu verebilmen için gözlem formu doldurman gerekiyor... 

http://gelisenbeyin.net/upload/kurgu_formlar.rar
Yapım kuşağında toplam 3 not veriliyor. Bunlar: 
1-)Yapım kuşağı ürün dosyası (Sınav Notu); Ürün dosyasını değerlendirmek için yapım kuşağı dereceli puanlama anahtarı doldurman gerekiyor. 
2-)Sınıf içi etkinlik değerlendirme (Sözlü Notu): Bu notu verebilmen için gözlem formu doldurman gerekiyor... 
3-)Sınıf içi etkinlik değerlendirme (Sözlü Notu): Bu notu verebilmen için gözlem formu doldurman gerekiyor... 

Yapım kuşağı değerlendirme formları: Yapım kuşağında sınıf içi etkinlik puanı vermek için genel gözlem formu ve ürün dosyasını değerlendirmek için dereceli puanlama anahtarı kullanılır.
http://www.gelisenbeyin.net/indir/yapim_kusagi_formlari.rar 
Yukarıda iki formda mevcuttur. İsterseniz kendinizde farklı bir değerlendirme yöntemi kullanabilirsiniz... Seçenek size bağlıdır... Bilinen bir gerçek var o da e-okula 3 adet puan girmen gerektiğidir...

Başarı dolu dersler diliyorum.

Yahya KARAKURT /Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni

Yazarın Diğer Yazıları  / Kurgu Neden Önemlidir?

Reklamlar

 

Öz Değerlendirme Formu

Grup Çalışmasını Değerlendirme Formu

Dereceli Puanlama Anahtarı

Teknoloji ve Tasarım Dersi Formları

Ölçme ve Değerlendirme

Teknoloji ve Tasarım Öğretmenlerinin Beklentileri

Paylaş

 İzin alınmadan kopyalanamaz ve kullanılamaz. Her hakkı saklıdır.© Design, By Karakurt