Beni Musa Kardeşler, Beni Musa Kardeşler Hayatı, Beni Musa Kardeşler Kimdir? Beni Musa Kardeşler Eserleri
Ahmed bin Musa (z. 803 - m. 878 Bağdat) sistem mühendisliği ve sibernetik ilminin öncülerinden aynı zamanda matematik ve astronomi alanında eserler veren müslüman âlim.
Babası Musa bin Şakir'dir. Çocukluğundan beri ilimle uğraşmış özellikle mekanik ilmine ilgi duymuştur. Kardeşlerinin ve babasının ilim adamı olması, zamanın ilim öğrenmeyle geçirmesi ve halife Memun tarafından korunması onu ilim sahasında daha da yükseltmiş devrinin büyük matematik ve astronomi bilginlerinden biri olmasını sağlamıştır.
Halife Memun'un astronotu olan Yahya bin Ebu Mansur'dan dersler almıştır. Kardeşleri Muhammed ve Hasan'la birlikte yıldızları diğer gök cisimlerini bunların doğuş ve batışlarını inceledi bu incelemelerinin sonucunda yıldızların doğuşu, batışı aynı zamanda onların resimlerini gösteren mükemmel bir cihaz yaptı ve bu görenleri hayrete düşüren bu cihazı Samarra Rasathanesi'nin önüne koydu. Bu cihazı gören İbn-i Habban el-Taberi hayretini gizleyememişti. Bu cihaz bakırdan olup su kuvvetiyle çalışmaktaydı ve yıldızların resmini, ismini ayrıntılı bir şekilde hiç kimsenin müdahalesi olmadan gösterebiliyordu.

Ahmed bin Musa astronomi ilminin yanı sıra özellikle mekanik ilmiyle ilgilendi yüzlerce büyüklü küçüklü alet yaptı bu aletlerin içinde otomatik su kapları, kandiller, izafi ağırlık ölçen aletler ve günümüzde hala kullandığımız aletleri tasarlamıştır. Teknik sahada ne kardeşleri ne de başka bir alim ona yetişebilmiştir.

Ahmed bin Musa kardeşleriyle birlikte Halife Memun tarafından, daha önce Sabit bin Kurra’nın, dünyanın çevresini doğru ölçüp ölçmediğini kontrol etmek için görevlendirilir. Üç kardeş, Sincan’da ve Kûfe’de yaptıkları ölçümler ve hesaplar sonunda, Sabit bin Kurra’nın bulduğu rakamı bulurlar.

Ahmed bin Musa gerek mekanik alanında gerek astronomi alanındaki mükemmel çalışmalarıyla devrinin en büyük bilim adamlarından biri olduğunu göstermiş ve mekanikte çok kıymetli eserler vererek kendisinden sonra gelecek olan Cezeri gibi daha nice alimlere öncülük etmiştir.
Ahmed bin Musa Miladi 878 yılında vefat etmiştir.

Eserleri
Kitabul Hıyel (Sistem mühendisliği ve mekanik alanında yazılmıştır.
Sabit yıldızlar küresinin dışında dokuzuncu kürenin bulunmadığının geometrik ispatı.
Sanad bin Ali’ye sual.

Beni Musa Kardeşler Kısaca Cezeri'nin İcatları Videosu / Çağın Harika Bilgini; El Cezeri

Çağını Aydınlatan Müslüman Bilim İnsanları: 1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7 / 8 / 9 / 10

Diğer Galeriler: Aforizmalar / Bilim İnsanları Capsleri / Rehberlik Afişleri / Afiş Örnekleri /Bilim İnsanı Sözleri

 Reklamlar

 

Müslüman Bilim İnsanları 

Müslümanların En İyi 10 İcadı

Müslüman Bilim Adamları İcatları

Müslüman Bilim Adamlarının İlkleri

İslam'ın Altın Çağı Dönemi Bilim İnsanları Listesi

Bilim Adamları

Bilim İnsanları Hayatı Kısaca

Bilim İnsanı Nasıl Çalışır?

Bilim Adamları ve İcatları

29 Bilim İnsanı Tek Fotoğrafta

İlk İcatlar

İcatlar Kronolojisi

Dünyayı Değiştiren Teknolojik İcatlar

Matematikçi Bilim Adamları

Ünlü Ressamlar

Türk Büyükleri

            

 İzin alınmadan kopyalanamaz ve kullanılamaz. Her hakkı saklıdır.© Design, By Karakurt