Haydi Sarıkamış'a!

Yaz tatilinde genelde ülkemizde insanlar memleketine gider. Özellikle okulların bitişiyle bu gizemli yolculuk, büyük bir heyecana dönüşür. Sürükler insanı kentine, ilçesine, köyüne, sılaya doğru… Nasıl bir özlemdir tarif edilemez. Duygular yoğundur, özlemler büyüktür, yaşanmışlıklar en taze hafızalarda yer edinir.

Sarıkamış sokaklarında gezinirken yüzüne baktığınız her insan tanıdıktır gelir. Selamlaşmanızla birlikte yıllardır özlemini çektiğiniz değerli bir akrabanızı, komşunuzu, ailenizden birini görmüş hissiyle cevap bulursunuz. Buz gibi suları yudumlamak, caddelerin, sokaklarında dolaşmak insanı alır götürür tarihle buluşturur. Şehitleri hatırlar onlara minnet duygusuyla dualar edilir. Bu güzel ilçe bütün yorgunluğunuzu unutturan bir anne gibi şefkatle kucaklar sizi, uzaklaştırır tüm kötülüklerden…

Güzel bir tren yolculuğuyla yola çıkılırsa yol boyunca güzel manzara eşliğinde yolunuza devam edersiniz. İstasyonların kimi hanımeli, kimi kavaklar gibi birbirlerinin sırtından sırıtan uzun dallı ağaçlarından, çeşmelerinden geçip yolunuza devam edersiniz. Bazen bir çay bazen de bir turna sizinle yola devam eder. Konar gölün üzerine, alır sizi götürür köyünüzdeki göllere… Sarıkamış’a götürür sizi, kültürel ve tarihi değerlere, yeşilliklere doğanın o muazzam harika ormanlarına.

 

Sarıçam Ormanları
Sarıkamış’ın yemyeşil Sarıçam ormanlarında güzel bir yürüyüş sizleri bekliyor. Bin bir renkli çiçekler, rengârenk kelebekler, böğürtlenler daha neler neler… O doğallığın içinde yürümek bitmek bilmeyen bir yolculuğa götürür. Bu eşsiz doğa, vefalı bir dost gibi kucaklar sizi. Yürüyüşten dolayı ayaklarınızın altı sızlıyor… Orman içinde bir sincap bizi karşılıyor. Zıplaya hoplaya insana bakar ve sıcak bir sevinç dolar içimize… Akan buz gibi suya ayaklarımızı daldırmak, günün bütün yorgunluğunu alıyor. Rahatlıyorsun, yeniden enerji depoluyorsun.

Kahterina Köşkü ( Av Köşkü)
Uzunca bir süre evdeki takvimde resmine aşkla, özlemle baktığımız Kahterina Köşkü ilk durağımız. Sarıkamış ormanları içinde, yaklaşık 6 bin 500 metrekarelik arazi üzerinde kurulu, 28 odalı av köşkü ve yanındaki ahşap bina, 19. yüzyıl Baltık mimarisi izlerini taşıyor. Temel duvarları taştan, cephe duvarları ahşaptan inşa edilen ana binanın sağında ve solunda, cephe duvarları tamamen simetrik çam ağaçlarından birbirine geçmeli ağaçtan oluşan bölüm bulunuyor. Köşkün yanı sıra tümüyle ahşaptan inşa edilen yan binası, inşasında hiç çivi kullanılmamasıyla da dikkat çekiyor. Yöre halkı tarafından Çar 2. Nikola'nın yaptırdığı av köşkünde tarihe tanıklık etmek ve tarihi dokuyu hissetmek ne güzel…

Asboğa Gölü
Kars'ın Sarıkamış ilçesinde yer alan Asboğa Gölü, şehrin doğal güzelliklerinin ilk sıralarında yer alır. Gölün turizme kazandırılması için çevresinde çalışmalar yapılmaya devam etmektedir.
Asboğa Gölü, Sarıkamış ilçe merkezine yaklaşık 11 kilometrelik bir uzaklıkta olup, kolay bir ulaşım yoluna sahiptir. Aynı zamanda doğal su kaynaklarından meydana gelir Asboğa Gölü. Göl, toplam 13.800 metrekarelik bir alandan oluşur. Sarıkamış'ın keşfedilmeyi bekleyen doğal güzelliklerinin başında gelen Asboğa Gölü'nü gezinize dâhil edebilirsiniz.

Allahuekber Dağları
Türkiye'nin sıra dağlarından biri olan Allahuekber Dağları, Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunmaktadır. Erzurum-Kars bölümünde yer alan dağlarda milyon yıllardan kalma yeşil kayaçlar mevcuttur.
Aynı zamanda jipsli tortul kütleler ve bazalt lavlar da görülmektedir. Bu sıra dağlar 2004 yılında Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı olarak ilan edilip korumaya alınmıştır. Allahuekber Dağları aynı zamanda tarihin önemli sahnelerine de tanıklık etmiştir. I. Dünya Savaşı'nda yapılan Sarıkamış Harekâtı'nda şiddetli kar yağışı nedeniyle 90.000 askerimiz donarak şehit olmuştur.
İstilalardan korunmak için yapılmış tüm kaleler, şehitlerimizin adına dikilmiş şehitlik ve heykelleri mutlaka görmeli tarihin acı dolu anılarını da hissetmelisiniz.

Sarıkamış'ta Gezip görmenizi önerdiğimiz yerler şunlardır:
Zek (Sırataşlar) köyü kalesi
Micingirt kalesi
Kızlar kalesi
Zivin kalesi
Yedi kilise (Yenigazi) kalesi
Köroğlu kalesi

Karapınar (Yoğunhasan) Kalesi
Tüm yıl boyunca yoğun iş temposundan, stresten uzaklaşmak, insana büyük bir moral kaynağı olur. İşte size güzel bir fırsat, tatil denince aklına gelen ilk yerlerden birisi de Sarıkamış’tır.
Haydi Sarıkamış’a!!!... Bekle bizi Sarıkamış...

Yahya Karakurt / Eğitimci- Yazar / Diğer Yazıları / Karakter Eğitimi / İnovatif Düşünebilmek / Hayal Gücünün Tavanı Var Mıdır? / Akıllı Geleceğimiz

 

Kaz Eti Nasıl Pişirilir? / Hengel Tarifi / Kaz Etinin Faydaları / Katerina Köşkü / Haydi Kars'a Gidelim / Haydi Sarıkamış'a Gidelim

Sarıkamış Şehitleri / Sarıkamış Harekatı / Sarıkamış Şehitleri Şiirleri / Sarıkamış Kayak Merkezi / Sarıkamış Şiiri / Susuz Şelalesi / Ani Harabeleri