Sarıkamış Kayak Merkezi... Sarıkamış Kayak Tesisleri.... Sarıkamış Kayak Merkezi Nerede?

Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Kars-Sarıkamış ilçe merkezinin güneydoğusunda yer almaktadır. Sarıkamış’ta 2634 m. yüksekliğindeki Çamurlu Dağ’dadır. Çamlar arasındaki Sarıkamış kayak merkezi; kar kalitesi açısından önem kazanmıştır.
Ülkemizdeki Kayak Merkezleri İçinde En Yüksek Kar Kalınlığına Sahip Olan Sarıkamış Kayak Merkezinde Kar Kalınlığı genelde yüksektir. Geniş pistleri, uzun sarıçamları ve kristal karı ile eşine az rastlanır güzellikte olan Sarıkamış Kayak Merkezi her geçen gün daha da insanların ilgisini çekmektedir.
2600 mt uzunluğundaki ikinci lift ise, 4 pist ile birinci lifte bağlanmaktadır. Sarıçam ormanlarıyla kaplı zirveden aşağıya doğru inmeye başladığınızda; tabiatın bütün güzellikleri eşliğinde 7 kilometrelik iniş keyfi yaşanmaktadır.  
Reklamlar

Sarıkamış’ta kayak için en uygun zaman aralık-mart arasıdır. Kar kalınlığı, normal kış koşullarında 1.5 metre dolayındadır. Sadece Alp Dağları’na mahsus “kristal kar” özelliğine sahip karı, kayak sporu için son derece elverişlidir.
Kayak alanı 2100 -2634 metre yükseklikleri arasında, sarıçam ormanları içerisinde yer almaktadır. Sarıkamış, Alp Disiplini, Kuzey Disiplini ve Tur Kayağı için çok uygun koşullara sahiptir. Çamlar arasında toplam 12 kilometreyi bulan 5 etaplı piste sahip 2500 rakımlı Cıbıltepe’nin muhteşem bir doğal güzelliği vardır.Kristal karı eşsizdir. Sarıkamış Kayak Merkezi’nde 4 adet telesiyej, 2 adet teleski tesisi hizmet vermektedir. 7 adet pist bulunmaktadır. Sarıçam Kayak Tesisleri 2400 kişi/saat kapasiteli, diğer telesiyej ise 800 kişi/saat kapasitelidir. Ayrıca Cıbıltepe’de 2 adet 4′lü teleski bulunmaktadır.


Sarıkamış’ta bulunan kayak pistleri sarıçam ormanlarıyla çevrili olduğundan pistlerde çığ tehlikesi de bulunmuyor.
Kayak merkezinde çeşitli konaklama yerleri bulunmaktadır. Sarıkamış’ta gelecek misafirlerin çok rahat edebileceği 5 ve 3 yıldızlı otellerin yanı sıra ilçe merkezinde de her kesime hitap eden konaklama merkezleri mevcuttur. Tesislerde kayak öğretmeni ve kiralık kayak malzemesi temini mümkündür. İlkyardım, güvenlik ve sağlık hizmetleri verilmektedir. Sarıkamış ilçesindeki konaklama yerlerinden de yararlanılabilmektedir. Kars Havaalanı tüm uçuşlara elverişli hale getirilerek yeniden hizmete açılmış olup, İstanbul-Ankara ve İzmir’den direk uçuşlar vardır. Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars’a 60 km. uzaklıktadır. Kars havaalanı 40, Erzurum havaalanı 90 dakika sürmektedir. Şehir merkezinden kayak tesislerine ulaşım özel araçlarla mümkündür.. 
Sarıkamış, Türkiye'nin En Güvenli Kayak Merkezi

 

Sarıkamış Harekatı

Sarıkamış Şiiri

Sen de Ağla Sarıkamış

Sarıkamış Şehidi

Sarıkamış'ta Hayat Bir Başkadır (Öykü) 

Sarıkamış İçinde

Sarıkamış Kayak Merkezi

Beyaz Ölüm

Sarıkamış Şehitleri

Haydi Kars'a Gidelim!

Haydi Sarıkamış'a Gidelim!

Siz Hiç Düşündünüz mü Sarıkamış'ı?

Katerina Köşkü Sarıkamış

Soğanlı Yaylası

Kars Sarıkamış EMİTT Fuarı'nda

Sarıkamış'ın Coğrafik Özellikleri

Ölüm Bir Kardelendir Sarıkamış'ta

Haydi Sarıkamış'a

Kaz Eti Nasıl Pişirilir?

Her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Design, By Karakurt