Sarıkamış, Türkiye'nin En Güvenli Kayak Merkezi

Kış sporları ve kış turizmi bakımından Türkiyenin 1. derece öncelikli 5 merkezinden biri olan Kars-Sarıkamış Bayraktepe Kayak Merkezi çevresi ünlü sarıçam ormanları ile kaplı, 2200-2900 mt. Yüksekli gösteren bir plato üzerinde yer alır. Kars’a 54 km. uzaklıktaki kayak merkezi Kars Havaalanına 40 dk. mesafededir.
Ülkemizdeki Kayak Merkezleri İçinde En Yüksek Kar Kalınlığına Sahip Olan
Sarıkamış Kayak Merkezinde Kar Kalınlığı genelde yüksektir. Geniş pistleri, uzun sarıçamları ve kristal karı ile eşine az rastlanır güzellikte olan Sarıkamış Kayak Merkezi her geçen gün daha da insanların ilgisini çekmektedir.Sarıkamış Bayraktepe (Cıbıltepe) Kayak Merkezi, kayak severlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.
Türkiye'nin en güzel kayak merkezi Sarıkamış’ta kaymak keyifli ve güvenli, haydi bekliyoruz
.

 


“SARIKAMIŞ TÜRKİYE'NİN DAVOS'UDUR"
Sarıkamış’ta kayak için en uygun zaman Aralık-Mart arasıdır. Kar kalınlığı, normal kış koşullarında 1.5 metre dolayındadır. Sadece Alp Dağları’na mahsus “kristal kar” özelliğine sahip karı, kayak sporu için son derece elverişlidir.
Kayak alanı 2100 -2634 metre yükseklikleri arasında, sarıçam ormanları içerisinde yer almaktadır. Sarıkamış, Alp Disiplini, Kuzey Disiplini ve Tur Kayağı için çok uygun koşullara sahiptir. Çamlar arasında toplam 12 kilometreyi bulan 5 etaplı piste sahip 2500 rakımlı Bayraktepe’nin muhteşem bir doğal güzelliği vardır.Kristal karı eşsizdir. Sarıkamış Kayak Merkezi’nde 4 adet telesiyej, 2 adet teleski tesisi hizmet vermektedir. 7 adet pist bulunmaktadır. Sarıçam Kayak Tesisleri 2400 kişi/saat kapasiteli, diğer telesiyej ise 800 kişi/saat kapasitelidir. Ayrıca Bayraktepe’de 2 adet 4′lü teleski bulunmaktadır.

Sarıkamış’ta bulunan kayak pistleri sarıçam ormanlarıyla çevrili olduğundan pistlerde çığ tehlikesi de bulunmuyor. Pistlerin uzunluğu, Sarıçam Ormanları, Kristal kar ve ulaşım imkanlarıyla Türkiye'nin önden gelen kayak merkezleri arasında bulunan Kars Sarıkamış Kayak Merkezi, kayak severlere unutamayacağı anlar yaşatacaktır.

Yahya Karakurt / Eğitimci- Yazar / Diğer Yazıları /

Sarıkamış Kayak Merkezi hakkında bilgi için tıklayınız...