Kaz Eti, Kaz Eti Nasıl Pişirilir?

Adına Kars'ta Film Festivali düzenlenen kaz, yöre insanın soğuk kış aylarında en önemli besin kaynaklarından biridir. Halbuki kaz yemekleri gelişmiş ülkelerde lüks sayılıyor. Kar yağışının ardında lezzetlenen kazlar kesilip yenilmeye başlanıyor. Son günlerde kaz eti adeta altın değerindedir.
Yörede kar yağması yani havaların soğuması kazların kesilmesinin vakti geldi demektir. Her evde beslenen kazların bir tanesi anaç kaz olarak bırakılır ve diğerleri kesilir. İçi boşaltılıp tuzlu suya basılır. İki hafta kadar bu tuzlu suda salamura edilen kazlar çıkarılıyor. Suyu ve tuzu akmasın diye üzerine un serpiliyor ve tavana asılıyor. Asılan yer o meşhur soğuğu ve ayazını görecek bir konumda oluyor. Tuzlanmış kazlar 40 gün kadar ayazda kurutuluyor, sonra da buzluklarda pişirilecekleri günü bekliyor. Diğer seçenekte kazların derin dondurucularda saklanması ve istenildiğinde çözdürülüp kullanılmasıdır.
Kars ya da Ardahan ayazında kurutulan kazlar suda kaynatılır.
Kaz yağlı bir hayvan. Piştikçe yağını ve tuzunu suya veriyor. Kaz eti piştikten sonra suyunda bulgur pilavı pişirilir ve kaz bu pilavla sunulur. Kaz eti yağlı olduğu için hazmı zordur. Bu sebeple batıda yanında toz şeker verilir ki, hazmı rahatlatsın. Kars ve Ardahan'da ise kaz yemekleriyle birlikte şerbet veya hoşaf içilir.

 


Dondurulmuş kaz eti nasıl pişirilir?
Kaz çözüldükten sonra haşlanmaya başlanır.
Kaz eti, sık dokulu bir yapıya sahip olduğundan önceden marine edilmesi ya da düdüklü tencerede pişirilmesi tavsiye edilmektedir. Normal tencerede 2-3 saat arası haşlanır. Suyuyla bulgur pilavı yapılır. İkisi en iyi şekilde bir arada tüketilir.
Haşlandıktan sonra fırına atılır ve kızartılır.
Fırında pişirileceği durumlarda alüminyum folyo ya da fırın poşeti kullanımı, pişirme süresini uzatabilmektedir. Bu durum göz önünde bulundurularak fırın ısısının 175 C civarında olması, eti kurutmadan kısa sürede pişirmek için ideal olan ısı değeridir..

Kaz Eti Nasıl Pişirilir?
Kaz eti; fırında, haşlama ve buğulama şeklinde pişirilebilir. Kaz etinin kendisi tuzlu olduğundan tuz eklemeden önce tadına bakmanızda fayda vardır.
Kaz eti tuz kullanılarak kurutulduğundan, et fazlasıyla tuzlu oluyor. Bu nedenle, kaz eti ile yemek yapılabilmesi için tuzunun giderilmesi gerekiyor.
Kurutulmuş Kaz Eti Tuzunun Giderilmesi
Tencere içerisine 2 litre su konulacak ve kaynatılacak. Kaynayan su içerisine kaz parçaları ilave edilecek ve parçalar 2 dakika süre ile su içerisinde tutulacak. Ardından kaz eti tencereden alınacak ve yıkanacak. Tenceredeki su kullanılmayacak.Kaz Nasıl Haşlanır?
Malzemeler:
Yarım Parça Kurutulmuş Kaz Eti
2 Litre Su
Anadolu'da kaz daha çok haşlanarak tüketilir. Aile fertlerinin sayısına göre bütün kaz veya yarısı kullanılır. 2-3 kişilik aile için kazın yarısı yeterlidir. Bütün kazın yarısını kullanarak tencerede haşlamasını yapalım.

Ön Hazırlık:
Kaz üzerinde bulunan telek artıkları temizlenecek ve kuyruk üzerinde bulunan yağ keseciği kesilip atılacak. Ardından bir bütün kaz uzunlamasına ortadan ikiye parçalanacak. Parçalardan biri “kanat ve but olarak” tekrar ikiye parçalanacak ve bir güzel yıkanacak. Diğer kalan parça olduğu gibi dolaba kaldırılacak.
1- Düdüklü Tencerede Kaz Eti Nasıl Pişirilir
Kaz etini düdüklü tencerede haşlamak isterseniz, kaz etinin tuzu giderildikten sonra düdüklüde pişirebilirsiniz. Düdüklü tencere içerisine kaz eti, üzerine 1.5 litre su konulacak ve 35 dakika süre ile pişirilecek. Düdüklü tencereniz hangi marka olursa olsun, düdüklünüzde tavuk etini kaç dakikada pişiriyorsanız kaz etini onun iki katı süresinde pişirin.
2- Normal Tencerede Kaz Eti nasıl Pişirilir
Tencere içerisine kaz eti, 2 litre su konulacak ve normal ısıda kaynatılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’e bakılacak not edilecek. Kaz eti 2.5 saat süre ile tencerede haşlanacak ve süre bitiminde ocaktan alınacak.
Uyarı:
Haşlama suyuna tuz ilave edilmeyecek. Etin bünyesinde bulunan tuz, eti tatlandırmak için yeterli. Suyuyla yapılan bulgur pilavı da mükemmel olur. Afiyet olsun.

Kaz Eti Nasıl Pişirilir? / Hengel Tarifi / Kaz Etinin Faydaları / Katerina Köşkü / Haydi Kars'a Gidelim / Haydi Sarıkamış'a Gidelim

 

Sarıkamış Şehitleri / Sarıkamış Harekatı / Sarıkamış Şehitleri Şiirleri / Sarıkamış Kayak Merkezi / Sarıkamış Şiiri / Susuz Şelalesi / Ani Harabeleri