El Cezeri Hayatı Kısaca, Cezeri Hayatı Kısaca, El Cezeri Hayatı Özet(1136 - 1206)

El Cezeri, İslam'ın Altın Çağında çalışmalar yapan Müslüman bilim insanı ve mühendis. Cizre’de yaşadığından dolayı Cizreli manasına gelen Cezeri denilmiştir. Sibernetiğin ilk adımlarını attığı ve ilk robotu yapıp çalıştırdığı kabul edilen El Cezeri'nin Leonardo da Vinci'ye ilham kaynağı olduğu düşünülür. Cezeri 12.yüzyılda yaşamış otomasyon ve otomatik sistemlerinin kurucusu kabul edilen kişidir. Pek çok büyük makine yapımı ustasına, mucide önder olmuştur.

 


Cizreli büyük mucit, bilgisayarların temellerini atan alim, fen ve teknik adamı, robot, saatlar, su makinaları, şifreli kilitler, şifreli kasalar, termos,otomatik çocuk oyuncakları gibi 60 makine mucidi ve dünyanın ilk sibernitik bilginidir. El-Cezeri’nin en ünlü icadı fil su saatidir. Bu saat, günümüzde mühendislikte kullanılan bazı mekanik parçalar içerir.  

Artukluların sarayında hanedana hizmet etmiş ama bilginin paylaşılmasını savunduğu anlaşılan ve bilimin evrenselliğine inandığını çıkarabileceğimiz bir önsözü olan kitabı vardır. Kitabın bir kopyası ise Topkapı sarayındadır. Cezeri'nin tam olarak ismi ise Bediüzzaman Ebu'l-İzz İsmail b. er-Rezzaz el-Cezeri'dir.

Tüm Bilim İnsanları / El Cezeri Hayatı / Cezeri'nin İcatları Videosu / Çağın Harika Bilgini; El Cezeri / Bilim İnsanları Capsleri