Bilgisayar Destekli Tasarım Nedir?

Bilgisayar Destekli Tasarım, imalatının yapılması düşünülen bir parçanın veya bir konstrüksiyonunun ortaya çıkarılmasında yardımcı olmak için bilgisayar sistemlerinin kullanılmasıdır. Daha basit olarak da imalatı düşünülen parçanın ilk olarak bilgisayar ortamında oluşturulmasıdır.
Bilgisayar Destekli Tasarım sayesinde tasarımcılar ve mühendisler tasarımlarını elektronik ortamlarda gerçekleştirebilirler. Bu sayede yaptıkları tasarımlar üzerinde çok daha hızlı şekilde değişiklikler yapabilmekte ve istedikleri zaman yazıcıdan bu elektronik bilgileri kâğıda dökebilmektedirler.

 


CAD veya Bilgisayar Destekli Tasarım İngilizce de bu işi yapmak için yazılan programlara verilen genel bir ad olan “Computer Aided Design” sözcüklerinin baş harflerinden oluşan CAD terimi ile ifade edilir. Üç boyutlu ve iki boyutlu tasarımlar için farklı programlar kullanılabilir.

Tamamladıkları parçaları montaj edebilmekte ve böylece yaptıkları tasarımın bütün halinde düzgün çalışıp çalışamayacağını rahatlıkla kontrol edebilmektedirler.
İki boyutlu tasarım yapılan yazılımlarla neler üretebileceğini deneyimler.
Resim ve grafik işleme yazılımlarından bahsedilmesi ve en az bir tanesini kullanarak görsel oluşturması beklenir.
Autocad,Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Adobe InDesign, Corel Draw vb. programlarını kullanarak ve bu programlarla birlikte reklamcılık faaliyetleri kapsamında yürütülen görsel ve basılı materyallerin tasarımlarını yapabilme becerisini ortaya çıkarırlar.

Teknoloji ve Tasarım Tüm Bilgiler / Perspektif Çizim Nedir? / 3D Çizim Örnekleri / SketchUp Başlangıç Eğitimi / Tinkercad 3D Tasarım

 

Bilim İnsanları / Bilim İnsanları Hayatı Kısaca / Bilim Kadınları / Bilim İnsanı Nasıl Çalışır? / Aforizmalar / Bilim İnsanları Capsleri