Akıllı Ürünler Nedir?

Günümüzde geleneksel verimlilik artırma stratejileriyle daha fazla yol alamayacağını ve rekabetçi güçlerini kaybetmemek için teknolojik yatırımlara yönelmeleri gerektiğini anlayan işletmeler, tedarikçiden son tüketiciye kadar tüm üretim ve değer zincirinin dijital sistemlerle entegre hale gelmesini amaçlayan çözümlere yönelmektedir.

 


Akıllı, bağlantılı ürünler, geleneksel ürün sınırlarını aşan yeni işlevsellik ve kabiliyetler için sürekli genişleyen fırsatlar sunuyor. Ürünlerin değişen doğası değer zincirlerini yıkıma uğratıyor ve şirketlerin ürünleri algılama, tasarlama ve tedarik etme şeklinden bu ürünlerin üretilme, denetlenme ve sunulma şekline, ve gerekli IT altyapısını güvenli hale getirilme yöntemine kadar neredeyse her faaliyeti yeniden tasarlamaya zorluyor. Akıllı, bağlantılı ürünler değerin nasıl oluşturulup yakalanacağı, geleneksel ve yeni tedarikçilerle nasıl çalışılacağı ve yeni yetkinlikler sektör sınırlarının şeklini değiştirdikçe rekabet avantajının nasıl korunacağı konusunda yeni stratejik kararlar alınmasını gerektiriyor.

Akıllı Ürünler: akıllı telefon, akıllı tablet derken bir çok akıllı ürün hızlı bir şekilde piyasaya giriyor. Saatler, buzdolapları, otomobiller derken bir çok ürün gelişen teknoloji ile birlikte kendilerini yeniliyorlar.

 

Akıllı Ürün Örnekleri / Akıllı Geleceğimiz  / Akıllı Şehirler İçin 13 Proje Fikri / Sensör Teknolojileri / Nesnelerin İnterneti

Bilim İnsanları / Bilim İnsanları Hayatı Kısaca / Bilim Kadınları / Bilim İnsanı Nasıl Çalışır? / Aforizmalar / Bilim İnsanları Capsleri