Perspektif Nedir? Perspektif Çizimler Nedir? Perspektif Nasıl Yapılır?

Perspektif, iki boyutlu bir yüzeyde cisimleri üç boyutlu gösterebilme sistemine perspektif denir. Tren yoluna bakıldığında çizgiler ilerde bir noktaya gidiyormuş gibi görünür. Bu noktaya kaybolunan nokta denir.
Cisimlerin perspektif çizimlerinde, yatay doğru üzerinde belirlenen noktaya (veya noktalara) kaybolunan nokta, cisimlerin ayrıtlarının belirlenmesi için çizilen doğrulara kaybolunan doğrular denir. Kaybolunan noktaların üzerinde oluştuğu çizgiye ufuk çizgisi denir.
Dikdörtgenler prizması şeklinde düşünülmüş ray parçalarının çizilmesi için kullanılan doğrular, rayların ufukta gözden kaybolduğu bir noktada kesişirler. 
Perspektif çizimi yapılan cismin ön yüzü, çizimin yapıldığı düzleme paralel ise bu perspektif çizim tipine bir nokta perspektifi denir. Bir nokta perspektifinde cismin ayrıtları tek bir noktaya giderek kaybolur.
Perspektif çizimlerde iki kaybolunan nokta belirleniyorsa bu çizim tipine 
iki nokta perspektifi denir. İki nokta perspektifinde cismin ayrıtları iki noktaya giderek kaybolur.

 

 

Tek Kaçışlı Perspektif Nedir?
Bir nokta perspektifinde bir kutu şekli çizmek için birbirine yaklaşıp bir noktada birleşen iki doğru çizmek gerekir. Karayolu, demiryolu perspektif görünümü buna misaldir. Çizime ait kutu yüzey çizimleri, ufuk hattındaki kesişme noktasına göre düzenlenir.


İki Kaçış Noktalı Perspektif Nedir?
Perspektif çizimlerde iki kaybolunan nokta belirleniyorsa bu çizim tipine iki nokta perspektifi denir.İki nokta perspektifinde cismin ayrıtları iki noktaya giderek kaybolur.


Üç Kaçış Noktalı Perspektif Nedir?
3 boyutlu perspektif çizimleri Cismi 3 boyutlu (genişlik, yükseklik, derinlik) olarak görmemizi sağlar. Perspektif Örnekleri

 

 

 

Ünlü Ressamlar

Ressamlar, Ünlü Ressamlar, Ressamlar ve Eserleri...  Devamı için tıklayınız...

Ünlü Ressamların Ünlü Resimleri

Ünlü Ressamların Ünlü Resimleri, Ünlü Ressamların Ünlü Tabloları... Devamı için tıklayınız...

En Değerli 10 Tablo

Türk Ressamların İmzasını Taşıyan En Değerli 10 Tablosu, Değerli Tablolar...  Devamı için tıklayınız...