Soyut Anlam, Soyut Anlam Nedir? Soyut Anlamlı Kelimeler, Soyut Anlamlı Cümleler


Soyut anlamlı sözcükler ise beş duyu organımız ile algılayamadığımız kavramlardır.  Soyut kelimeler göremediğimiz, dokunamadığımız,  duyamadığımız, tadına bakamadığımız veya koklayamadığımız kavramlardır. Örneğin “sevgi” kelimesi beş duyu organımızdan en az biriyle hissedemediğimiz için soyut anlamlıdır. Eğer algılayabilseydik, somut anlamlı kelime olurdu.
Gözle görülen, dokunulan, tadılan, madde haline sahip olan varlıkların somut olduğunu düşünebiliriz. Beş duyu ile hissedilemeyen kavramlar ise soyuttur. Örnek: Sevgi, mutluluk, aşk, üzüntü, neşe, keder, ruh, iyilik, kötülük, insanlık, sinirli vs. Bu sözcükler düşünce yoluyla algılayabileceğimiz kavramları ifade eder.

 

Soyut isim nedir?
Soyut isim, soyut ad veya mana ismi; varlığı düşünce yoluyla kabul edilen, söylendiğinde zihinde belli bir görüntü veya tasavvur uyandırmayan bir kavramın adı:
Örnekler; soy, ün, korku, söz, bilgi, gönül, kötülük, güzellik, doğruluk vb.
Somut isim, duyu organları ile tespit edilebilecek varlıklara verilen isim. Taş, su, kalem, köpek gibi kelimeler, somut isimlere örnektir.

Soyut anlam cümle örnekleri aşağıdaki gibidir.
✔Sevmek ve sevilmek güzeldir.
✔Durgun bir kişiliği vardı.
✔İnsanın her zaman hayalleri olmalı.
Somut Kelimelere Örnekler Nelerdir? Kalem, masa, sehpa, kapı, dağ, akarsu, çocuk, hayvan gibi kavramlar bir madde haline sahip oldukları için somuttur.
Eş anlamlı kelimeler listesini incelemek için tıklayınız...

Zıt Anlamlı KelimelerEş Anlamlı Kelimleler / Eş Anlamlı Kelimeler Kullanımı / Soyut Anlam / Somut Anlam / Öznel Nedir? / Çok Anlamlılık