Örnek Reklam Senaryoları, Reklam Senaryoları, Reklam Senaryosu Aşamaları

Reklam filmleri çekilmeden önce düşüncede kurgu yapılır. Kurgu yapıldıktan sonra sıra senaryonun yazımına başlanır. Senaryo ne kadar güzel yazılırsa o kadar başarılı olur. Hedef kitleyi etkileyecek bir slogan bulunur. Tanıtımların insanlar üzerindeki etkileri insanlarda bulunan temel iç dürtüleri uyandırmak harekete geçirmek ve etkilenmeler sonucu davranışlar meydana getirmek şeklindedir. Uyarıcıların türüne karşı insan organizmasının gösterdiği tepkiler her insanda farklı etkiler ve tepkiler meydana getirebilir. Çünkü her insanın sevdiği arzu ettiği, emelleri, ihtiyaçları farklı olabileceği gibi aynı uyarıcılara karşı gösterecekleri tepkiler de farklı olabilir.

Televizyon reklamları; insanlardaki temel içgüdülerin, temel iç dürtülerin karşılanması, giderilmesini, insanların istek, heves, dileklerine kavuşmalarını ve mutluluğa ulaşmaları görüşünden hareketle planlanır ve yapılırlar.
Etkili bir şekilde yazılan senaryonun kabataslak çizimi yapılır. Sonrasında film çekimi yapılır
.


Örnek Reklam Senaryoları

Naneli Şeker
Oldukça gergin bir şirket toplantısı gerçekleşiyordur.Yönetim kurulu üyeleri birbirlerine bağırıp çağırıyor,kağıtlar havada uçuşuyırdur.Yönetim kurulu başkanı atmosferden çok bunalmış saçını avuçlarının arasına sıkıyordur.Ceketinin cebinden naneli şeker çıkartır,çiğnemeye başlar.Toplantı tüm şiddetiyle devam etmektedir.Adam bu yoğun gürültüden o kadar sıkılmıştırki ,gözlerini kapar ,derin bir of çekerek üfler.Bir anda etraf sessizleşir.Adam bir anda gelen sessizliğin şaşkınlığıyla gözlerini açar ve hayretler içinde kalır.Yönetim kurulu üyeleri buz tutmuş vaziyette kalmıştır.
Adam cebindeki naneli şeker ambalajını yavaşça çıkarır ve bakar.Kamera ambalajdaki yazıya doğru yakınlaşır.
Serinletici etki,kapalı alanlarda çiğnemeyiniz.

Doğuş Çay
Adam elinde bir termosla kıraathane'ye girer. Çaycıya bir çay söyler ve masaya oturur. Gelen çaydan bir yudum alır ve beğenmez. Bardağı müsait bir yere boşaltır ve boşalan bardağı termosundaki çay ile doldurur. Adam keyifle çayını içerken etraftakiler ona bakmaya başlarlar. Çaycıda hafif kızgındır. Yan masadan biri sorar "Hayırdır hemşerim". Adam termosu işaret ederek yüksek sesle "Ben nerede, Doğuş Çay orada" der.
Ertesi gün herkes elinde bir termosla gelince, çaycı hemen çırağını Doğuş Çay almaya yollar çaylar
Bir koy kahvesi oyuncular ;ocakcı , çaycı çocuk,ahali bidigimiz figuranlar
Figuranlar kahvesi
Sahne 1 genel cekim ;
- sabah kahve acılır ocakcı çayı demler x marka cay (görüntü sansürlü)
- kahve dolmaya başlar
- ocakçı çaylar tavsan kanı diye bağırır… (çayı dışarıdan yeni getirtiğini ballandırarak millete anlatır )
- tam çayları koyar caylar bulanık ve kötüdür ahali aaa diye bozulur
- iki kavga sahnelrinde bilinen figüran efelenir
- biri yerli bircayı gösterir ve caycı onu demler herkes mutludur çaycı paketi öper
caycı; yurdum cayı beni affet der sen bir tanesin birda sana ihanet edersem iki der

Beyazın Çok Daha Ötesi
Bu reklamda bir arenada geçmektedir. Sahada kızgın bir boğa ve onun karşısında bir matador vardır. Matodorun elinde herhangi bir bez yoktur. Matodor el hareketi ile boğayı kızdırmaya çalışıyordur, en sonunda boğa iyice kızar ve matadora doğru koşmaya başlarken matador sırtından beyaz bir bez çıkartır ve iki eliyle boğaya doğru açar. Boğa bu kar beyaz beze bakamaz, gözleri kamaşır ve koşarken sendeleyip yere yıkılır bu sırada dış ses “OMO’NUN GÜCÜ, GÖZKAMAŞTIRAN BEYAZLIK” der ve reklam sona erer.

Sahip Çıkın
Sabahın erken saatlerinde Mehmet efendi, mahmur gözlerle bakkalının yolunu tutar. Dükkanına geldiğinde kapısının açık olduğunu görür, şaşkın bir vaziyette içeriye girip neler olduğunu anlamaya çalışır ve heyecanla polis çağırır. Ekip geldiğinde dükkana hırsız girdiğini anlar ama ''nedense her şey yerli yerinde’’ diye düşünür. Daha sonra anlaşılır ki çalınanlar sadece bir kutu Albeni’dir.
Ardından bir dış ses duyulur:
''ALBENİ’NİZE SAHİP ÇIKIN’’ ya da ''KARŞI KOYAMAYACAĞINIZ LEZZET’’
hayatın içinden
Genç kız intihar etmek için köprüdedir..herkes toplanmıştır etrafına kızı intihar etmemesi için ikna etmeye çalışırlar fayda yok...kıza son model bir araba getirirler kız istemez, para dolusu çantayı vermek isterler kız komik bir şekilde kafasını sallar ve ağlamaya devam eder ama parayı istemez,sevgilisini getirirler kız ağlamayı keser sessizlik olur sevgilisi gülümser ama kız sonradan kafasını tekrar sallar ve ağlamaya başlar..herkes sıkılmıştır artık o sırada kızı izlemekte olan halkın arasından küçük bir çocuk albeni yemektedir..o sırada kıza doğru yürümektedir...cebindeki albeniyi çıkarır ve kıza uzatır kız intihar etmekten vazgeçer..sonunda sloganımız çıkar hayat albeniyle yaşamaya değer.

Paylaş  Sponsor Bağlantılar

 

Afiş Nedir?, Afiş Nasıl Yapılır, Afiş Örnekleri

Ambalaj Nasıl Tasarlanır?

Ambalaj Tasarımları (Örnekleri)

Markalar ve Öyküleri

Marka Nasıl Bulunur?

Logo Nedir? Nasıl Yapılır?

Örnek Reklam Senaryoları

Pazarlanabilir Hale Getirme Reklam Filmi

Proje Şenliği Afişleri

Uçak Maketi Yapımı

Kız Kulesi Bilgisi ve Maketi

2D Desen Çalışması

3D Desen Tasarımları

Kağıt Çalışmaları

Araba Maketi 

Taç Mahal Bilgisi ve Maketi

Helikopter Maketi

İnovasyon

Pizza( Pisa) Kulesi Tarihi ve Resimleri

Dünyanın Yeni Yedi

Harikası

Brooklyn Köprüsü

Eyfel Kulesi Maketi

Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?

İlginç Tasarımlar 

Buruşuk Gömlek

Yürüyen Köşk'ün Hikayesi

Stetoskop

Markalar ve öyküleri - Apple

Markaların Öyküleri

  

Mısır Piramitleri

Buluşlar

İcatlar

Eyfel Kulesi

Walt Disney Hikayesi

İzin alınmadan kopyalanamaz ve kullanılamaz. Her hakkı saklıdır.© Design, By Karakurt