Örnek Reklam Senaryoları, Reklam Senaryoları, Örnek Reklam Metinleri, Reklam Senaryosu Aşamaları

Reklam filmleri çekilmeden önce düşüncede kurgu yapılır. Kurgu yapıldıktan sonra sıra senaryonun yazımına başlanır. Senaryo ne kadar güzel yazılırsa o kadar başarılı olur. Hedef kitleyi etkileyecek bir slogan bulunur. Tanıtımların insanlar üzerindeki etkileri insanlarda bulunan temel iç dürtüleri uyandırmak harekete geçirmek ve etkilenmeler sonucu davranışlar meydana getirmek şeklindedir. Uyarıcıların türüne karşı insan organizmasının gösterdiği tepkiler her insanda farklı etkiler ve tepkiler meydana getirebilir. Çünkü her insanın sevdiği arzu ettiği, emelleri, ihtiyaçları farklı olabileceği gibi aynı uyarıcılara karşı gösterecekleri tepkiler de farklı olabilir.
Televizyon reklamları; insanlardaki temel içgüdülerin, temel iç dürtülerin karşılanması, giderilmesini, insanların istek, heves, dileklerine kavuşmalarını ve mutluluğa ulaşmaları görüşünden hareketle planlanır ve yapılırlar.
Etkili bir şekilde yazılan senaryonun kabataslak çizimi yapılır. Sonrasında film çekimi yapılır.

 


Örnek Reklam Senaryoları
Naneli Şeker
Oldukça gergin bir şirket toplantısı gerçekleşiyordur.Yönetim kurulu üyeleri birbirlerine bağırıp çağırıyor,kağıtlar havada uçuşuyordur.Yönetim kurulu başkanı atmosferden çok bunalmış saçını avuçlarının arasına sıkıyordur.Ceketinin cebinden naneli şeker çıkartır,çiğnemeye başlar.Toplantı tüm şiddetiyle devam etmektedir.Adam bu yoğun gürültüden o kadar sıkılmıştır ki ,gözlerini kapar ,derin bir of çekerek üfler.Bir anda etraf sessizleşir.Adam bir anda gelen sessizliğin şaşkınlığıyla gözlerini açar ve hayretler içinde kalır.Yönetim kurulu üyeleri buz tutmuş vaziyette kalmıştır.
Adam cebindeki naneli şeker ambalajını yavaşça çıkarır ve bakar.Kamera ambalajdaki yazıya doğru yakınlaşır.
Serinletici etki,kapalı alanlarda çiğnemeyiniz.

Doğuş Çay
Adam elinde bir termosla kıraathane'ye girer. Çaycıya bir çay söyler ve masaya oturur. Gelen çaydan bir yudum alır ve beğenmez. Bardağı müsait bir yere boşaltır ve boşalan bardağı termosundaki çay ile doldurur. Adam keyifle çayını içerken etraftakiler ona bakmaya başlarlar. Çaycıda hafif kızgındır. Yan masadan biri sorar "Hayırdır hemşerim". Adam termosu işaret ederek yüksek sesle "Ben nerede, Doğuş Çay orada" der.
Ertesi gün herkes elinde bir termosla gelince, çaycı hemen çırağını Doğuş Çay almaya yollar çaylar
Bir koy kahvesi oyuncular ;ocakçı , çaycı çocuk,ahali bildiğimiz figüranlar
Figüranlar kahvesi
Sahne 1 genel çekim ;
- sabah kahve açılır ocakçı çayı demler x marka cay (görüntü sansürlü)
- kahve dolmaya başlar
- ocakçı çaylar tavsan kanı diye bağırır… (çayı dışarıdan yeni getirttiğini ballandırarak millete anlatır )
- tam çayları koyar çaylar bulanık ve kötüdür ahali aaa diye bozulur
- iki kavga sahnelerinde bilinen figüran efelenir
- biri yerli bir çayı gösterir ve çaycı onu demler herkes mutludur çaycı paketi öper
çaycı; yurdum çayı beni affet der sen bir tanesin birde sana ihanet edersem iki der
.

Beyazın Çok Daha Ötesi
Bu reklamda bir arenada geçmektedir. Sahada kızgın bir boğa ve onun karşısında bir matador vardır. Matadorun elinde herhangi bir bez yoktur. Matador el hareketi ile boğayı kızdırmaya çalışıyordur, en sonunda boğa iyice kızar ve matadora doğru koşmaya başlarken matador sırtından beyaz bir bez çıkartır ve iki eliyle boğaya doğru açar. Boğa bu kar beyaz beze bakamaz, gözleri kamaşır ve koşarken sendeleyip yere yıkılır bu sırada dış ses “OMO’NUN GÜCÜ, GÖZ KAMAŞTIRAN BEYAZLIK” der ve reklam sona erer.
Sahip Çıkın
Sabahın erken saatlerinde Mehmet efendi, mahmur gözlerle bakkalının yolunu tutar. Dükkanına geldiğinde kapısının açık olduğunu görür, şaşkın bir vaziyette içeriye girip neler olduğunu anlamaya çalışır ve heyecanla polis çağırır. Ekip geldiğinde dükkana hırsız girdiğini anlar ama ''nedense her şey yerli yerinde’’ diye düşünür. Daha sonra anlaşılır ki çalınanlar sadece bir kutu Albeni’dir.
Ardından bir dış ses duyulur:
''ALBENİ’NİZE SAHİP ÇIKIN’’ ya da ''KARŞI KOYAMAYACAĞINIZ LEZZET’’

SPOR AYAKKABI
İki çocuk bir apartman kapısının önünde yüzleri içeriye bakacak şekilde yan yana koşu pozisyonu almıştır.ikisi de gözlerini kısıp karşıya bakmaktadır.içlerinden saymaya başlar;”3…2…1”
ikisi de var gücüyle koşmaya başlar.bir çocuk asansöre binerken diğer çocuk merdivenlerden koşmaya başlar.kamera birkaç saniyede bir müzikle aynı anda iki çocuğu da sırayla görüntüler.bir süre sonra merdivenlerden koşan çocuk durur.oldukça yorulmuştur.’ben kazandım” diye bağırıp durur. Asansöre bakar kat kısmında 9 yazmaktadır. Merdivenlerden aşağıya bakar. Çocuğun 6. katta asansörden yeni indiğini görürüz.”ben kazandım” diye bağırmaya başlar. Merdivenden koşan çocuk alay edercesine güler MARKASININ LOGOSU EKRANA GELİR.Slogan ise;”SEN SADECE KOŞ”

Teknoloji ve Tasarım Tüm Bilgiler / Tanıtım ve Pazarlama / Perspektif Nedir? / Afiş Nedir? / Marka Nasıl Bulunur? / Örnek Reklamlar / Ambalaj Tasarımları

 

Bilim İnsanları / Bilim İnsanları Hayatı Kısaca / Bilim Kadınları / Bilim İnsanı Nasıl Çalışır? / Aforizmalar / Bilim İnsanları Capsleri