Mizanpaj Nedir? Mizanpaj (Sayfa Düzeni) Nasıl Yapılır?

Mizanpaj, kelime anlamı olarak gazete dergi gibi yayınlarda sayfa düzenidir. Görsel sunum, mizanpaj (sayfanın düzenlenmesi) ve kompozisyonlar üretmek anlamındadır.
Gazetecilikte ve dergi sayfalarında haber kadar önemli bir unsur da okuyucuya hangi mesajın en iyi şekilde nasıl aktarılacağını tayin etmektir. Mizanpaj veya sayfa düzeni denilen bu çalışma kişileri etkilemekte ve haberi ya da verilmek istenen mesaja odaklanmayı sağlar.  Sağlam bir mizanpaj ve düzenli bir içerik yayın organlarının önemini artırır.

Kitap kapağı tasarım örnekleri...


Mizanpajın gerçekten de göz ardı edilmemesi gerekir. Günümüzde içerik yanında görsel sunum da önemlidir. Düzenli, bir görünüm verilmek istenen mesajı daha da önemli kılar. Mizanpaj görselliği günümüzde daha çok bilgisayar destekli yapılmaktadır. Afiş, gazete,borşür, katalog,kartvizit, dergi vb. medya organları için çok önemlidir. Yayınların kullanıcıya daha etkili, daha düzenli ve daha kullanışlı bir şekilde nasıl sunulacağının cevabını mizanpaj (dizgi) vermektedir.

Teknolojinin gelişmesine paralel olarak mizanpaj işlerini daha fonksiyonel olarak yapabilen çeşitli programlar vardır. Corel Draw, Adobe Indesign, Adobe Illustrator, Quark Express (Gazete mizanpajı için) vb. gibi programlar tasarımcıların en çok kullandığı programlar arasındadır.

Mizanpaj Nasıl Yapılır?

-Zihinsel tasarım

-Kabataslak çizim

-Tasarımın prototipinin kağıda aktarımı

-İçeriğe uygun görselin seçimi

-Yazım puntosu ve başlık seçimi

-Etkili bir yazı tipi

-Grafik kurgulama

-İçerik ve görsel sıralamanın uyumu

Elinize aldığınız herhangi bir gazete veya dergiyi inceleyin. Sizin en çok ilginizi çeken, okumanız için size ilginç gelen yazıları ve görsel resimleri veya ilk anda sizi etkileyenleri dikkat ettiğinizde sayfa tasarımının/mizanpajın sağladığı görselliğin olduğunu görebilirsiniz.

Yapılan araştırmalar, 200 satırlık yazıların %40 veya %50’sinin başlıkla son paragraf arasında okunmadığını göstermektedir. Böylesi bir yazıyı sonuna kadar okumadan etkili olan bir başka önemli neden ise o yazıda kullanılan üst başlık, ana başlık ve alt başlıkların ilginizi çeker, yazıyı okumak için merak uyandırır içerikte yazılmış olmasıdır. Bu nedenledir ki; özellikle gazete ve dergi sayfa tasarımlarında eldeki bilgiler, önem sırasına göre ve okurun ilgisini çekecek, rahat okuma kolaylığı sergileyecek şekilde yerleştirilmelidir.

Modern gazete ve dergi yayıncılığında içeriğin zenginliğinin yanı sıra o yayının tanınmasını ve başarılı olmasını sağlayan en önemli unsur sayfa tasarımı ile yaratılan görsel imajdır.

Yahya KARAKURT / Eğitimci / Yazarın Diğer Yazıları 

Beynimizin Hangi Tarafı Daha Gelişmiş? / Başarılı Olmak / Başarısızlığın Nedenleri / Beyin Gücü

Reklamlar

 

Üretken Olmak 

Tasarlamak

Olumlu Düşünme

Okuma Nedir?

Nedir Bu Hedefsizlik?

Nasıl Bilim Adamı Olunur?

Düşünmeyi Bilmiyoruz!

Problem Çözme

Başarılı Olmak 

Modelleme (Örnek Alma)

Farkındalık

Sınıfta Etkili Ders Dinleme

Kişisel Başarının Anahtarı

Edison Gibi Nasıl Not Tutulur?

Bilim İnsanı Olabilmek...

Projeler

Etkili ve Verimli Ders Çalışma 

Okulda Başarı Taktikleri

Başarıyla İlgili Sözler

Yaratıcılık

Etkinlik Örneklerinin Önemi

Haydi İnovasyon Yapalım!

Albert Einstein’dan Sözler ve Öneriler

Beyin Geliştirmek İçin Öneriler

İzin alınmadan kopyalanamaz ve kullanılamaz. Her hakkı saklıdır.© Design, By Karakurt