Markalar ve Öyküleri, Markalardaki Logoların Anlamları, Logoların Anlamları, Logo Hikayeleri

Günümüze kadar gelen her ürün her teknolojinin bir hikayesi vardır. Markaların ortaya çıkış hikayesini okumaya hemen başlayınız.

Markalar ve öyküleri - Mercedes       Chrysler ile ortak çalışıp araba yapan Cari Benz, bulamayınca bir tek kızı olan Mercedes-Benz'in adını bu araca verir. Hırsızların en çok rağbet gösterdiği figür. Dünyada en çok tanınan markalar arasında yerini alan Mercedes Benz'in üç ayaklı yıldız figürü kara, hava ve sudaki gücünü tanımlıyor.

 

 

 

 

 

 

Markalar ve öyküleri - Michelin       Edouard Michelin, 1984'te üst üste yığılmış otomobil lastikleri görünce kolları olsa adama benzeyecek demiş ve reklamcısına lastiklerden yapılmış bir adam çizimi sipariş vermiş ve Bibendum adı verilen 'lastik adam' böylece doğmuş.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Markalar ve öyküleri - Nike  Nike'ın ilk çalışanlarından Jeff Johnson, bir gece rüyasında Yunanlı Nike'ı görür. Patronu Phil Knight, "Dimension 6" adını düşünüyordur. Logoyu 35 dolara inciye yaptırırlar ve bu logo günümüze kadar

 

 

 

 

Markalar ve öyküleri - Bayer       İlaç devi olan Bayer, 1863'de boya imalatçısı olarak işe başladı. Sağlık dünyasında devrim sayılan Aspirin, 1899 yılında satışa sunuldu. Şirket, logosunu oluşturan yatay ve dikey olarak yazılan Bayer yazısını 1900 yılında tescil ettirdi.

 

 

 

 

 

 

Markalar ve öyküleri - Henry Royce       Henry Royce, lSS4'de makine üreten bir fabrika kurdu. 1904'de ilk otomobili yaptı ve otomobil satan Charles Rol I si a tanıştı. Royce'ın yaptığı otomobilleri Rolls sattı ve markanın ismi (Rolls Royce) buradan doğdu.

 

 

 

 

Markalar ve öyküleri - Mitsubishi       Mitsubishi'nin üç kanatlı baklava şeklindeki amblemi, Samura i armasından esinlenmiş. Firmayı kuran iki Japon aile tercih ettikleri amblemde sorumluluk bilincini, centilmenliği ve toplumlar arası uyumu simgelerine yer verdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Markalar ve öyküleri - Apple       Amerika'nın en çok bilinen markası Apple ilk kurulduğu zaman Macintosh ismiyle anılıyordu. Ama daha sonra pazarlama dahisi Steve Jobs'un önderliğinde şirketin ismi değişti ve elma tasarımı logoya girdi.

Sponsor Bağlantılar

 

 

 

Markalar ve öyküleri - BMW       1916 yılında Münih'te kurulan BMW'nin amblemindeki mavi beyaz renkler Bavyera eyaletinden geliyor. 1929 yılında uçak ve motoru üreten BMW, amblemde de lastik biçiminde donen pervane figürüne yer verir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Markalar ve öyküleri - Ferrari       İtalyan kontesin 1923 yılında firma kurucusu Enzo Ferrari'ye hediye ettiği beygir maskot Ferrari'nin amblemini teşkil etti. Amblemdeki ana renkler sarı ile kırmızı firma sahibinin yaşadığı Modena'yı ve yarışa olan sevgiyi simgeliyor.

 

 

 

 

 

Markalar ve öyküleri - Mont Blanc       Üç Alman 1906'da kalem üretme kararı aldı. En pahalı kalemlerin tepesinde üstü karla kaplı Mont Blanc Dağının resmi var. Yukardan bakınca beyaz bir yıldızı andıran dağın karlı tepesi Mont Blanc'ın logosunda yer almış.

 

 

 

 

 

 

 

 

Markalar ve öyküleri - Audi Audi'nin amblemin d eki dört yüzük, araba birliği için bir araya gelen ortaklık kuran 4 firmayı simgeliyor. Audi ismi eski yöneticilerden August Horsc trafından verildi. Kendi ismini vermeyen Horch, Latince karşılığı olan Audi'yi buldu.

 

 

 

 

 

Markalar ve öyküleri - Rolex       Rolex logosu firmanın kurucusu Hans VVilsdorf tarafından bulunmuş. İsmin üzerindeki taç, saat ustalığının işareti, beş parmak şeklindeki çıkıntılar ise saat ustasının hünerli ellerini temsil etmekte.

Marka Nedir? / Markalar ve Öyküleri / Marka Nasıl Bulunur?

Paylaş
 

 

 

 

Afiş Nedir?, Afiş Nasıl Yapılır, Afiş Örnekleri

Ambalaj Nasıl Tasarlanır?

Ambalaj Tasarımları (Örnekleri)

Markalar ve Öyküleri

Marka Nasıl Bulunur?

Logo Nedir? Nasıl Yapılır?

Örnek Reklam Senaryoları

Pazarlanabilir Hale Getirme Reklam Filmi

Proje Şenliği Afişleri

Uçak Maketi Yapımı

Kız Kulesi Bilgisi ve Maketi

2D Desen Çalışması

3D Desen Tasarımları

Kağıt Çalışmaları

Araba Maketi 

Taç Mahal Bilgisi ve Maketi

Helikopter Maketi

İnovasyon

Pizza( Pisa) Kulesi Tarihi ve Resimleri

Dünyanın Yeni Yedi

Harikası

Brooklyn Köprüsü

Eyfel Kulesi Maketi

Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?

İlginç Tasarımlar 

Buruşuk Gömlek

Yürüyen Köşk'ün Hikayesi

Stetoskop

Markalar ve öyküleri - Apple

Markaların Öyküleri

  

Mısır Piramitleri

Buluşlar

İcatlar

Eyfel Kulesi

Walt Disney Hikayesi

Her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Design by  Yahya KARAKURT