Markalar ve Öyküleri, Markalardaki Logoların Anlamları, Logoların Anlamları, Logo Hikayeleri

Günümüze kadar gelen her ürün her teknolojinin bir hikayesi vardır. Markaların ortaya çıkış hikayesini okumaya hemen başlayınız.

Markalar ve öyküleri - Mercedes     

Chrysler ile ortak çalışıp araba yapan Cari Benz, bulamayınca bir tek kızı olan Mercedes-Benz'in adını bu araca verir. Hırsızların en çok rağbet gösterdiği figür. Dünyada en çok tanınan markalar arasında yerini alan Mercedes Benz'in üç ayaklı yıldız figürü kara, hava ve sudaki gücünü tanımlıyor.

 

 

 

Markalar ve öyküleri - Michelin      

 

Edouard Michelin, 1984'te üst üste yığılmış otomobil lastikleri görünce kolları olsa adama benzeyecek demiş ve reklamcısına lastiklerden yapılmış bir adam çizimi sipariş vermiş ve Bibendum adı verilen 'lastik adam' böylece doğmuş.

 

 

 

Markalar ve öyküleri - Nike  Nike'ın ilk çalışanlarından Jeff Johnson, bir gece rüyasında Yunanlı Nike'ı görür. Patronu Phil Knight, "Dimension 6" adını düşünüyordur.

Logoyu 35 dolara inciye yaptırırlar ve bu logo günümüze kadar

 

 
 Markalar ve öyküleri - Bayer     

 İlaç devi olan Bayer, 1863'de boya imalatçısı olarak işe başladı. Sağlık dünyasında devrim sayılan Aspirin, 1899 yılında satışa sunuldu. Şirket, logosunu oluşturan yatay ve dikey olarak yazılan Bayer yazısını 1900 yılında tescil ettirdi.

 

 

 

Markalar ve öyküleri - Henry Royce      Henry Royce, lSS4'de makine üreten bir fabrika kurdu. 1904'de ilk otomobili yaptı ve otomobil satan Charles Rol I si a tanıştı. Royce'ın yaptığı otomobilleri Rolls sattı ve markanın ismi (Rolls Royce) buradan doğdu.

 

 

Markalar ve öyküleri - Mitsubishi     

 

 Mitsubishi'nin üç kanatlı baklava şeklindeki amblemi, Samura i armasından esinlenmiş. Firmayı kuran iki Japon aile tercih ettikleri amblemde sorumluluk bilincini, centilmenliği ve toplumlar arası uyumu simgelerine yer verdi.

 

 

 

 

Markalar ve öyküleri - Apple     

Amerika'nın en çok bilinen markası Apple ilk kurulduğu zaman Macintosh ismiyle anılıyordu. Ama daha sonra pazarlama dahisi Steve Jobs'un önderliğinde şirketin ismi değişti ve elma tasarımı logoya girdi.


 

 

 

Markalar ve öyküleri - BMW     

1916 yılında Münih'te kurulan BMW'nin amblemindeki mavi beyaz renkler Bavyera eyaletinden geliyor. 1929 yılında uçak ve motoru üreten BMW, amblemde de lastik biçiminde donen pervane figürüne yer verir.

 

 

 

 

 

Markalar ve öyküleri - Ferrari     

İtalyan kontesin 1923 yılında firma kurucusu Enzo Ferrari'ye hediye ettiği beygir maskot Ferrari'nin amblemini teşkil etti. Amblemdeki ana renkler sarı ile kırmızı firma sahibinin yaşadığı Modena'yı ve yarışa olan sevgiyi simgeliyor.

 

 

Markalar ve öyküleri - Mont Blanc     

 

Üç Alman 1906'da kalem üretme kararı aldı. En pahalı kalemlerin tepesinde üstü karla kaplı Mont Blanc Dağının resmi var. Yukardan bakınca beyaz bir yıldızı andıran dağın karlı tepesi Mont Blanc'ın logosunda yer almış.

 

 

  

Markalar ve öyküleri - Audi

 

Audi'nin amblemin d eki dört yüzük, araba birliği için bir araya gelen ortaklık kuran 4 firmayı simgeliyor. Audi ismi eski yöneticilerden August Horsc trafından verildi. Kendi ismini vermeyen Horch, Latince karşılığı olan Audi'yi buldu.

 

 

Markalar ve öyküleri - Rolex     

Rolex logosu firmanın kurucusu Hans VVilsdorf tarafından bulunmuş. İsmin üzerindeki taç, saat ustalığının işareti, beş parmak şeklindeki çıkıntılar ise saat ustasının hünerli ellerini temsil etmekte.

 

Tanıtım ve Pazarlama / Patent / Marka Nedir? / Markalar ve Öyküleri / Marka Nasıl Bulunur? / Marka Tescili Nedir? / Slogan / Logo / Afiş

Bilim İnsanları / Ünlü Yazarlar / Ünlü Ressamlar / Ünlü Müzisyenler / Türk Büyükleri / Türk Bilim İnsanları / Ünlü Matematikçiler / Ünlü Fizikçiler