Marka Tescili, Marka Tescili Nedir, Marka Tescili Nasıl Alınır?

Marka, işletmenizin mal ve hizmetlerini diğer işletmelerin mal ve hizmetlerinden ayıran işaretlerdir. Marka tescili nedir sorusunun cevabı ise kullandığınız ve kullanacağınız markanızın devlet eliyle koruma altına alınarak adınıza Türk Patent Enstitüsü´nde tescil edilmesidir. Yani marka tescili nedir sorusuna verilecek en kısa cevap "resmi sahipliktir" olacaktır. Bir işletme veya kuruluşun tüm varlığını ifade ettiğinden, mutlaka korunmalı ve marka tescili alınmalıdır.

 

 

Marka tescili koruma süresi;
Marka tescil belgesi 10 yıl geçerliliğini korumakta; işletme veya kuruluşların her 10 yılda bir marka tescillerini yenilemeleri gerekmektedir
.

 

Marka Tescil Süreci Nasıl Başlar ?
İşletme veya kuruluşların tescilini almak istedikleri marka, eğer bir başka marka ile önemli benzerlikler göstermiyorsa marka tescil süreci başlatılabilmektedir. Başvuru yapmak isteyen kişi veya kuruluşlar doğrudan veya çevrimiçi olmak üzere Türk Patent Enstitüsüne başvurarak süreci başlatabilirler. Süreç ; başvuru, Enstitünün başvuruyu şeklen incelemesi, benzerlik araştırması, onay, üçüncü şahısların itiraz ve görüşlerine karşı markanın üç ay yayına çıkartılması, yayın sürecinde herhangi bir itiraz ve karşı görüş gelmemesi halinde tescile karar verilmesi süreçlerini kapsar. Bu sürecin sonunda markanın kabul harcı olan tescil ücretinin zamanında ödenmesiyle süreç son bulur. Markanızın tescil edilmesiyle resmi sahip olursunuz. Bu süreç ortalama 10 ay sürebilmektedir.

Tescilsiz bir marka, tapusuz arsa ve ruhsatsız bir araba gibidir, her an bir başkası benim diyebilir. Bu nedenle, bir an önce size ait olan isimlerin tescilini yaptırıp isminizi koruma altına almalısınız.

Patent / Marka Nedir? / Markalar ve Öyküleri / Marka Nasıl Bulunur?

 

Patent Nasıl Alınır?

Bir buluş için buluş sahibine devlet tarafından verilen bir patent  Devamı için tıklayınız...

Patent Örnekleri

Patent; buluş sahibinin buluş konusu ürünü belirli bir süre üretme Devamı için tıklayınız...

Patent Almanın Önemi

Patent çağımızın en önemli kavramlarından biridir. Devamı için tıklayınız...