Edison'nun Başarısı, Edison'un Başarısının Sırrı, Edison'un Başarı Sırları

Thomas Alva Edison 20. yüzyıl yaşamını icatlarıyla büyük bir şekilde etkileyen Amerikalı mucit ve iş adamıdır. Bazı icatları tamamen orijinal olmakla birlikte eski icatların geliştirilmesi veya yönetimi altında çalışan yüzlerce çalışana aittir.
1- Azimli,inançlı ve çalışkandı. Bu en önemli üç iksirden dolayı başarı onun için kaçınılmazdı.1914 gecesi fabrikası birkaç saat içinde yanıp kül olan Edison,” Hatalarımız yandı gitti,şimdi yeniden başlayabiliriz” diyerek değerlendirdiği yangından üç hafta sonra üstün inanç ve azim göstererek ilk gramofonu icat etmiştir.Edison başarı sırrını şu sözleriyle özetler : “ Başarının yüzde doksan dokuzu ter, yüzde biriyse zekadır.”
2- Başarılı olmada en önemli püf noktalardan biri de “ sabır”dır.Edison başladığı işte müthiş bir sabır ve sebat gösterir,bütün olumsuzluklara rağmen çalışmasına devam ederdi.Sabrının ve çalışmasının mükafatını,kendisi için hayal gibi görünen şeylerin başarıyla sonuçlanmasıyla alırdı.Edison,” Evet,ben hayalimi 999 başarısız deneyden sonra binincide gerçekleştirdim!”diyor.
3- Ufku çok açık,mükemmel bir düş gücüne sahip Edison , devamlı fikir üreterek kendisini yenileyen bir mucitti.”Günde en az beş fikir üretin,bu yılda yüzlerce fikir eder.Bunlardan sadece birisi bile işinize yarasa hayatınız kolaylaşır” demektedir.
4- Tekdüzelikten uzaktı. Hep farklı olmak ister,çalışmalarında farklı yolları denerdi.Nitekim ampulün icadı aşamasında 999 deney yapıp bu deneylerin her birini başarısızlık değil,belki başarıya gitmeyen bir yolu daha keşfetmek olarak değerlendiriyordu ve Edison,bu konuda “ İşe ya da başka bir yere giderken hep aynı yolu kullanmayın,hep aynı kitapları okumayın,hep aynı kişilerle arkadaşlık etmeyin.Böyle yaparsanız yeni bir şey öğrenemezsiniz” der.

 

5- Başarılı olmada mükemmel stratejilere sahipti ve neden , nasıl faydalanacağını iyi bilirdi.Çevresindekilere de “ Elinize aldığınız kitaba veya dergiye önce dikkatlice bakın , sonra da faydalanabileceğiniz farklılıkları görün” öğüdünde bulunmaktadır.
6- Müthiş bir merak ve o meraktan kaynaklanan fevkalade bir araştırma ruhuna sahipti.” Bir kutunuz olsun.İçine enteresan bulduğunuz reklamları,yazıları,haberleri,karikatürleri,esprileri koyun.Bir problemle karşılaştığınızda kutunuza göz atın!” demektedir.
7- Başarıda önemli bir kural olan not tutma tekniğiniz ne kadar gelişmiş? İşte Edison bunu mükemmel şekilde başarmış ve öldüğünde arkasında yapmak istediklerini,planladıklarını, tecrübelerini kaydettiği 2.900 defter bırakmıştır.Ve yine çevresindekileri şu tavsiyede bulunmuştur.” Mutlaka not tutun.Aksi halde bütün fikirleri unutursunuz.Çünkü söz uçar,yazı kalır.”
8- Edison’un başarılı olmasındaki bir diğer sır ise çalışmalarını münbit bir zeminde,kendisinin en çok motive olabildiği bir saatte ve faydalanabileceği kişilerin yanında gerçekleştirmesidir.” Hangi ortamda daha verimli olup fikir üretebildiğinizi tesbit edin.Bu konuda sizi en çok motive eden kişiyi,yeri ve saati belirleyin” tavsiyesinde bulunur.
9- Her saatin bir altın değerinde olduğunun farkında olan Edison,zamanı mükemmel şekilde kullanırdı.” Zaman insanın sahip olduğu yegane sermayeyi akıllıca kullanmayı bilmektir” der.
10-Başarısızlığı başarıya çevirmek,riske girmeyi ve cesaretli olmayı gerektirir. Bu,başarılı insanların en önemli özelliklerinden biridir.Germain Martin’in dediği gibi “ Mağlubiyete uğrayınca üzüntüye kapılma!Her başarısızlıkta zafer arzusu yatar.” İşte Edison mağlubiyette başarının saklı olduğunun bilincindeydi.Edison ampulün içine koyacağı tel için 2000’den fazla maddeyi denediği halde başarılı olamamıştı.”Neden vazgeçmiyorsun?” sorusuna,” Ben 200 maddenin ampul teli olarak kullanılamayacağını keşfettim,fakat ampulü ışıklandıracak teli bulacağım!” cevabını vermiştir.
Kömürleştirilen iplikler her seferinde kırılmasına rağmen bu hassas ipliklerden biri kırılmadan lambaların birine takılabildi.Lambanın havası hemen boşaltıldı.Lambaya elektrik verildiğinde iplik kızdı ve tatlı sarı bir ışık meydana geldi.Edison ve arkadaşları ışığa büyülenmiş gibi bakıyorlardı.

Edison Hayatı Kısaca / Edison Gibi Nasıl Not Tutma / Ampulü Nasıl İcat Etti? / Edison'un Başarısı / Nikola Tesla / Marie Cruie / Harezmi  / Einstein


Bilim İnsanları / Bilim İnsanları Hayatı Kısaca / Bilim Kadınları / Bilim İnsanı Nasıl Çalışır? / Aforizmalar / Bilim İnsanları Capsleri / Bilim İnsanı Sözleri