Thomas Edison Hayatı Kısaca, Edison Hayatı Kısaca (1847-1931)

Thomas Alva Edison 20. yüzyıl yaşamını icatlarıyla büyük bir şekilde etkileyen Amerikalı mucit ve iş adamıdır. Teknolojinin gelişmesine yaptığı ampul icadı ile bir ışık olmuştur. Bazı icatları tamamen orijinal olmakla birlikte eski icatların geliştirilmesi veya yönetimi altında çalışan yüzlerce çalışana aittir.

 

Edison çok fakir bir ailenin çocuğuydu. Okulunda başarısı yoktu. Bu okuldan atılmasına neden oldu. Sonra içini bir hırs bürüdü. Çöplüklerden bulduğu dergilerden ve gazetelerle kendini geliştirdi. Ve sonunda en önemli buluşu olan Ampulü buldu. Edison'un 100'un üzerinde önemli buluşları vardır... Çalıştığında aynı zamanda araştırmalarını sürdürdü sabahlara kadar odasında ışığı açık olurdu.
Sonraki yıllarında Edison, burada laboratuarının 10 katı kadar bir laboratuar açtı. İki kez evlenen Edison'un 6 çocuğu oldu. Yaşamının sonuna kadar yeni buluşlar yapmaya devam etti. Geriye çığır açıcı buluşlarını yanı sıra, gözlemleriyle dolu 3.400 not defteri bıraktı.

Edison Hayatı / Edison Gibi Nasıl Not Tutma / Ampulü Nasıl İcat Etti? / Edison'un Başarısı / Nikola Tesla / Marie Cruie / Harezmi  / Einstein


Bilim İnsanları / Bilim İnsanları Hayatı Kısaca / Bilim Kadınları / Bilim İnsanı Nasıl Çalışır? / Aforizmalar / Bilim İnsanları Capsleri / Bilim İnsanı Sözleri