Yapay Zekaya Dair Öngörüler

İnsanoğlu yapay zeka geliştirmeye merak sardı, işler kontrolden çıkabilir.
Hakli da yapay zeka programlamanın dışında kendi iç dinamiklerini ve düşünme yetisini ileri boyutlara taşırsa kendi kendini geliştirip karar verme mekanizması kurar bunu da uygularsa işimiz bir hayli zor iyi veya kotu kontrol mekanizması daima bizde olmalı kontrolden çıkarsa dünyanın sonunu düşünmek dahi istemiyorum çok detaylı ayni zamanda önemli bir konu …
Bu yapay zeka fikri yeni değil. Ancak insanlığın sonunu getireceği sadece insanların tembelleşme ve aptallaşmasından kaynaklanıyor olacak.
Yapay zeka, insan kapasitesini aştığında ilk yapacağı şey kendini sorgulamak akabinde de kapanmak olacak! Esas olay insanların bu yapay zeka “olmadan” nasıl hayatta kalacakları olacak!
Yapay zekanın insan gibi düşünüp davranacağını zannetmesi mantıklı mı?
İleride hayat, sadece simülasyondan ibaret olacak. İnsanlar, saksıda yetişen bir bitkiden daha vahim bir durumda olacak. Şimdiden yapay zeka ve yapay hayat projeleri masaya konuldu. Düşünsenize, oturuyorsunuz kabine, göze gözlük, kulağa kulaklık… Bambaşka bir dünya… Yapay dünya, simülasyon…


Hadi uçak, jet gibi similatif şeyleri anladık da, Sanal koşma, sanal bebek, sanal sevgili, sanal oyunlar neyin nesi. İnsan, bu dünyaya kendi kendini hapsediyor.
Ben smilasyon ortamına pek katılmıyorum ama ilerde belki olabilir kısa vadede yapay zeka ortamına kendimizi emanet edersek bence tehlike var derim. Çünkü zeka gelişmesi için programlanıyor bu gelişmeyle program veya versiyon atlayıp kendini geliştirebilir ve sıkıntı çıkarabilir ben yapay zekaya güvenmiyorum …
Şu anda robot sivrisinek yapabilecek, mikro ve nano teknoloji var. Artı, bu robot böceklere koordine olabilecekleri bir yazılım yükleniyor, sevk ve idareyi yapabiliyorlar.
5 DUYUYA HİTAP EDİYOR İlerleyen dönemlerde insan gibi düşünebilen, bilinç sahibi bilgisayarların geliştirileceğini belirten Wozniak, “Şu an bunun üzerine düşünüyorum. İlerleyen dönemde insanlardan daha hızlı bilgisayarlar çıkacak ve şirketler de yavaş CEO’lardan ve çalışanlardan kurtulacak. O zaman insanlar mağaralara mı döner bilemiyorum” dedi.
İnsan gibi düşünebilen bilgisayar fikrinin Apple’dan ayrı kaldığı, öğretmenlik
yaptığı süreçte ortaya çıktığını belirten Wozniak şunları söyledi: “Herkes düşünmenin öğretilemediğini sanır. Öğretmenlik yaparken bunun nasıl olabileceğine kafa yordum. Yapay zekâsı olan bilgisayarların çocukları çekebileceği ve en iyi arkadaşı olabileceği fikrinden yola çıktık. Şu anda bu cihazlar kişilik sahibi. Siz nerede olduğunuzu bilmeseniz de onlar biliyorlar. Dokunduğunuzda hissediyorlar. Video ile görebiliyorlar. Beş duyuya hitap ediyorlar. Bir anlamda insan gibi davranıyorlar.
İnsan gibi düşünen bilgisayarlar gelecekteki en büyük devrim olacak.”
İnsanlar 5 duyudan fazlasına sahiptir! Örneğin gözlerin kapalı iken sağ işaret parmağınla burnuna dokunabilmen, hiçbir şekilde bilinen 5 duyu ile gerçekleşmez.
Yapay zeka asla insan gibi olamaz, çünkü insan henüz kendini tümüyle keşfedebilmiş değil.
Yapay zekaya ne eklerseniz ekleyin, tek yapacağı şey programlandığı şekilde taklit etmek olacaktır. Çünkü programını yazanda kendini tam tanımayan bir insan!
Gerçekten gelecekle ilgili farklı bir çok teori var… Bunların gerçekleşmesi ya da gerçekleşmemesi zamanla ortaya çıkacak… Burada önemli olan insanların ortak faydasına olanı bulmak ve kullanmaktır.., Gelecekte yapay zeka Hayatımızın içine girecek ama be kadar etkili olabilir zamanla belli olacak… Bir öngörüde bulunacak olursam akıllı telefonların insanları bu kadar etkileyeceği kimse rahmin edemezdi… Ama şimdi hayatın her Alanında var… Buradan yola çıkarak yapay zeka da Hayatımızda olacak… İnsanı yener mi bence yenemez… İnsanın yerini hiçbir şey alamaz…

Paylaş  Reklamlar

 

Üretken Olmak 

Tasarlamak

Olumlu Düşünme

Okuma Nedir?

Kitap Okumanın Faydaları

Yavaş Okuma Nedenleri

Nedir Bu Hedefsizlik?

Düşünmeyi Bilmiyoruz!

Problem Çözme

Yaratıcılık

Farkındalık

Başarılı Olmak 

Başarısızlığın Nedenleri!

Okulda Başarı Taktikleri

Başarıyla İlgili Sözler

Modelleme (Örnek Alma)

Haydi İnovasyon Yapalım!

Kişisel Başarının Anahtarı

Nasıl Bilim Adamı Olunur?

Bilim İnsanı Olabilmek...

Beyin Geliştirmek İçin Öneriler

Sınav Kaygısı

Etkili ve Verimli Ders Çalışma 

Verimli Ders Çalışma İçin 10 Kural

Ders Çalışma Ortamı Nasıl olmalı?

Yanlış Çalışma Davranışları

Sınıfta Etkili Ders Dinleme

Not Tutmanın Faydaları

Etkinlik Örneklerinin Önemi

Albert Einstein’dan Sözler ve Öneriler

Edison Gibi Nasıl Not Tutulur?

18 Adımda Test Çözme Becerisi

             İzin alınmadan kopyalanamaz ve kullanılamaz. Her hakkı saklıdır.© Design, By Karakurt