Enerjinin Dönüşümü, Enerjinin Dönüşümü Nedir? Enerjinin Dönüşümü Önemi

Enerji dönüşümü enerjinin bir biçimden diğerine dönüşümüdür. Fizikte enerji terimi bir sistemdeki belirli değişiklikleri oluşturma kapasitesini açıklar.

Termodinamiğin birinci kanununa göre (enerjinin korunumu yasası olarak da bilinir) enerji, dönüştürülebilen bir büyüklüktür. Bir sistemin toplam kütle miktarı, enerjisinin bir ölçüsüdür.

Bir sistemdeki enerji dönüştürülebildiğinden dolayı, farklı bir hale veya başka bir biçime dönüşebilir. Çoğu haldeki enerji, birçok fiziksel iş yapmak için kullanılabilir. Enerji doğal süreçler veya makinelerde kullanılabilir. Ayrıca ısı, ışık veya harekete dönüşebilir.

Enerjiyi bir biçimden diğerine dönüştüren cihaza transduser denir.

Enerji Dönüşümü Örnekleri

Örneğin bir güneş pili, güneş ışınımını elektrik enerjisine dönüştürür ve böylece ampul yanar veya bilgisayara güç sağlanır. 

Yaz aylarında pek çok kişinin serinlemek için kullandığı vantilatörler, düğmelerine basıldığı anda, elektrik enerjisini hareket enerjisine çevirerek bizlerin serinlemesini sağlar.

 


Müzik dinlemek için kullandığımız radyolar, aslında bir kutu gibi görünür, ve elektrik enerjisi ile çalışırlar. Çalışmaya başladığı anda bir radyo, elektrik enerjisini ses enerjisine dönüştürür.
Kömürde yer alan kimyasal enerji, kömürün yakılması ile birlikte ısı enerjisine dönüşür.
Yapısında termal enerji barındıran çoğu enerji biçimi, başka enerji biçimine verimli olarak dönüştürülebilir. Bu verim, potansiyel enerjinin kinetik enerjiye dönüşümünde olduğu gibi bazen %100 olur.

Enerji Dönüşümünün Önemi

Doğada bulunan tüm canlılar gün içerisinde birçok enerji sarf ederler. Bu sarf edilen enerjinin ise karşılanması ve sürekli olarak yenilenmesi gerekmektedir.

Eğer enerji dönüşümleri olmasaydı, günlük hayatımızda yaptığımız pek çok şeyi ya yapamazdık. Bu nedenle, hayatın akışı için gerekli olan enerji dönüşümlerinin, aynı zamanda hayatımızı kolaylaştırmaktadır.

Enerjinin Dönüşümü ve Tasarım /  Mimari Tasarım / Mekanik Tasarım / Yenilenebilir Enerji

Modern Bina Tasarımları  /  Geleceğin Evleri / Geleceğin İcatları / Hayalimdeki Ev / Mimari Tasarım Örnekleri

 Reklamlar

 

Tasarlamak

Yeni Tasarımlar

İlginç Tasarımlar

İlginç Tasarım Örnekleri

Robot Tasarımları

Maket Tasarımları

Harf Tasarımları

Araba Tasarımları

3D Desen Tasarımları

Yüzen Şehirler 

Geleceğin Dünyası 

Engelsiz Hayat Teknolojileri

Biyotaklit (Biyomimetrik,Biomimicry)

Ergonomi Nedir?

Mizanpaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Enerjinin Dönüşümü ve Tasarım

Bilgisayar Destekli Tasarım

Bunu Ben Yaptım

 İzin alınmadan kopyalanamaz ve kullanılamaz. Her hakkı saklıdır.© Design, By Karakurt