Enerjinin Dönüşümü Projeleri, Enerjinin Dönüşümü Proje Örnekleri

Enerji dönüşümü enerjinin bir biçimden diğerine dönüşümüdür. Fizikte enerji terimi bir sistemdeki belirli değişiklikleri oluşturma kapasitesini açıklar.
Enerji Dönüşümü Örnekleri
Örneğin bir güneş pili, güneş ışınımını elektrik enerjisine dönüştürür ve böylece ampul yanar veya bilgisayara güç sağlanır.
Yaz aylarında pek çok kişinin serinlemek için kullandığı vantilatörler, düğmelerine basıldığı anda, elektrik enerjisini hareket enerjisine çevirerek bizlerin serinlemesini sağlar.

 

Müzik dinlemek için kullandığımız radyolar, aslında bir kutu gibi görünür, ve elektrik enerjisi ile çalışırlar. Çalışmaya başladığı anda bir radyo, elektrik enerjisini ses enerjisine dönüştürür.


 

Kömürde yer alan kimyasal enerji, kömürün yakılması ile birlikte ısı enerjisine dönüşür.

Yürürken telefon şarj edebilen spor ayakkabı!

Kronik şarj probleminin çözümü ile ilgili gelişmelerin en dikkat çekeni, kinetik enerjiyi elektrik enerjisine çevirebilen spor ayakkabı projesi.

Harici şarj cihazları akıllı telefonların çabuk biten şarj sorunları için mantıklı bir çözüm olsa da yanında fazladan bir şeyler taşımak istemeyenler için yeterli değil.
Bir alternatif olarak enerji dönüşümü ise kullanıcıların daha çok hoşuna gidebilecek bir çözüm olabilir.
Bunların en yeni örneği kinetik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren spor ayakkabı projesi.


Enerjinin Dönüşümü Nedir? / Enerjinin Dönüşümü Sunusu / Enerjinin Dönüşümü Proje Örnekleri / Yenilenebilir Enerji / Enerjinin Dönüşümü Video