Marlboro'nun Kuruluş Hikayesi, Marlboro'nun Hikayesi, Marlboro'nun  Buluş Hikayesi

Dünyanın en bilinir markaları arasında yer edinen Marlboro ilk kurulduğu yıllarda diğer bütün yeni kurulan şirketlerde olduğu gibi piyasada tutunmaya çalışırken işleri kötüye gider. Marlboro’nun işlerinin kötüye gittiğini gören birisi Marlboro’ya bir teklif sunar. Bu teklife göre satışların 1 ay içerisinde 3 katına çıkarabileceğini ve bu olursa şirketin yarı ortağı olmak istediğini eğer bunlar olmazsa ömür boyu Marlboro fabrikasında tütün saracağını söylemiş. Marlboro’nun o zamanki sahipleri de nasıl olsa batmak üzereyiz yapacak bir şey yok diyerek teklifi kabul ederler.

Adam hemen harekete geçer ve bir sürü boş Marlboro paketine ihtiyacı olduğunu söyler. Zaten depoda da boş paketlerden başka bir şey yokmuş. Bir sürü boş Marlboro paketini ezerek paketlere kullanılmış süsü verir. Bu paketler gece olunca uçak ile Amerika’nın üzerine atılmış. Bunun amacı insanları Marlboro’nun tüketildiğini göstermek bir şekilde satışa yönlendirmektir. İnsanlar sabah uyandıklarında her yanda bol Marlboro paketleri görürler ve bu kadar çok tüketildiğine göre iyi olduğunu düşünerek Marlboro’ya yönelirler.
Marlboro şirketi o ay 3 değil tam 5 katı satış arttırır. Satışların artmasındaki cin fikirli adamda şirketin %50’sine ortak olur. Bu cin fikirli adam Philip Morris’tir.
Bugünkü sigara ve tütün piyasasının %60′ına hakim olan Philip Morris şirketi dünya genelinde sigara ve tütün kullanımına karşı sağlık önlemlerinden dolayı şu sıralar etkilenmemiş görünse de ilerleyen dönemlerde dünya genelinde satışları oldukça düşecektir.

Paylaş

Buruşuk Gömlek

Yürüyen Köşk'ün Hikayesi

Stetoskop

Markalar ve öyküleri - Apple

Markaların Öyküleri

  

Mısır Piramitleri

Buluşlar

İcatlar

Eyfel Kulesi

Walt Disney Hikayesi

İzin alınmadan kopyalanamaz ve kullanılamaz. Her hakkı saklıdır.© Design by KARAKURT