Karne Dönemi Öğrenciye Yaklaşım ve Başarı Önerileri

Çocuklarınıza karne sendromu yaşatmayın!

Eğitim süreci oldukça uzundur ve çabuk geçer. Bu süre içerisinde yıl boyunca yapılan emeklerin karşılık alacak olan öğrenciler telaşa kapılıyorlar. Önemli olan o telaşı azaltıp süreci olduğu gibi anlayıp ve ona göre tepki vermek gerekir. Başarılı öğrenciler güzel notları ailelerine gösterme telaşına kapılırken başarısızlarda karneyi nasıl aileme göstereceğim stresi başlar.

Karne döneminde öğrenciler, değerlendirilecek olmanın verdiği kaygıyı yaşarlar. Çoğu aileler çocuğuna bir ‘yarış atıymış gibi’ davranır. İyi olmayan  karneyle ailesinden ‘tembel, ‘beceriksiz, işe yaramaz çocuk’, ‘arkadaşını bile geçemedin, ondan yüksek puan alamadın’ gibi geribildirim alacağını düşünen çocuklarda çok olumsuz  davranışlar sergileyebilir.

Çocuğun kişiliğini değil, davranışını eleştirmek daha önemlidir. Ebeveynler çocuğu iyi tanıdığı için onun neleri iyi yapacağını bilir. Bu bilinçle yaklaşım çocukta daha belirgin değişimler gerçekleşebilir.  Sponsorlar

Karneye Ödül ve Ceza Yok!

İyi karneyi ödüllendirirken çocuğu fark etmek, takdir etmek gibi manevi ödüllendirmeleri, çocuğun ihtiyaçlarına uygun, makul maddi ödüllerle desteklemek ruhsal gelişimi için daha sağlıklıdır. Ancak okula gitmenin ve ders çalışmanın onun sorumluluğu olduğu unutulmamalıdır. Çocuğun sorumluluklarının farkında olması onu daha iyi motive edecektir. Sorumluluk sahibi çocuğun bağımsız iş yapabilme gücü artar. Sorumluluklarını bilir, geliştirir. Hata yapmaktan ve başarısızlıktan korkmaz.  Başarı için istekli olur.

Bilir ki, “Hatalardan ders çıkarmayı bilir” Başarısızlıktan başarı doğar. Başlangıçta hata yapmadan mükemmele ulaşan hiç kimse yoktur.  Hatalarından ders alıp onları düzelterek daha iyi sonuç alacağını bilir.

Çocuğunuz, karnesini okulda alıp size sunduğunda sonuç  ister hoşunuza gitsin isterse  gitmesin her iki durumda da verecek tepki çok önemlidir.

Çocuğunuzun karnesini değerlendirme biçiminiz, onun  hayata bakışı ve başarı, başarısızlığa olan düşüncesini etkileyecektir.

Çocuğun karnesinin iyi olmamasının altında yatan nedenler çok olabilir. Bu nedenler  araştırılmalı ve aile tarafından çocuğun ruhunu incitmeden halledilmeye çalışılmalıdır. Daha karneyi görmeden çocuğa çeşitli yaptırımlar uygulamak ya da söylemlerde bulunmak olumsuz davranışın kalıcı olmasına sebebiyet verebilir.

Çocuğunuza olan güveninizi belirtin. Onunla konuşarak daha iyi sonuç alınabilir.

Elinden gelenin  iyisini yapmaya çalış,  en iyi çabayı göster’ şeklinde bir yaklaşım çok daha doğru olacaktır.

Karneyi değerlendirirken güzel notları ele alın. Bunu belirtirken övmek yerine teşvik etmeye dikkat edin.              

Başarısızlık nedenleri iyi tahlil edilmelidir. Okuldan mı, aileden mi, ortamdan mı, öğretmenden mi dikkat eksikliği, öğrenme bozukluğu  gibi yapısal bir takım bozukluklardan mı yoksa çocuğun ruh dünyasında sıkıntı oluşturan bir takım psikolojik nedenlerden mi kaynaklanıyor? Bu gibi nedenlerin de dikkatlice araştırılıp incelenmek gerekir.

Karne notunu yükseltmek için ne yapabilirsin?

İnsanlar genelde yabancı olduğu konuya karşı kapalıdır. O konu üzerine gitmek yerine ona karşı set çekerek tamamen kendini kapatır. Bu durum pozitif bakışı olumsuz etkiler ve dersi anlamasını daha da zorlaştırır. Öğrenciye; " kendini geliştirmek için ne düşünüyor ve neler yapmak istiyorsun?" diyerek onun problemi tanımlamasına ve çözüm yolunu bulmasına yardımcı olabiliriz.   Karne öğretmen görüşleri için tıklayınız...

Yahya KARAKURT / Eğitimci / Yazarın Diğer Yazıları  / Yarıyıl Tatili Nasıl Değerlendirilmeli?

Beynimizin Hangi Tarafı Daha Gelişmiş? / Başarılı Olmak / Başarısızlığın Nedenleri / Beyin Gücü

Reklamlar

 

Üretken Olmak 

Tasarlamak

Olumlu Düşünme

Okuma Nedir?

Nedir Bu Hedefsizlik?

Nasıl Bilim Adamı Olunur?

Düşünmeyi Bilmiyoruz!

Problem Çözme

Başarılı Olmak 

Modelleme (Örnek Alma)

Farkındalık

Sınıfta Etkili Ders Dinleme

Kişisel Başarının Anahtarı

Edison Gibi Nasıl Not Tutulur?

Bilim İnsanı Olabilmek...

Projeler

Etkili ve Verimli Ders Çalışma 

Okulda Başarı Taktikleri

Başarıyla İlgili Sözler

Yaratıcılık

Etkinlik Örneklerinin Önemi

Haydi İnovasyon Yapalım!

Albert Einstein’dan Sözler ve Öneriler

Beyin Geliştirmek İçin Öneriler

İzin alınmadan kopyalanamaz ve kullanılamaz. Her hakkı saklıdır.© Design, By Karakurt