Bizler de Mucit Olabiliriz!

Buluş yapmak isteyenlerin her şeyden önce bir umuda ihtiyaçları vardır.

Dünya devasa bir bulmaca  ve her  yer ipucu dolu. Her geçen gün yeni keşifler,  yeni buluşlar peşindeyiz.  Kıyamet kopana kadar da bu böyle devam edecek.

Değişim denince genelde akla teknoloji gelir. Teknolojik gelişmeler yaşamımızı kuşatırken diğer alanlarda da büyük gelişmeler yaşanmaktadır. Tıp, eğitim,ekonomi alanındaki gelişmeler baş döndürmektedir.

Kimler mucit olabilir?

Buluş yapan insanları diğer insanlardan zeki, yetenekli ve şanslı olduğunu düşünürsek zaten kaybetmişiz anlamına gelmektedir. Mucitlerin başarısının altındaki nedenler  onların bir konu üzerinde düşünmeleri ,inanmaları ,pes etmemeleri  ve odaklanmalarıdır.                                      Sponsor Bağlantılar

İcat etmek, buluş yapmak için sihirli bir değneğe ihtiyacınız yoktur. Daha detaylı düşünmek,  daha ileriye bakmak , meraklı olmak, meseleleri derinlemesine irdelemek ve büyük bir enerjik ruha sahip olmak gerekir.

Alexander  Graham  Bell; bir buluş en iyi yolu kendinize zaman ayırıp ''Bunu en iyi şekilde yapmanın bir yolu var mı? '' sorusunu sormaktır.

İnsanlar yaşantılarında genelde rutinin dışına çıkmak istemezler. Bu durum onları tembelliğe itmekte, yeni maceralara çıkmalarını engellemektedir.

Herkes mucit olabilir mi ?

Bizler de mucit olabilir miyiz?

Soruları aklımıza zaman zaman takılır. Bu takıntının olması için düşünmek gerekir.

Geçmişte yaşamış bilim insanlarının yaşam hikayelerini incelediğimizde onların hakkında bilgi sahibi olursak çeşitli fikirlere sahip olabiliriz.

Ufku çok açık,mükemmel bir düş gücüne sahip Edison , devamlı fikir üreterek kendisini yenileyen bir mucitti.”Günde en az beş fikir üretin,bu yılda yüzlerce fikir eder. Bunlardan sadece birisi bile işinize yarasa hayatınız kolaylaşır” demektedir.

Üretilen her proje insanların hayatını her zaman kolaylaştırır.

İnsanların düşünce yapıları birbirinden farklıdır. Herkesin bir yapısı, bir sosyal yaşantısı, değişik çevresi, farklı eğitim seviyeleri vardır. Her insanın kendine göre hayatı kolaylaştırıcı fikir ve düşünceleri vardır.  Bu düşünceler zamanla hayatın içinde gerek iş yerinde gerekse başka ortamlarda çıkış ortamı bulur ya da körelip yok olur.  Mucit çalışmasını gün yüzüne çıkarmak için pes etmeden çalışır sonra azmin zaferinin haklı gururunu yaşar.

Başarısızlıktan Korkmayın!

Büyük filozoflar ve düşünce kutupları sadece evrenin nasıl meydan geldiği ile ilgilenmediler aynı zamanda küçük evreni anlamaya çalıştılar.

Nobel Ödülü kazanan fizikçi Richard Feynman, başarısızlıkla sonuçlanan deneylerinin bir gün onu başarıya götüreceğini bildiğini söyler.

Bell laboratuvarlarında da başarısızlık, yeni bir bilim dalının doğmasıyla sonuçlanır. Burada çalışan bilim adamları bir transistör yapmak isterler. Transistör, elektronik tüplerin elektrik titreşimlerini genişletmekte kullanılan bir aygıttır. Ancak bu işle uğraşırken, yapmayı istedikleri transistörün yerine daha değişik bir transistör yaparlar. Bu buluşun sonucunda “yarıiletken fiziği” bir bilim dalı olarak ortaya çıkar. Gelişmeler, yeni transistörün elektrik devreleriyle birleştirilip kullanılmasıyla devam eder. Sonuçta, yarıiletken fiziği sayesinde bilgisayarlar ve elektronik aygıtlarda çok önemli buluşlar yapılır.

Pasteur, gözlem alanında şansın, ancak hazır beyinlere güldüğünü söyler. Hazır beyin demek  hayal, merak ve düşündüğünüz konuyu  inceliyor ve o konuyla ilgili araştırma yapıp soru soruyorsanız  o konuda farklı bir proje üretmeniz söz konusudur.

Üretmek kendiliğinden olmuyor bazen beynimizi zorlamak o konu hakkında geniş araştırmalar yapmak gerekir.  Çoğu zaman yeni fikirler gökten elma gibi düşmez, bazen elma ağaçlarını sallamak gerekir. Yeni fikirler için zihnimize köpek balıkları göndermek gerekir ki orada bir hareketlilik sağlasın.

Buluşlar durup dururken çıkmadı. Emek veren insana   her zaman meyvesini verdi. Üretilen her nesne genelde insan hayatına yeni kolaylıklar getirdi. Bu yolda emek verip üreten insanlara ne mutlu... Çılgın  Bir Mucit Olsaydınız!

Yahya KARAKURT- Eğitimci / Yazarın Diğer Yazıları  /Başarılı Olmak / Başarısızlığın Nedenleri / Beyin Gücü

Reklamlar

 

İcatlar

İcat Nedir?

İcatlar Listesi

İcatlar Buluşlar

İlk İcatlar

Geleceğin İcatları

İcatlar Kronolojisi

Buluşlar

İlginç Buluşlar

Kendi İcatlarıyla Ölen Mucitler

Müslümanların En İyi 10 İcadı

Müslüman Bilim Adamları İcatları

Hayatımızı Değiştiren İcatlar

Yeni Buluşlar

Farklı ve İlginç İcatlar

Beyin Geliştirmek İçin Öneriler

En İyi İcatlar

Dünyayı Değiştiren Teknolojik İcatlar

Genel Kültür Soruları 

Tasarımlar

Teknoloji Nedir?

Tasarım Nedir?

Projeler 

İnovasyon

NanoTeknoloji

Rehberlik

Yaratıcı Düşünceyi Uyaran Teknikler

İzin alınmadan kopyalanamaz ve kullanılamaz. Her hakkı saklıdır.© Design, By Karakurt