Teknoloji ve Tasarım  Mimari Tasarım

Amaçlar:

Mimari tasarım eyleminin, barınma ihtiyacıyla başlayan mekân yaratma sürecidir. Kişilerin barınmayı öğrenmesi ve çevresindeki farklı işlevsel yapılar konusunda bilinçlendirilmesi amaçlanır.
İşlevsel farklılıklar mimari tasarımda yapısal farklılıklara yol açar. İhtiyaca göre zamanla farklı bina tasarımları  (sinema salonu, müze, tiyatro, spor salonu, cami vb.) ve farklı mekân tasarımları ortaya çıktı.
Yakın çevredeki mimari yapıların işlevsel farklılıklarına göre karşılaştırılması mimari yapıların farklılıklarını daha iyi kavranılmasını sağlar.
Yakın çevredeki farklı işlevdeki iki binanın karşılaştırması yapılır. Okul, hastane, müze, konut, kervansaray, kümbet, saray vb. mekânlar fiziksel özellikleri (aydınlatma, renk, doku, fiziksel ölçüler vb.) açısından analiz edilirse daha güzel anlaşılır.  

bina gelisenbeyin ile ilgili görsel sonucu

Mimari yapılarla hayat biçimi arasındaki ilişkiyi anlamak ve bunu anlatılması gerekir.
Kırsal ve kentsel mimari örnekler üzerinde durulur. Farklı coğrafî şartlardaki hayat biçimleri ile kullanılan mimari tasarımlar için Safranbolu evleri, Kapadokya evleri, Harran evleri, İglolar, Pagodalar gibi yapılar üzerinde durulur.
Yaşamak istediği konutu farklı coğrafî alan ve şartlara uygun olarak tasarlar. Yani gerçekleştirir.
Çöl, kutup, ormanlık bölge ve dağlık bölge gibi farklı coğrafî ve iklim koşullarına uygun bir konut tasarlar ve arkadaşlarına sunar.

Kısaca Mimari Tasarım: Mimari Tasarım: Öğrencilerin, mimari tasarım eyleminin barınma ihtiyacıyla başlayan mekân yaratma süreci olduğunu öğrenmesi ve çevresindeki farklı işlevsel yapılar konusunda bilinçlendirilmesi amaçlanır.

Kırsal ve kentsel mimari örnekler üzerinde durulur. Farklı coğrafi şartlardaki hayat biçimleri ile kullanılan mimari tasarımlar için Safranbolu evleri, Kapadokya evleri, Beypazarı evleri, Harran evleri, Eğin mimarisi, iglular, pagodalar gibi yapılar üzerinde durulur.

Yaşamak istediği konutu farklı coğrafi alan ve şartlara uygun olarak tasarlar. (Ürün ortaya çıkarır)

Modern Bina Tasarımları  /  Geleceğin Evleri / Ev Tasarımları / Mekanik Tasarım

 

Teknoloji Tasarım Öğretim Programının Temelleri

Teknoloji ve Tasarım Öğretim Programı'nın Amaçları

Öğretmen ve Öğrenci Rolleri

Benimsenen Strateji ve Yöntemler

Ölçme ve Değerlendirme Anlayışı

Teknoloji ve Tasarım Öğrenme Alanları ve Üniteleri

Teknoloji Tasarım Üniteleri

Programın Uygulanma Esasları

Bunu Ben Yaptım

7. Sınıf Teknoloji ve Tasarım Programı

8. Sınıf Teknoloji ve Tasarım Programı

Teknoloji Tasarım Sunuları

Biyotaklit (Biyomimetrik,Biomimicry)

Ergonomi Nedir?

Mizanpaj Nedir? Nasıl Yapılır?

 İzin alınmadan kopyalanamaz ve kullanılamaz. Her hakkı saklıdır.© Design, By Karakurt