Mimari Tasarım, Mimari Tasarım Teknoloji Tasarım

Mimari Tasarım Teknoloji ve Tasarım

Amaçlar:
Mimari tasarım eyleminin, barınma ihtiyacıyla başlayan mekân yaratma sürecidir. Kişilerin barınmayı öğrenmesi ve çevresindeki farklı işlevsel yapılar konusunda bilinçlendirilmesi amaçlanır.
İşlevsel farklılıklar mimari tasarımda yapısal farklılıklara yol açar. İhtiyaca göre zamanla farklı bina tasarımları (sinema salonu, müze, tiyatro, spor salonu, cami vb.) ve farklı mekân tasarımları ortaya çıktı.
Yakın çevredeki mimari yapıların işlevsel farklılıklarına göre karşılaştırılması mimari yapıların farklılıklarını daha iyi kavranılmasını sağlar.
Yakın çevredeki farklı işlevdeki iki binanın karşılaştırması yapılır. Okul, hastane, müze, konut,
kervansaray, kümbet, saray vb. mekânlar fiziksel özellikleri (aydınlatma, renk, doku, fiziksel ölçüler vb.) açısından analiz edilirse daha güzel anlaşılır.
Mimari yapılarla hayat biçimi arasındaki ilişkiyi anlamak ve bunu anlatılması gerekir.

 


Kırsal ve kentsel mimari örnekler üzerinde durulur. Farklı coğrafî şartlardaki hayat biçimleri ile kullanılan mimari tasarımlar için Safranbolu evleri, Kapadokya evleri, Harran evleri, İglolar, Pagodalar gibi yapılar üzerinde durulur.
Yaşamak istediği konutu farklı coğrafî alan ve şartlara uygun olarak tasarlar. Yani gerçekleştirir.
Çöl, kutup, ormanlık bölge ve dağlık bölge gibi farklı coğrafî ve iklim koşullarına uygun bir konut tasarlar ve arkadaşlarına sunar.
Kısaca Mimari Tasarım: Öğrencilerin, mimari tasarım eyleminin barınma ihtiyacıyla başlayan mekân yaratma süreci olduğunu öğrenmesi ve çevresindeki farklı işlevsel yapılar konusunda bilinçlendirilmesi amaçlanır. Yaşamak istediği konutu farklı coğrafi alan ve şartlara uygun olarak tasarlar. (Ürün ortaya çıkarır)

Mimari Tasarım Nedir?
/ Mimari Tasarım Örnekleri / Bina Tasarımları / Geleceğin Evleri / Ev Tasarımları Galerisi / Hayalimdeki Ev / Mekanik Tasarım

 

Dünyanın 7 Harikası / Dünyanın Yeni 7 Harikası / Kapadokya Evleri / Harran Evleri / Pagoda Evleri / İglo Evleri / Kervansaray / Kümbet / Anadolu’nun Mimarisiyle Ünlü Evleri / Tac Mahal / Machu Picchu / Chichen Itza / Kurtarıcı İsa Heykeli / Çin Seddi / Petra / Kolezyum /  Eyfel Kulesi Trevi (Aşk) Çeşmesi / Pisa Kulesi  Ani Harabeleri / Kız Kulesi / Brooklyn Köprüsü / Mısır Piramitleri / Unesco Dünya Mirası Listesi