Petra, Petra Tarihi, Petra Nerede?

Arab Çölü'nün bir ucunda bulunan Petra, Kral IV. Aretas'ın (M.Ö. 9 M.S. 40) imparatorluğu döneminde Nabataean'ın muhteşem başkenti idi. Su teknolojisi konusunda uzman olan Nabateanslılar, şehirlerini büyük su kanalları ve su hazneleriyle donatmışlardır.
Greko-Roman örneklerine uygun olarak tasarlanmış bir amfiteatr 4 bin kişiyi ağırlayacak kapasitededir. Bugün Petra'nın Mezar Sarayı, 42 metrelik Helen sitili El-Deir Manastırı'nın tapınak duvarıyla Orta Doğu kültürünün göz kamaştıran bir örneğini oluşturmaktadır.

 

Petra Antik Kenti, Ölü Deniz ve Akaba Körfezi arasında bulunan Arabah Vadisi'nde yer alır. Şehirde bilinen ilk yerleşimin M.Ö. 9000 yılında gerçekleştiği tahmin edilir. Öte yandan şehrin ilk olarak M.Ö. 400 yılında Nabataen Krallığı'nın başkenti olarak kurulduğu da söylentiler arasındadır. Nabatean Krallığı'na mensup olan Araplar, ticaretle uğraşan göçebe bir Arap topluluğuydu ve Petra şehrini bu yüzden kurdular. Nabatean halkı, Petra şehri sayesinde zamanla ticaret ilişkilerini geliştirdi ve önemli bir gelirin de sahibi oldu.
Petra, 1985 yılından beri UNESCO Kültür Mirası listesinde yer alır ve dünyanın en değerli kültür öğeleri arasına girer. Antik kent, 2007 yılında ise “Dünyanın Yedi Yeni Harikası”ndan biri seçildi. Ürdün'ün simgesi olan Petra, aynı zamanda ülkenin en çok turist çeken bölgesi. Turistik bölge geçtiğimiz yıl bir milyona yakın kişi tarafından ziyaret edildi.

Dünyanın Yeni Yedi Harikası / Tac Mahal / Machu Picchu / Chichen Itza / Kurtarıcı İsa Heykeli / Çin Seddi / Petra / Kolezyum

Dünyanın 7 Harikası / Eyfel Kulesi  / Trevi (Aşk) Çeşmesi / Pizza( Pisa) Kulesi  Ani Harabeleri / Kız Kulesi / Brooklyn Köprüsü / Mısır Piramitleri