Proje, Proje Nedir?

Proje; Önceden belirlenmiş bir süre içerisinde; değişim yaratmayı hedefleyen, birbiriyle ilişkili amaç ve hedefleri olan, uygulanması sonucunda çeşitli ürünlerin elde edildiği bir çalışmadır.
Bilimsel bir çalışma olan projede,
Gözlem yaparak bilgi toplama,
Elde edilen bilgilerin düzenlenmesi,
Bilgiler arasında neden-sonuç ilişkisinin araştırılması,
Gelecek nesillere bilgilerin ve sonuçların aktarılması söz konusudur.

 

Proje, bir probleme çözüm bulma ya da beliren bir fırsatı değerlendirmeye yönelik, bir ekibin, başlangıcı ve bitişi belirli bir süre ve sınırlı bir finansman dahilinde, birtakım kaynaklar kullanarak, müşteri memnuniyetini ve kaliteyi göz önünde bulundururken olası riskleri yönetmek şartıyla, tanımlanmış bir kapsama uygun amaç ve hedefler doğrultusunda özgün bir planı başlatma, yürütme, kontrol etme ve sonuca bağlama sürecidir.
Projenin Ortak Özellikleri
Değişik birçok proje tanımı verilebilir ancak her tanımı da bazı ortak kavramlar göze çarpmaktadır. Bunlar; projenin belirli bir amacı vardır. Her proje çok iyi tanımlanmış bir amaca sahiptir. Projeler geçicidir; projeler için önceden belirlenmiş başlangıç ve bitiş tarihleri vardır. Hiçbir proje ömür boyu sürmez... Projenin finansman kaynağa ihtiyacı vardır.

Tübitak 4006 Bilim Fuarı projeleri için tıklayınız... Teknoloji ve Tasarım projeleri için tıklayınız...  Proje Afişi Örnekleri


ProjelerProje Posterleri / Bilimsel Proje Nedir? / Bilimsel Proje Hazırlama / Bilimsel Proje Hazırlama Örneği / Proje Örnekleri / Proje Üretmek İçin Öneriler

İnovasyon Nedir?

İnovatif Düşünce Nedir?

Proje Nedir?

Patent Nedir?

Biyotaklit Nedir?

Ergonomi Nedir?

İcat Nedir?

Tasarım Nedir?

Prototip Nedir?

Teknoloji Nedir?

Nanoteknoloji Nedir?