Kitap Okumasaydım Cumhuriyeti Kuramazdım!

Cumhuriyet bayramı coşkusu başlarken, evet bizler de büyük bir heyecan içerisindeyiz. Selam olsun bize bu cennet vatanı emanet eden kahraman ecdadımıza. Cumhuriyet Bayramı her yıl 29 Ekim'de ulusça, kıvançla kutladığımız bir milli gündür. Bu günde yurdumuzun hemen her yerinde ve okullarımızda törenler düzenlenir, konuşmalar yapılır, şiirler okunur ve şölenler verilir.

“GENÇLİĞİ ÜLKE SORUNLARIYLA İLGİLENMEYEN BİR ULUSUN SONU GELMİŞ DEMEKTİR.”

M. Kemal ATATÜRK

Geleceğimiz olan gençlerimizi en iyi şekilde eğitmek onları 21. Yüzyıl becerileri ile donatmak, en büyük hedeflerimiz arasına koymak zorundayız. Güzel yarınlar için onları dikkate almalı ve önemsemeliyiz. 21. Yüzyılda ülke olarak gelişmek için ve liderlik edebilmek için bu becerilerden yararlanılması gerekir.

Sorunlar karşısında düşünen, üreten yarınların olmasını istiyorsak okumaya önem vermeli ve eğitim sistemimizi en iyi şekilde donatmak zorundayız. Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak ve hatta geçmek için çok okumalı ve çok çalışmalıyız. Bilim, teknoloji, ekonomide refah seviyesi olarak yukarıda, aklen ve ruhen çok ileride olmalıyız. Tembelliğe karşı savaşmalıyız.

Geleceğimiz için okumalı, okuma ruhunu sürekli diri tutmalıyız. Atatürk’ün hedeflerine ulaşmasına sebep olan, söylemek istediği bu cümlesini aklımızdan çıkarmayalım.

 

“Kitap Okumasaydım Cumhuriyeti Kuramazdım!”

Atatürk’ün hizmetinde bulunanlardan Cemal Granada, Atatürk’le Vasıf Çınar arasında geçen bir konuşmayı anlatırken; O’ndaki okuma alışkanlığının çocuk yaşlarda oluştuğunu belirtir.

Atatürk’ün elinden boş zamanlarında tarihle ilgili kitapların düşmediğini hatırlarım. Bir gün yine Atatürk, tarihle ilgili kalın bir kitap okuyordu.

Öylesine dalmıştı ki, çevresini görecek hali yoktu. Bir sürü yurt meselesi dururken devlet başkanının kendini tarihe vermesi, Vasıf Çınar’ın biraz canını sıkmış olmalı ki, Atatürk’e şöyle dediğini duydum:

– “Paşam!.. Tarihle uğraşıp kafanı yorma… 19 Mayıs’ta kitap okuyarak mı Samsun’a çıktın?”

Atatürk, Vasıf Çınar’ın bu çok samimi yakınmasına gülümseyerek şöyle karşılık verdi:

-“Ben çocukken fakirdim. İki kuruş elime geçince bunun bir kuruşunu kitaba verirdim. Eğer böyle olmasaydım, bu yaptıklarımın hiç birisini yapamazdım.”

Bugün hızla gelişen ve ilerleyen dünyada kendimize bir yer edinebilmek ve söz sahibi olabilmek bilim ve teknolojiye hâkim olmaktan geçer. Bilim ve teknolojiye hâkim olmak özgür düşünebilen, yaratıcı bireyler yetiştirildiği takdirde olur, “Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller” yetiştiren öğretmenler ise Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı görev ve sorumluluklarını yerine getirmiş sayılırlar.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün fertleri;   bu günlere nasıl geldiğini unutmayacak ve gönülleri birbirine kenetlenmiş olarak aydınlık geleceğine sımsıkı sarılmaya devam edecektir. Ayrılığa düşmeden hep birlikte kardeşlik hissiyatı içerisinde güzel vatanımızda yaşamaya devam edecektir.

29 Ekim 1923’te çok büyük fedakârlıklar neticesinde ilan edilen Cumhuriyetle, milletin yönetime etkin bir şekilde katılımının sağlandığı devletin temelleri atılmış, ülkemizde her alanda büyük gelişmeler kaydedilmiştir.

Milletimize bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değer olan Cumhuriyetin 95. yıldönümünü kutlar. Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve canlarını bu uğurda feda eden şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

Nice bayramlara...  / Atatürk'ün Hayatı Kısaca

Yahya KARAKURT- Eğitimci- Yazar / Diğer Yazıları  /  Kitap Okumayınız!/ Başarının Anahtarı İnovasyonda! / Başarılı Olmak

 

Okuma Nedir?

Kitap Okumanın Faydaları

Yavaş Okuma Nedenleri

Nedir Bu Hedefsizlik?

Düşünmeyi Bilmiyoruz!

Problem Çözme

Okulda Başarı Taktikleri

Haydi İnovasyon Yapalım!

Kişisel Başarının Anahtarı

Nasıl Bilim Adamı Olunur?

Beyin Geliştirmek İçin Öneriler

Sınav Kaygısı

Verimli Ders Çalışma İçin 10 Kural

Ders Çalışma Ortamı Nasıl olmalı?

Yanlış Çalışma Davranışları

Sınıfta Etkili Ders Dinleme

Not Tutmanın Faydaları

18 Adımda Test Çözme Becerisi

            

 İzin alınmadan kopyalanamaz ve kullanılamaz. Her hakkı saklıdır.© Design, By Karakurt