Bakışınız "Sevgi" Olsun

Sevgidir insanı farklı kılan, hayatına yön veren en büyük hazinedir. Bu hazine olduğu zaman insanın bakışı değerli olur, anlam kazanır. Sevgi bedeli olmayan bir hazinedir. Umutsuz yürekleri buluşturur, geleceğe dair güzel duygular taşır.

Sevgi, Allah'ın insanlara verdiği en büyük nimetlerden biridir. İnsanlar kendisine verilen sevgi neticesinde karşılık verir. Yürekleri büyütür, kocaman deryalara dönüştürür. Sevgidir ilacı en güzel gülücüklerin, sevgidir hayata anlam katan.

 Her insan hayatı boyunca çok sevdiği, güvendiği, yakın hissettiği kişilerle birlikte olmak ister. Gerçek sevgi başarıyı ortaya çıkarır. Menfaati ve kötülüğü uzaklaştırır. İnsanlar sevmekten ve sevilmekten zevk alır, dostluktan ve yakınlıktan hoşlanır. Sevgi olan yerlerdeki dostluklar ve arkadaşlıklar kadim olur.

Peygamber Efendimizin çocuk sevgisi bambaşkaydı

Bir çocuk gördüğü zaman Peygamberimizin mübarek yüzünü neşe ve sevinç kaplardı. Onu tutar, kollarının arasına alır, kucaklar, okşar, sever ve öperdi.

Gördüğü ve karşılaştığı her çocuğa selâm verir, hatırını sorardı. Binekli bulunduğu zaman çocukları terkisine alır, gidecekleri yere kadar götürürdü. Çocuklarla arkadaşça konuşur, onların yanında çocuklaşır, anlayış seviyelerine göre sohbet eder, öğütler verirdi.

Peygamberimiz özellikle kendi çocuk ve torunlarına çok düşkündü. Onlar için şefkatli bir baba, merhametli bir dedeydi.

Yunus Emre "Yaratılanı sev yaratandan ötürü" sözü ile insanların hatalarını görmeden Allah yarattığı için sevmemizi söylüyor.  Ne kadar doğru söylemiş. Allah için sevmek, Allah için gönül vermek ne kadar güzel.

Bir gün sormuşlar ermişlerden birine: “Sevginin sadece sözünü edenlerle, onu yaşayanlar arasında ne fark vardır?” diye.

‘Bakın göstereyim’ demiş ermiş.

Önce sevgiyi dilden gönlüne indirememiş olanları çağırarak onlara bir sofra hazırlamış. Hepsi oturmuşlar yerlerine. Derken tabaklar içinde sıcak çorbalar gelmiş ve arkasından da derviş kaşıkları denilen bir metre boyunda kaşıklar.

Ermiş ‘Bu kaşıkların ucundan tutup öyle yiyeceksiniz’ diye bir de şart koymuş. ‘Peki’ demişler ve içmeye teşebbüs etmişler. Fakat o da ne? Kaşıklar uzun geldiğinden bir türlü döküp saçmadan götüremiyorlar ağızlarına. En sonunda bakmışlar beceremiyorlar, öylece aç kalkmışlar sofradan.

Bunun üzerine ‘ Şimdi…’ demiş ermiş.

‘Sevgiyi gerçekten bilenleri çağıralım yemeğe. ‘ Yüzleri aydınlık, gözleri sevgi ile gülümseyen ışıklı insanlar gelmiş oturmuş sofraya bu defa. ‘Buyurun’ deyince her biri uzun boylu kaşığını çorbaya daldırıp, karşısındaki kardeşine uzatarak içmişler çorbalarını.

Böylece her biri diğerini doyurmuş ve şükrederek kalkmışlar sofradan. ‘İşte’ demiş ermiş.

‘Kim ki hayat sofrasında yalnız kendini görür ve doymayı düşünürse o aç kalacaktır. Ve kim kardeşini düşünür de doyurursa o da kardeşi tarafından doyurulacaktır şüphesiz.

Şunu da unutmayın:

Hayat pazarında Alan değil, Veren kazançlıdır her zaman …

Sevgi yaşama değer katan en büyük hediyedir.  Kalbin her atışı sevgiye borçludur. Sevgide yaşam kaynağını alır ve beslenir.

Daha güzel bir yarın istiyorsak sevelim. Birbirimizi sevelim, sevgili olalım,  ağaçları, kuşları, doğayı ve hayvanları sevelim. Sevgilerimiz birleşsin yol olsun, gönüllere su serpsin, ferahlatsın sineleri, güzellikler ortaya çıksın.  Sevgiyle mutluluk zinciri oluşturalım, bol kepçeden dağıtalım, ne de olsa bedava…

Sevgi eksik olmasın hayatınızdan

Sevgi, paylaştıkça, karşılıklı hissettikçe çoğalır ve her yeri efsunuyla kaplar. İnsanları barışa ve kardeşliğe doğru götürür.  Tabiattaki diğer canlılara, hayvanlara,  bitkilere, tüm canlılara karşı daha duyarlı sevgiyle yaklaşmamıza vesile olur.

İnsan ve hayvan sevgisinin yanında ağaç sevgisi bile insanı etkiler. Bir ağacın dalının kırılması, ağaca zarar verilmesi bile insanın içini sızlatır.

Sevgi insana mutluluk, huzur ve coşku getirir.  Karşı insana kin besleyerek kendinize zarar verirsiniz. Sürekli beyninizi gereksiz yere işgal eder. Bakışınızı olumsuz yapar. Kendinize sorun yaratmak yerine sevgiyle bakan bakışınız olsun. Sorunlardan uzak, mutlu ve huzurlu yarınlar için sevgi rehberiniz olsun. Kin ve nefrete hayır diyelim.

Sevgili ebeveynler çocuklarınızı sevin onları sevgiyle büyütün. Sevgidir her derdin ilacı. Çocukları duyarlı yetiştirelim; hayvanlara duyarlı olsun, sokak hayvanlarına iyi davransın kedilerin kuyruğunu çekmesin, köpeklere taş atmasın, ağaç dalını kesmesin, çiçekleri ezmesin, yeşili korusun…

Çocuklara sevgi beslemeli, değer vermeli, duyarlı ve sevgiyi hisseden nesiller olarak büyütmeliyiz.

 Sevgi için yüreğinizden kocaman bir yer bulunsun. Sevgisiz yaşam, anlamsız, içi kof bir yaşantı demektir. Sevgiyle yaşama bakın, sevgi eksik olmasın hayatınızdan. Sevgiyle kalın…

Yahya KARAKURT- Eğitimci- Yazar / Yazarın Diğer Yazıları  /  Geleceğin Dünyası / Çevreye Duyarlılık / Geleceğin İcatları

Reklamlar

 

Okuma Nedir?

Kitap Okumanın Faydaları

Yavaş Okuma Nedenleri

Nedir Bu Hedefsizlik?

Düşünmeyi Bilmiyoruz!

Problem Çözme

Okulda Başarı Taktikleri

Haydi İnovasyon Yapalım!

Kişisel Başarının Anahtarı

Nasıl Bilim Adamı Olunur?

Beyin Geliştirmek İçin Öneriler

Sınav Kaygısı

Verimli Ders Çalışma İçin 10 Kural

Ders Çalışma Ortamı Nasıl olmalı?

Yanlış Çalışma Davranışları

Sınıfta Etkili Ders Dinleme

Not Tutmanın Faydaları

18 Adımda Test Çözme Becerisi

            

 İzin alınmadan kopyalanamaz ve kullanılamaz. Her hakkı saklıdır.© Design, By Karakurt