Ulaşım Teknolojileri Nedir?

Ulaşım, bir nesnenin veya kişinin bulunduğu yerden farklı bir yere aktarılmasıdır. Köyler, şehirler, ülkeler arasında bir yerden bir yere gidiş-geliş demektir. Karayolu ulaşımı, denizyolu ulaşımı, havayolu ulaşımı, demiryolu ve uzay ulaşımından oluşmaktadır.
Dünya nüfusu her geçen gün hızla artıyor. Bu artışla birlikte şehirler kalabalıklaşıyor ve ulaşım büyük bir sorun olmaya başladı.Teknoloji dünyası ulaşım problemlerini çözecek yeni teknolojiler üretiyor ve akıllı şehirler inşa etmeye başladılar. Kaynak tüketimini azaltarak insanlara daha etkin ve aktif bir yaşam alanı sunan akıllı şehirler gün geçtikçe insan hayatında daha çok önem kazanıyor. Gelecekte sürücüsüz otomobilleri kullanacağız. Bütün bunlar değişime uğrarken yakıt teknolojileri de kendini yenileyecektir. Hızla tükenen yakıt fosiller yerini yenilenebilir enerji kaynaklarına bırakacaktır. İlk önce hibrid araçlarla başlayan değişim daha sonra elektrikli arabalar ön plana çıkmaya başladı. Yollar enerji üretecek ve biyoyakıtlarla araçlarımızı kullanabileceğiz. Tesla ile başlayan elektrikli otomobil dönemi gün geçtikçe daha da popüler olacaktır. Daha temiz bir hava daha yaşanılır bir dünya için değişimi yakalamak zorundayız. Egzoz gazlarında bulunan ve boğucu özelliğe sahip karbonmonoksit gazı, kanda oksijenin bağlandığı yerlere bağlanarak başta “karbonmonoksit zehirlenmesi” dediğimiz ve solunum sisteminde kalıcı hasarlara yol açmaktadır. Norveç’te yeni satılan araçların %52’si hibrit ve elektrikli araçlardan oluşuyor.
Yakıt tasarrufu için aşırı hız yapmamak, lastik basıncını kontrol etmek, motor bakımını ve lastik değişimlerini yapmak gibi her zaman üzerinde durulması gereken önemli konular olmakla birlikte aracın büyük arızalarla karşılaşma olasılığını da ortadan kaldırıyor.
Sürtünme kuvveti, temas halinde olan iki nesnenin arasında oluşan ve harekete karşı koyan kuvvete verilen isimdir. Bu kuvvetin ortaya çıkması için hareket gerekmez ancak hareketin olduğu durumlardaki sürtünme kuvveti, hareketin olmadığı durumdan farklıdır. Ulaşım teknolojilerinde sürtünme kuvvetinden yararlanmaktadır.

 

 

Şehirlerin akıllanması ve elektrikli araçlarla birlikte yollarda da teknolojinin ayak izlerini görmeye başladık. Tasarımcılar, mühendisler, mucitler yolları akıllandıracak teknolojiler geliştirmeye başladılar. Örneğin Çin, güneşten elektrik üreten geleceğin yolunu inşa ediyor. Güneş panellerinin bulunduğu yolda ilerlerken, aynı zamanda yolun kablosuz şarj özelliği sayesinde aracınızı şarj edebileceksiniz.
Bugün gelişen teknoloji, ulaşım sektöründe de pek çok yenilik gündeme geliyor. Uydularla konum belirleme, kablosuz ağlar, mobil iletişim araçları, kapalı devre televizyon, radyo frekans tanımlama teknolojisi, yakın alan iletişim , algılama teknolojileri, araç sensörleri, yol sensörleri, çevre algılama sistemleri bunlar arasında yer alıyor.
Ulaşım altyapısında sürekli yaygınlaşan güvenli, konforlu, hızlı ulaşım talebini karşılamak için teknolojideki yenilikleri ulaşım sektörüne adapte etmek altyapı, araç ve insan koordinasyonunu sağlarken, yolculara kaliteli hizmet sunulmasına imkan tanıyor.
Ulaşım altyapısında sürekli yaygınlaşan güvenli, konforlu, hızlı ulaşım talebini karşılamak için teknolojideki yenilikleri ulaşım sektörüne adapte etmek altyapı, araç ve insan koordinasyonunu sağlarken, yolculara kaliteli hizmet sunulmasına imkan tanıyor.

Ulaşım Teknolojileri Türleri;
Kara; tren, otobüs araba vb.
Demiryolu ; tren, hızlı tren, tramvay vb.
Su; gemi feribot, yat vb.
Hava; uçak, helikopter vb.

Uzay teknolojileri; uzay bilimi araştırmaları veya havacılık endüstrisi tarafından uzay uçuşları, uydular, ve uzayın keşfi konularında kullanılmak üzere geliştirilen teknolojilerdir. Uzay aracı ya da uzay gemisi, Dünya'nın atmosferi dışında, özellikle dış uzayda çalışmak üzere tasarlanmış araç ya da makinedir. Uzay araçları insanlı ya da insansız olabilir. Örnek; uzay mekiği vb. / Ulaşım Teknolojileri Örnekleri

 


Ulaşım Teknolojileri / Ulaşım Teknolojileri Video / Ergonomi Nedir? / Aerodinamik Nedir? Biyotaklit / Yapay Zeka / Geleceğin Araçları