Pizza (Pisa, Piza) Kulesi Neden Eğridir?

Dünya üzerindeki bazı yerlerin adı anıldığında, bunlar belirli bir takım şeylerle birlikte hatırlanır. Paris deyince Eyfel Kulesi'ni hatırlarız. İstanbul denince Kız Kulesi, Ayasofya, Topkapı Sarayı ve Sultan Ahmet Cami vb. tarihi ve turistik tasarımlar akla geliyor. New York, ünlü "Özgürlük Anıtı" ile oranın simgesi olmuştur. Bu örnekler sayılamayacak kadar çoktur. Bulunduğu şehrin adıyla anılan Pisa Kulesi de bu örneklerden biridir. Hemen herkes, Pisa'nın İtalya'da bir şehir olduğunu ve buradaki kulenin eğri,yana doğru biraz yatık olduğunu bilir.
İtalya’nın güneyindeki Pisa şehrinde İtalyanca
“mucizeler meydanı” manasına gelen Piazza dei Miracoli’de yer alan Pisa Kulesi 6 sütun dizinden oluşmaktadır. İtalya’nın en meşhur yerlerinden olan Pisa Kulesi, eğik olması sebebiyle insanların dikkatini çekmektedir.
Pisa kulesi tamamen beyaz mermerden yapılmıştır. Duvarları tabanda yaklaşık olarak 4 metre kalınlıktadır. Kule sekiz katlıdır ve yüksekliği 60 metreye yakındır. Başka türlü söylemek gerekirse,kulenin yüksekliği 15 katlı modern bir yapının yüksekliğine eşit sayılabilir.

 

Duvarın iç tarafında 300 basamaklı bir merdiven vardır. Merdiven ta tepeye ulaşır. Tepeye kadar çıkmayı göze alanlar, şehrin ve çevrenin son derece güzel görünümünü uzunuzun seyretmekten kendilerini alamazlar. Öyle ki, 9 kilometre mesafedeki deniz bile görülebilmektedir kulenin tepesinden.
Tam tepe noktasında,kule yaklaşık olarak 5 metre yana yatıktır. Yani kulenin tepesi, dikey durumundan aşağı yukarı 5 metre dışa kaymıştır. Kulenin tepesinde durup da aşağıya bir taş atacak olursanız, bu taş kulenin altında duvardan 5 metre kadar öteye düşecektir.
Kulenin niçin eğri olduğuna gelince, bunun cevabını gerçekte kimse bilmemektedir. Muhakkak olan şey, kulenin böyle eğri yapılmadığı gerçeğidir. Yakındaki bir katedrale çan kulesi olarak 1174 yılında yapımına başlanan kule,ancak 1350 yılında tamamlanmıştır.
Kulenin temeli kumlu toprak içindedir. Bu durum, eğriliği izah için ileri sürülen görüşlerden birinin esasıdır. Bazı kimselere göre, kulenin ilk üç katının yapımı tamamlandığında kumlu toprakta iyi oturmayan temel kaymış ve kulenin eğri bir durum almasına rağmen inşaata devam edilmiştir. Tabii kulenin eğrilmesi birdenbire, fark edilir şekilde olmamıştır.
Ünlü bilim adamı Galileo (Galile), doğduğu şehir olan Piza'da bu kuleye çıkar ve düşen boşluğa atılan kitlelerin hızıyla bazı denemeler yaparmış. Galileo'nun, bütün cisimlerin aynı hızla ve aynı fizik kanununa uyarak düştüklerini farklı ağırlıklardaki iki top güllesini bu kuleden aşağı bırakarak gözlemlediği iddia edilmiştir. Bilginin kaynağı Galileo'nun bir öğrencisi olmasına rağmen bu iddia geniş çevrelerce bir efsane olarak kabul edilir.
Pisa Nasıl Yıkılmaktan Kurtuldu?
1. Her gün kuleye 870 ton ağırlığında kurşun kalıplar kondu ve gövde, çelik halatlar yardımıyla bağlandı.
2. Kurşun ağırlıkların konduğu bölgenin altındaki topraklar kazıldı ve çelik halatlar karşı taraftaki denk ağırlıkta bağlandığı iki ayrı bölgeden çekildi. Böylece kulenin eğikliği düşürülmüş oldu.

Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı? / Trevi (Aşk) Çeşmesi / Pizza( Pisa) Kulesi Tarihi ve Resimleri / Dünyanın 7 Harikası / Dünyanın Yeni Yedi Harikası

Bilim İnsanları / Ünlü Yazarlar / Ünlü Ressamlar / Ünlü Müzisyenler / Türk Büyükleri / Türk Bilim İnsanları / Ünlü Matematikçiler / Ünlü Fizikçiler