gelisenbeyin.net Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Teknoloji Tasarım > Teknoloji ve Tasarım Bilgileri
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Üniversitelerde Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliği

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
gelisenbeyin Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
gelişime dair ne varsa.. Yahya KARAKURT

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 4737
  Alıntı gelisenbeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Üniversitelerde Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliği
    Gönderim Zamanı: 27-Mayıs-2013 Saat 18:25
Üniversitelerde Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliği Bölümleri Açılacak
28 Ağustos 2012 de yola çıkarken Teknoloji ve Tasarım Eğitimcileri Derneği, üniversitelerde Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliği bölümleri açılmasının önemine değiniyordu. 9 ay gibi bir süreden sonra YÖK, 18.04.2013 tarihinde yaptığı toplantıda aldığı kararı Eğitim Fakültelerine gönderdi. Eğitim Fakültülerine gönderilen yazıda 5 alan haricinde program açılmaması bu 5 alana yönelik program açılması istendi.

Bu 5 alandan 1'i ise Teknoloji ve Tasarım Dersi Öğretmenliği oldu. Son 2 yıldır özellikle bazı bilindik(!) odakların yönlendirmesi ve etkisi ile "ders kalkacak, dersin içi boş, süre çok kalıyor, v.b." zırvalarla gündem oluşturmaya çalışan aklı evvellere kapak YÖK'ten geldi. Teknoloji ve Tasarım dersinin geçen yıl maruz kaldığı haksızlığın 1 numaralı sebebi arkasında duracak bir üniversite programının olmayışı idi.
Teknoloji ve Tasarım'ın gerekliliğinin mücadelesini verenlerin artık yeni bir projeksiyon ile strateji geliştirmesi de zaruridir. Bundan sonraki süreç yepyeni mücadeleleri ve projeleri gerektirmektedir. Mevcut bütün Teknoloji ve Tasarım Dersi öğretmenlerinin eğitimden geçirilerek özel alan yeterliklerinin sağlanması hayatidir. Programın genişletilerek eğitimin tüm kademelerinde yer alacak şekilde planlanma yapılması kaçınılmaz bir 21. yüzyıl gerçeğidir. Geçen yıldan bu yana dersi için bir adım daha fazla çalışan herkese selamlar, sevgiler. Bu yazı sizin eseriniz...

Kaynak : http://www.tvted.org.tr/

Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliği
http://www.gelisenbeyin.net/teknoloji-tasarim-ogretmenligi.html

Gelişimin adresi...
Yukarı Dön
gelisenbeyin Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
gelişime dair ne varsa.. Yahya KARAKURT

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 4737
  Alıntı gelisenbeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14-Ocak-2014 Saat 01:06
Teknoloji Tasarım Öğretmenliği Bölümü ( Yakın Doğu Üniversitesi)
Teknoloji Tasarım Öğretmenliği Bölümü’nün amaçları;

Hızla gelişen bilgi teknolojilerinin okullarda kullanılmasını ve öğretimin en etkili biçimde yapılması için gerekli olan materyallerin geliştirilmesini sağlamak,
Öğrencilere, bilgisayar, tasarım ve animasyonlar hakkında sahip olması gereken temel bilgi ve becerileri kazandırmak,
Mobil öğrenme kavramı ve günümüzde kullanılan mobil öğrenme teknolojilerinin kullanılması. Mobil öğrenme içeriği geliştirilmesi ve uygulamaların değerlendirilmesi yönünde eleman yetiştirmek,
Her türlü Grafik Tasarım uygulamasını çağın gerektirdiği ekipmanlar ile yapabilen eleman yetiştirmek,
Kurumlarda kullanılacak eğitim teknolojisi ürünlerinin etkili ve verimli kullanımı için metod geliştirmek, öğretim yazılımı hazırlamak ve bu yazılımlarının eğitimsel niteliğini geliştirici eleman yetiştirmek,
Konular ile ilgili yazılım ve donanımlara hâkim, iki boyutlu ve üç boyutlu görsel ürünler ortaya çıkarabilen, metin yazımı ve reklâmcılık becerileri kazanmış, iş gücü piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman yetiştirmek,
Açılması önerilen program, Teknoloji ve Tasarım alanındaki uygulamalar ve gelişmeleri yakından takip edecektir. Ayrıca bu program, teknolojik ve uluslararası gelişmeleri de yakından takip ederek, teknoloji ve tasarım alanında uygulamalı çalışmalar gerçekleştirecektir.

Bu program Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubu’nun, Eğitim Fakültelerinde ihtiyaç duyulan alanlara ilişkin Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen ihtiyaç projeksiyon çalışmaları sonucunda belirlediği 18.04.2013 tarihli TC YÖK genel kurul kararı çerçevesinde Eğitim Fakültelerinde Teknoloji Tasarımı Öğretmenliği Bölümü açılması önerilmiştir. Teknoloji Tasarımı Öğretmenliği Bölümü Lisans programının öğretim dili diğer programlarda olduğu gibi Türkçedir.

Önerilen program YDÜ’ de Atatürk Eğitim Fakültesine bağlı Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü ile işbirliği halinde yürütülecektir. Meslek Bilgisi ile ilgili dersler Eğitim Bilimleri Bölüm öğretim elemanları tarafından verilecektir.

Önerilen program, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü programlarını zayıflatmayacaktır. Aksine, programlar arasında işbirliği sağlanacaktır. Ayrıca, belirtilen programların amaçları ile Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümünün amaçları farklıdır.

Programı yürütecek olan öğretim elemanlarının kaliteli olması da bu programı güçlü kılmaktadır.

Programdan mezun olanlar Teknoloji Tasarım Öğretmeni ünvanı taşıyacaktır.

Programdan mezun olabilmek için öğrencilerin 8 dönem boyunca toplam 54 ders, 160 kredi koşulunu tamamlamaları gerekir.

Gelişimin adresi...
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz