gelisenbeyin.net Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Teknoloji Tasarım > Öğrenci Dünyası
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

OSS HAKINDA SIK SORULAN SORULAR

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
kara++kurt Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 130
  Alıntı kara++kurt Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: OSS HAKINDA SIK SORULAN SORULAR
    Gönderim Zamanı: 05-Mayıs-2007 Saat 15:18
ÖSYM Numaramı hatırlamıyorum / kaybettim. Öğrenebilir miyim? ÖSYM'nin 0-312-298 80 50 numaralı telefonundan veya internetten öğrenebilirsiniz.

ÖSS ile ilgili belgelerimde, adımla/soyadımla/adresimle ilgili bir eksiklik var. Ne yapmam gerekir?
Başvurma Belgelerinizi teslim eder etmez bu eksiklik aklınıza gelmişse, ADAY FİŞİ'ni geri vererek Başvurma Belgelerinizi alıp yeni bir Başvurma Belgesi doldurur ve süresi içinde onu teslim edersiniz. Eksikliği, Başvurma Belgeleri ÖSYM'ye gönderildikten sonra fark ederseniz, Bilgi Kontrol Formunun gelmesini bekler ve düzeltmeyi onun üzerinde yaparak süresi içinde ÖSYM'ye gönderirsiniz. Bu durumda, Kılavuzun ilgili kısmını dikkatle okumanız ve belge gerektiren değişiklikler için istenilen belgeleri de eklemeniz gerekir. Eksikliği, daha sonra fark etmişseniz, söz konusu değişiklik için Kılavuzda belge istenmiş olup olmadığını dikkatle inceleyip gerekli belgeleri de ekleyerek ÖSYM'ye şahsen veya postayla başvurabilirsiniz.

ÖSS Kılavuzunu aldım fakat başvuramadım ama ücretimi yatırdım. Ücretimi geri alabilir miyim?
Kılavuzların ilgili kısımlarında da belirtildiği gibi, yatırılan ücretlerin iadesi mümkün değildir.

ÖSS için başvuru/sınav ne zaman yapılacak?
ÖSS için başvurunun ne zaman yapılacağı ve sınav tarihleri, basın-yayın organlarıyla kamuoyuna duyurulur. Bu bilgiler, Kılavuzlarda da belirtilir. Bütün bunlara karşın gerekli olursa, ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticiliklerinden, ÖSYM Ankara Bürosundan veya ÖSYM'den de öğrenilebilir.

Aday Bilgi Kontrol Formum gelmedi. Ne yapmalıyım?
Aday Bilgi Kontrol Formu tüm adaylara gönderilir. Bu form eline geçmeyen adaylar, ÖSYM'ye süresi içinde başvurarak yenisini isteyebilirler veya bu formda basılı olan bilgileri internetten öğrenebilirler.

Başvurma Belgelerimin ekinde lise diplomam yok. Ne yapmam gerekir?
Mezun durumdaki adayların, Başvurma Belgelerini teslim ederken lise veya meslek okulu diplomalarını yanlarında bulundurmaları gerekir. Diploması ya da onaylı sureti yanında olmayan adayların Başvurma Belgeleri teslim alınmayacağından bu durumdaki adaylar belgelerini, mezun oldukları okula teslim etmek zorundadırlar.

ÖSS Aday Fişimi kaybettim. Yenisini çıkartmak için ne yapmam gerekir?
Aday Fişi üzerindeki onay, başvuru yapıldığının kanıtıdır. Yenisi çıkartılamaz.

ÖSS Aday Fişimi kaybettim. Bu fiş olmadan sınava girebilir miyim?
Aday Fişi, sınava girerken yanınızda bulundurmanız gereken belgelerden biri değildir.

ÖSS ücretini ödediğimi gösteren banka dekontumu kaybettim. Sınava girebilir miyim?
Kaybettiğiniz dekont, başvuru yaptıktan sonra sizde kalan kopya ise bunun için bir şey yapmanız gerekmez. Başvurmadan önce dekontunuzu kaybettiyseniz bankadan bir yazı alarak başvurma evrakınıza ekleyebilirsiniz.

ÖSS için başvurumu iptal ettirmek istiyorum. Ne yapmam gerekir.?
İstemediğiniz takdirde sınava girmeyebilirsiniz. Ancak, yatırdığınız ücret iade edilmez.

Daha önce sınava girdim ama kazanamadım. Tekrar sınava girme hakkım var mı?
Aksine bir karar bulunmadıkça, adaylar sınava tekrar girebilirler.

Kıbrıs ve TC uyrukluyum. Başvurma Formunda neyi işaretlemem gerekir?
Çift uyruklu olanlardan uyruğunun biri TC, diğeri KKTC olanlar ÖSS Başvurma Belgesinde TC uyruğunu işaretleyeceklerdir.

Hayat ,tesadüflerin güzel renkleriyle boyanmiş bir tablodur.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz