gelisenbeyin.net Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Teknoloji Tasarım > Teknoloji ve Tasarım Bilgileri
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Teknoloji ve Tasarım Dersi ve Ortak Geleceğimiz

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
gelisenbeyin Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
gelişime dair ne varsa.. Yahya KARAKURT

Kayıt Tarihi: 01-Ocak-2006
Konum: Istanbul
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 4742
  Alıntı gelisenbeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Teknoloji ve Tasarım Dersi ve Ortak Geleceğimiz
    Gönderim Zamanı: 23-Şubat-2014 Saat 23:56
Teknoloji ve Tasarım Dersi ve Ortak Geleceğimiz

Öğrenci sorunlarına çözüm üretmeyi somutlaştırarak çözümünü ortaya koymayı, bilgi kirliliği çağında doğru araştırma yapmayı, ihtiyacı olan bilgiye ulaşmayı ve onu kullanmayı, çözümüne farklılıklar katarak insanlara sunmayı, özgüven ve saygısını artırmayı hedefleyen, haklarını nasıl koruyacağını öğreterek öğrenciyi üretkenliğe teşvik eden bir programdır.

Ülkemizde giderek güçlenen proje temelli çalışma prensibini temel alan bu ders ayrıca Bu Benim Eserim, Şimdi Düşünme Zamanı, Geleceğin Mucitleri, Uluslararası Düş Çizgisi Tasarım Olimpiyatları vb ulusal ve uluslar arası birçok yarışma ve organizasyona da kaynak teşkil etmektedir. Bir insana birçok özellik kazandıran, gelecekte dünyada güçlü bir Türkiye de yer alacak, hangi mesleği yaparsa yapsın projeler üreten, işinde inovatif fikirler uygulayan gelişmiş ülkeler arasında yer alacak bir neslin yetişmesine ön ayak olan bu dersin MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından 6287 sayılı kanun kapsamında 2013-2014 eğitim programında ortaokul 5. sınıflara konulması gerekirken ortaokul 6. sınıf programından çıkarıldığı görülmektedir. Oysaki OECD 2009 raporunda Norveç’te sadece Teknoloji ve Tasarım Lisesi olarak eğitim veren lise örnek olarak gösterilmekte ve yaygınlaştırılması istenmektedir. “UNESCO SCIENCE REPORT 2010 TURKİYE” “Innovation has been taught since 2006 in Turkish secondary schools as part of a compulsory course in technology and design” inovasyon eğitimi açısından Teknoloji ve Tasarım dersinin önemine vurgu yapılarak Teknoloji ve Tasarım dersinden dolayı Türkiye’ den övgüyle bahsedilmiştir.

Ülkemizin büyük markalar çıkaran girişimci ve endüstrileşmiş bir ülke olma hedefinin gerçekleştirilebilmesi için yaşam boyu tasarım ilkesini ülkemizin vizyonuna adapte etmemiz gerekmektedir. Bunun için genç beyinlere bağımsız düşünme yeteneğinin aşılanması önemlidir. Bu sayede küresel bir güç olma yolunda teknolojiye yön veren ve onu üreten genç beyinlere sahip olabilir ve halkımıza daha yüksek standartlarda refah bir yaşam sunabiliriz.

Tüm bu nedenlerle Avrupa da ve tüm dünyada yenilikçi düşünmenin temeli olan tasarım sanayileşmenin anahtarı konumunda iken, Milli Eğitim Bakanlığının en güzel uygulamalarından biri olduğunu düşündüğümüz ve geleceğe yönelik üretken beyinler yetiştirmeyi amaçlayan Teknoloji ve Tasarım Dersinin Ortaokullarımızın 6. Sınıflarından kaldırılması bir yana İlkokullarımızın 4. Sınıfı ve Ortaokullarımızın 5.sınıfların da da yaygınlaştırılması önem arz etmektedir. Bu noktada ortak geleceğimize sahip çıkmak, kalkınmada tasarımın katkısını toplumumuzun her kesimine hissettirebilmek ve okullarımızda Teknoloji ve Tasarım Dersinin gerekliliğine yönelik farkındalık oluşturmak için desteğinize ihtiyaç duymaktayız.

Teknoloji ve Tasarım Öğretmenleri Meslek Kuruluşu Derneği olarak bu konuda yapılacak her türlü işbirliğine açık olduğumuzu belirtir, vereceğiniz destekle daha üretken ve müreffeh bir Türkiye’ye ulaşmak inancıyla saygılarımızı sunarız.

Özgün DEVRİM

Teknoloji ve Tasarım

Öğretmenleri Meslek Kuruluşu Derneği

Gelişimin adresi...
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz