gelisenbeyin.net Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Teknoloji Tasarım > Teknoloji ve Tasarım Bilgileri
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

İlköğretime Zihni Sinir dersi geliyor

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
gelisenbeyin Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
gelişime dair ne varsa.. Yahya KARAKURT

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 4737
  Alıntı gelisenbeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: İlköğretime Zihni Sinir dersi geliyor
    Gönderim Zamanı: 31-Ocak-2007 Saat 23:56
Milli E?itim Bakanly?y, mizah dergisi Gyrgyr’da birbirinden ilginç icatlara imza atan ‘Zihni Sinir’ karakterini ilkö?retim müfredatyna ta?ydy.

Gelecek yyldan itibaren uygulanmaya ba?lanacak ‘teknoloji ve tasarym’ dersinde ö?renciler, gözlem ve ara?tyrma yapyp tasarymlar gerçekle?tirecek. Ylkö?retimin 6, 7 ve 8. synyflarynda kademeli olarak okutulacak derste ö?renciler, özgün tasarymlar çykaryp gelecekle ilgili kurgular yapacak.

Milli E?itim Bakany Hüseyin Çelik, teknoloji ve tasarym dersiyle ö?renciyi ara?tyrycy bir birey haline getirmeyi amaçladyklaryny belirterek, “Kendisinin ve toplumun yarynyny daha ya?anabilir hâle getirmek için sorunlaryn farkyna varan, çözümler üreten, hayal gücü geli?mi?, sorgulayan, giri?imci, de?i?im ve geli?ime açyk bireyler yeti?tirmek istiyoruz.” dedi.

Zihni Sinir ve ‘proce’lerin mucidi karikatürist Yrfan Sayar da bakanly?yn koydu?u yeni derse destek vererek, dersin amacyna ula?masy halinde çok sayyda Zihni Sinir’lerin ortaya çykabilece?ini vurgulady. Eskiden ilkö?retim okullarynda resim, kompozisyon veya karikatür yary?malary düzenlenirken artyk bulu? ?enlikleri yapyldy?yny hatyrlatan Sayar, “Küçük ya?ta çocuklaryn bu tip konulara a?ina olmalary çok önemli. Yeni bir ?eyler ortaya koymanyn heyecanyny o ya?ta hissedecek ve bunu sürdürecekler.” diye konu?tu.

Y? e?itimi dersinin yerine konulan teknoloji ve tasarym dersinde, ö?rencilere “içinden ?emsiye çykan ?apka, yiyeceklerin tazeli?ini kontrol eden çubuk, bilgisayara ba?lanyp ysytycy olarak kullanylan terlik” gibi projeler gösterilecek. Böylece Prof. Zihni Sinir gibi ilginç icat ve tasarymlara imza atmalary sa?lanacak. Çe?itli tasarym ve bulu? hikayeleri, Farabi, Mimar Sinan, su saati, kilit ve açyölçerin mucidi Cezeri gibi bilim insanlarynyn hayatlaryndan kesitlerin anlatylaca?y derste, ‘yaratycy dü?ünceyi uyaran teknikler’le ö?rencilere yol gösterilecek. Ö?retim yyly sonunda düzenlenecek teknoloji ?enli?inde ise ö?renciler ürünlerini sergileyecek.

Ybrahim Asalyo?lu, Ankara

--------------------------------------------------------------
güzel bir dü?ünce ezbercilikten kurtulmak gerekiyor artyk in?allah iyi motive edici ödüllerde koyarlar.

Düzenleyen gelisenbeyin - 08-Şubat-2007 Saat 11:44
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz