gelisenbeyin.net Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Teknoloji Tasarım > Öğrenci Dünyası
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Veliler Ödev Yapmasın

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
gelisenbeyin Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
gelişime dair ne varsa.. Yahya KARAKURT

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 4737
  Alıntı gelisenbeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Veliler Ödev Yapmasın
    Gönderim Zamanı: 01-Eylül-2011 Saat 09:01
Öğrencilere verilen proje ödevlerinin büyük ölçüde velilerce yapılması, uygulamanın verimliliğini düşürüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Merdan Tufan, öğrencilerin proje ödevlerini büyük ölçüde velilerinin yaptığını belirterek, öğretmenlerin, projelerin öğrencinin kendi eserleri olmasını telkin etmeleri gerektiğini söyledi.

Tufan, AA muhabirinin sorusu üzerine, ilköğretim okullarındaki öğrencilere verilen proje ödevlerinin ve performans görevlerinin ”iyi niyetle” konulduğunu, ancak geri bildirimlere göre öğrencilerin ödevlerini büyük ölçüde velilere yaptırdığını anlattı.
Bu konuda okullara birkaç kez genelge gönderdiklerini ve ödevlerin nasıl hazırlanması gerektiğini ayrıntılı olarak anlattıklarını ifade eden Tufan, şunları söyledi:
”Ortaya konan ödev, görev, ne kadar kötü olursa olsun, öğrencinin kendi emeği olması lazım, öğrencinin kendisinin yapması lazım. Öğretmen öğrenciye şunu diyebilmeli, ‘Bu ödevi sen yapmamışsın. Sen yapsaydın bazı hatalar olurdu, hatalarına rağmen ben sana tam not verirdim, ama bunu sen başkasına yaptırmışsın. Ne olur bunu kendin yap. Ben senin anneni babanı sınamıyorum, ben seni yetiştirmek istiyorum’ diyebilmeli. Diyenler mutlaka çoktur, ama maalesef kötü örnekler de var.
Öğretmenlerin öğrencilere ‘Kimseden yardım almayın, kendiniz yapın’ diye empoze etmeleri lazım. Belki ailesi fikren yardımcı olabilir ama öğrencinin kendi özgün eseri olmalı.”
AA

Gelişimin adresi...
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz