gelisenbeyin.net Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Teknoloji Tasarım > Tasarım Günlüğü
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Tasarım Günlüğü

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
gelisenbeyin Açılır Kutu Gör
Yönetici
Yönetici
Simge
gelişime dair ne varsa.. Yahya KARAKURT

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 4737
  Alıntı gelisenbeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Tasarım Günlüğü
    Gönderim Zamanı: 20-Eylül-2007 Saat 14:22
Günlük Nedir?
Düzenli biçimde yazılan, tarih atılan günlük notlardır. Bir bakıma günü gününe tutulmuş anılardır.

Günlük, bireylerin kendi kendisiyle alçak sesle konuşmasından, iç dökme ihtiyacından doğmuştur.

Niçin Günlük Yazılır?
Bir günlük yaşam içinde görülen, duyulan, işitilen ilginç olayları, izlenimleri kalıcı kılmak amacıyla günlük yazılır. Genç kuşakların yetişmesinde, eğitiminde bir araç olarak önem taşır.

Günlük tutmak, öğrenciler için yazma becerilerini geliştirmek ya da pratik yapmak için mükemmel bir yoldur.

Okullarda günlük yazdırmanın amacı, öğrencilerin günlük yaşamlarını yazıyla değerlendirmelerini sağlamak, onlara yazma alışkanlığı kazandırmaktır.

Günlük yazmaya alışkın bir öğrenciden gelecekte büyük bir şair, yazar doğabilir. Günlükler, yarının usta kalemlerini yetiştiren en yararlı kompozisyon türlerinden sayılır.

Nasıl Yazılır?
     Tarih atılır.
     Konuşma diline yakın bir anlatım kullanılır.
     Anlatımların, söyleşi diliyle yalın, açık, içten, kişisel bir özgünlük taşıması gerekir.
     Genellikle tek paragraftan oluşur.

Ne Sağlar?
     Bir günlük yaşantının değerlendirilmesini sağlar.
     Yazanın kişiliğini, ruhsal yapısını,   görüşlerini ortaya koyar.
     Geçmişe ışık tutar.
     Biyografi yazarlarına kaynaklık eder.
     Hem öğretmene hem de öğrenciye geri bildirim sağlar.

Günlük Örneği 1                                                                     :

24 Ocak 1916

“Dün akşam gün batımı, hiç görmediğim bir güzellikteydi. Pembe, turuncu bir buğu vardı gökte. Hele mavnaların geçtiği Seine üzerinde gök öyle bir göründü ki Grenelle Köprüsü’nde ürperdim. Tramvayda baktım, kimse ama hiç kimse görmüyor bu güzelliği. Farkında olan, kendinden geçen, tedirgin olan bir yüz yok… Ama diye düşündüm, güzelliği bulmak için yolculuğa kalkar, uzaklara giderler. Güzelliği bile satın almaya alışmışlar; parasız oldu mu görmüyorlar.”

Andre GİDE

Günlük Örneği 2                                                                     :

22 Ekim 2006

Çocuktum, bayram vardı...Yarın bayram... İçimde, çocukluğumun bayram sevinci yok, o da eskilerde kalmış… Peki ama şimdi ne oldu? Sadece büyüdük mü? Yoksa, büyüdüğünü sanan meşgul çocuklar mıyız? Özledim ben o bayramları... İlk, babamın elini öpmeyi özledim, şimdi uzaklarda... Bayram namazından çıkmadan erkekler, tüm mahalle kadınlarının kapıların önlerini cümbür cemaat, telaşla, süpürüp yıkamalarını... O pırıl pırıl çocukluk hâllerimizle, tüm mahalleyi dolaşıp, el öpmeleri... Kimi arkadaşlarımın ellerinde şeffaf şeker torbaları ile tütün, limon, lavanta kolonyalarının karışımıyla bezenmiş buram buram kokularını... Ve… ben hiç şeker torbası taşımamıştım o zamanlar, ne bileyim, utanırdım. O masum utanmaları özledim... Büyüklerin, çocuklara verdiği üçgen katlanmış mendilleri... Başucumda sakladığım yeni ayakkabılarımı.. Mail yoluyla değil de, postacının getirdiği bayram kartlarını… Ziyaretlerle dolup dolup taşan evimizi… Ama en çok elini ilk öptüğüm babamı... Masum ve utangaç çocukluğumu…Ve yarın benim çocuklarım öpecekler ilk elimi… Ben büyümüşüm, ya da büyüdüğümü sanan meşgul bir çocuğum hâlâ... Ve yarın, küçük bir mutluluk, büyük bir burukluk sebebini bilmediğim… Gözümde, şaşkın birkaç damla gözyaşı...

Teknoloji ve Tasarım Dersinde “Tasarım Günlüğü” :

Tasarım Günlüğü Nedir?
Öğrencinin etkinlik sürecinde yaptığı arama, araştırma, sorgulama, deneme – yanılma, gözlem, öneri vb. çalışmalarını yazdığı, duygu ve düşüncelerini ifade ettiği yazılı belgelerdir.

Neden Tasarım Günlüğü?
     Tasarım sürecinde yaptıkları her çalışmayı, yaşadıklarını, duygu ve düşüncelerini tasarım günlüklerine yazarak ifade ederler.
     Günlüklerle etkinlik sürecini bizlere yansıtırlar.
     Değerlendirmeye esas ölçütlerin varlığına delil oluştururlar.
     Günlükler, öğrencilerin öğrendiği temel konulardaki çalışmalarını özetlemek ve kaydetmek amacıyla kullanılırlar.

Tasarım Günlüğü Nasıl Olmalı?
     (5N1K) neden, nasıl, niçin, ne zaman, nerede, kim için sorularına yanıt vermelidir.
     Öğrenci bir haftalık çalışma sürecinde ne yaptıysa onları tasarım günlüklerinde belgelendirmelidir (sorgulamalı, eleştirmeli, tespitte bulunmalı, beğenilerini söylemeli, başka görüşlere başvurmalı, resmetmeli, fotoğraf eklemeli vb.). Kısaca yaşadığı süreci anlatmalıdır.

Etkinlikler ve Tasarım Günlüğü :
     Öğrenciler bireysel çalışmalarını yansıtan günlüklerinden not alırlar.
     Bir kuşak içinde birden fazla bireysel etkinlik yapan öğrenciler en çok beğendikleri, sevdikleri çalışmanın günlüğünü öğretmenlerine sunarlar.
     Gözlem formlarındaki ölçütler günlüklerle takip edilir.
     Sınıf içi sunular günlükler aracılığı ile yapılır.

Tasarım Günlüğünün Amacı :
Tasarım günlükleri öğrencilerin;
     Öz değerlendirme yapmalarını sağlar.
     Karar verme ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirmelerini sağlar.
     Dil becerilerini geliştirerek öğrencilerin kendilerini ifade etmelerini sağlar.
     Tasarımlarının gerçekleştirilme sürecini yansıtır, bir sonraki çalışmaları için yön verir.
     Sınıf ortamında farkına varılamayan olumlu ve olumsuz yönlerinin gözlemlenmesine imkân verir.
     Bireysel çalışmalarda öğrenciler süreçte tuttukları günlükleri ders saatinde sınıfla paylaşırlar. Böylece karşılaştıkları güçlüklerin veya başarılarının farkına varırlar.
     Ulaşılan sonucun öğrenciye ait olduğunu ispatlamaya kaynaklık eder.
     Öğrenciler etkinlik sürecinde kaydettikleri bireysel gelişimlerini gözlemleyerek fark ederler.

“Bir insanı en açık, en çıplak, en gerçek hâliyle gösterebilen tür, günlük türüdür.”
T.S.HALMAN

Melek KARADAĞ
TTKB – Türk Dili ve Edebiyatı Uzmanı

07 – 18.05.2007 Tarih ve 718 Nolu Teknoloji ve Tasarım Dersi Formatörlük Kursu / ERZURUM Hizmet İçi Eğitim Daire Başkanlığı

Gelişimin adresi...
Yukarı Dön
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı gelisenbeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08-Şubat-2008 Saat 02:12
Tasarım günlüğü genelde tasarım günlüğü defterine yazılır. Eğer çizgisiz kağıda yazıyorsanız burada gözüktüğü gibi bir şablon içine yazsanız daha etkileyici olabilir..

Gelişimin adresi...
Yukarı Dön
aysegul_arslan Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 7
  Alıntı aysegul_arslan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18-Ağustos-2008 Saat 14:33
Teşekkürler,yanlız bunu öğrencilere öğretmek bayağı zor oldu.Ben 2. dönemde başladım derslere girmeye çocuklar hala günlüğü yazarken tasarımlarından bahsetmiyolardı bile.Ama çok şükür öğrendiler Smile
Yukarı Dön
gamze4848 Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 1
  Alıntı gamze4848 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13-Eylül-2008 Saat 01:41
ben bu dönem bu derse girmeye başladım.ilk etkinliklerden bahsettim çocuklara.6ve7.sınıfı idare ettim ama 8.sınıf geçen sene yaptık bunu sıkılıyoruz dedi.elimde sadece program kitabı var kaynak olarak okuldan verilen.zaten benim branşımda değil gerçekten zor duruma düştüm..burada farklı fikirler edindim ama ne kadar oyalayabilirimki öğrencileri.derse giren ve bilenler bana ne yapmam gerektiğini anlatabilirmi.okuyanların yardımcı olmasını dilerim.
Yukarı Dön
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı gelisenbeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13-Eylül-2008 Saat 10:06
Tasarım Günlüğü

Öğrencinin öğrenme sürecinde yaptığı arama, araştırma, sorgulama, deneme, gözlem, öneri vb. çalışmalarını yazdığı, duygu ve düşüncelerini ifade ettiği yazılı belgelerdir.

Öğrenciler, tasarım sürecinde yaptıkları her çalışmayı, yaşadıklarını, duygu ve düşüncelerini tasarım günlüklerine yazarak ifade ederler. Günlüklerle etkinlik sürecini bizlere yansıtırlar. Değerlendirmeye esas ölçütlerin varlığına delil oluştururlar.

Tasarım günlükleri öğrencilerin;

Öz değerlendirme ve eleştirel düşüncesini ortaya koyar.

Karar verme ve gözden geçirme gibi beceriler kazanmalarını sağlar.

Tasarımlarının gerçekleştirilme sürecini yansıtır, bir sonraki çalışmaları için yön verir.

Sınıf ortamında farkına varılamayan olumlu ve olumsuz yönlerinin gözlemlenmesine imkân verir.

Ulaşılan sonucun öğrenciye ait olduğunun ispatıdır.

Öğrenciler etkinlik sürecinde kaydettikleri bireysel gelişimlerini gözlemlemelerini sağlar.

Ne bildikleri ve ne yapabildiklerinin farkına varılmasına yardım eder.

Çalıştıkları şeylerle önceki öğrenmeleri arasında ilişki kurmasını sağlar.

Bilgilerini özetler ve anlamasını sağlar, konular hakkında sorular oluşturmasına yardım eder.

Bildiklerini yansıtması için öğrenciye şans verir.

Düşüncelerini organize etmesine yardım eder.

Disiplinler arası eğitimi destekler.

Dil becerilerini geliştirir.

Bireysel çalışmalarda öğrenciler süreçte tuttukları günlükleri ders saatinde sınıfla paylaşırlar. Böylece karşılaştıkları güçlüklerin veya başarılarının farkına varırlar.

Tasarım Günlüğü Nasıl Olmalı?

Öğrenci bir haftalık çalışma sürecinde ne yaptıysa onları tasarım günlüklerinde belgelendirmelidir (sorgulamalı, eleştirmeli, tespitte bulunmalı, beğenilerini söylemeli, başka görüşlere başvurmalı, resmetmeli, fotoğraf eklemeli vb.).Kısaca yaşadığı süreci anlatmalıdır.

Öğretmenler, öğrencilerinin yazdıkları hakkında önerilerde bulunmalı, yapıcı eleştiriler yazmalı, sorular sormalı ve mümkün oldukça cesaret vermelidir.

Günlük yazmada karşılaşılan en büyük problem, bazı öğrencilerin günlükleri, günlük olayları kaydetmenin basit bir şekli olarak kullanmalarıdır. Bu öğrenciler gerçek amaçtan uzaklaşarak rutin bir günlük yazmaya yönelirler. Öğretmenler öğrencileri kontrol ederek, yönlendirerek bu durumu önleyebilirler.
Yukarı Dön
yusuf60 Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1
  Alıntı yusuf60 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24-Eylül-2008 Saat 15:07
merhaba arkadaşlar!öncelikle emeğiniz için çok teşekkür ederim.emeğin hepsi değerlidir,öyleyken yukarıda bir günlük örneği verilmiş.bizim dersimizde yaşanmış bir günlük olsa iyi olmazmıydı?
Yukarı Dön
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı gelisenbeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24-Eylül-2008 Saat 16:02
Orjinalini yazan: yusuf60

merhaba arkadaşlar!öncelikle emeğiniz için çok teşekkür ederim.emeğin hepsi değerlidir,öyleyken yukarıda bir günlük örneği verilmiş.bizim dersimizde yaşanmış bir günlük olsa iyi olmazmıydı?

Forumda araştırsaydın herhalde bir örneğini bulurdunuz..
http://www.gelisenbeyin.net/forum/forum_posts.asp?TID=2917

Gelişimin adresi...
Yukarı Dön
Yönetici
Yönetici
Simge

Alıntı gelisenbeyin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27-Kasım-2008 Saat 22:32
Orjinalini yazan: SİDAR

BENCE ÇOK GÜZEL OLMUŞ ELLERİNİZE SAĞLIK ÇOK İŞİME YARADI.BUNLARLA SLAYT YAPTIM

Slaytını paylaşsan memnun oluruz.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 [Free Express Edition]
Copyright ©2001-2008 Web Wiz