Ey Oruç Tut Bizi!

Tatlı bir heyecan başladı içimizde. Çünkü on bir ayın sultanı Ramazan geldi. Yeniden renklendi dünyamız, mavi, yeşil, ela ve siyah göründü gözlerimizde, sabır olup taştı gönüllere kondu. Sinemize yerleşti, kapladı dört bir yanımızı, umut doğdu, gün oldu bizlere… Yeniden hatırlattı insanlığı, sevgiyi, saygıyı ve en önemlisi duyarlı olmayı.
Ey oruç! Önce kalbimize gir orada yer edin. Tüm kötülüklerden uzaklaştır bizi. Dünyevi heveslerimizi, arzularımızı dizginle. Aşırılıklardan koru, yol göster, bütünleştir bizleri ibadetle, götür bizi ilahi aşka. Aşkla ve şevkle tutalım seni, isteyerek ve severek.

Ey oruç, tut bizi! Tut ki boşluğa düşmeyelim, Sevelim, koruyalım kendimizi. Uzaklaştırsın bizleri karanlıktan. Yol ol bize, göster nurunu sahurda, iftarda güzel gönüllere. Çağlar sular gibi gönüllerimiz coşsun. Allah’ı analım, onunla hemdem olalım.

Ey oruç, tut bizi! Ellerimizi dünyanın kalbinden çekelim artık. Susayan gönülleri iftarda suyla buluşturalım. Gözyaşı dökelim, sinelere dokunalım. Farkında olalım, değiştirelim yıkılmış hayalleri. Dünyanın bir ucundan diğer ucuna kadar yardımcı olalım, su serpelim yanmış gönüllere. Duaya edelim, dua alalım. Mağfiret ve rahmetinle kuşat bizi ey oruç!

 


Ey oruç, tut bizi!
Yardımcı olalım, olmayanın farkına varalım, güzellikleri yaşayalım, yaşatalım. Sen olmazsan zengin nereden bilecek açlığı, fakirin farkına nasıl varacak. Oruç tutmanın aç kalmak olmadığını anlayalım, anlatalım.
Ey oruç, tut bizi! Yemeden, içmeden oruç tutmak kolaydır, asıl önemli olan içimizdeki kin, nefret, intikam, öfke, şiddet orucu tutmaktır, onu bilelim. Bir perde çekelim düşmanlıkla aramıza, kötü maziye. Anmanın, düşünmenin, yad etmenin orucuyla da hemdem olalım. Sabitleyelim hafızamızı, ne bir adım öne alalım oruçtan, ne bir adım sona. Dolu dolu yaşayalım seninle. Bizi kötülüklere karşı koru, siper ol cehalete, kötülüklere karşı gül olalım, gülücükler saçalım. Koru bizi ey Allah’ım…
Ve ruhlarımız… Dünya telaşının içinde şahitliği sahiplikle karıştıran karıştırdıkça dağılan, kendine yabancılaşan, rotasını şaşırıp istikametini ve geleceğini yitiren ruhlarımız… Ruhumuza esenlikler getir.

Ey oruç, tut bizi! Bir bütün halinde vücudumuz, bir bütün halinde hislerimiz, her şeyimiz oruçla harmanlansın. Azlığın da çokluğun da hükmü kalmasın. Bir olsun, hep beraberce, kardeşçe…
Sevgili Peygamberimiz Ramazan ayına girerken ashabına hitap ederek Ramazan ayının kutsiyet ve faziletini şöyle belirtmiştir:
- Ey insanlar! Yüce ve mübarek bir ayın gölgesi üzerinize bastı.
O ayda bir gece vardır ki bin aydan daha hayırlıdır.
Allah o ayda oruç tutmayı farz kıldı. Geceleyin ibadet yapmayı (teravih namazı kılmayı) nafile kıldı.
O ayda bir hayır işleyen kimse diğer aylarda bir farz işlemiş gibi olur.
O ayda bir farz işleyen ise diğer aylarda yetmiş farz işlemiş gibi sevap alır.
O, sabır ayıdır. Sabrın karşılığı ise cennettir.
O, yardımlaşma ayıdır.
O ayda müminin rızkı bollaştırılır.

O ayda kim bir oruçluyu iftar ettirirse bu, günahlarının bağışlanmasına ve cehennemden kurtulmasına sebep olur. Aynı zamanda oruçlunun sevabı kadar sevap verilir. Oruçlunun sevabından da hiç bir şey noksanlaşmaz.
Görüldüğü gibi Ramazan ayı çok faziletli ve kutsî bir aydır. Ona bu fazilet ve kutsiyeti kazandıran şey hiç şüphesiz ki o ay içerisinde inmeye başlayan yüce kitabımız Kur´ân-ı Kerim’dir. Yüce Allah bu konuda şöyle buyurur: "İnsanlara doğru yolu gösteren, hidayeti ve hakkı batıldan ayırmayı açıklayan Kur´an Ramazan ayında indirildi.
Sevgili Peygamber Efendimiz (sas) buyuruyorlar.
"Kim, faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır." [Buhari]
Ey oruç tut bizi! Koru bizleri, iyilik ve hoşgörü kanatlarını insanlığın üzerine aç. Kötülüklerden uzak tut bizleri. Bu vesile ile Ramazan ayınızı tebrik eder, günahlardan kurtulmuş ve Rabbimizin rızasını kazanmış olarak bayrama kavuşmamız dileğiyle…
Yahya KARAKURT/ Eğitimci -Yazar / Ramazan Bayramını Yaşamak / Teravih Namazı Nasıl Kılınır? / Ramazan Bayramı Kutlu Olsun!


İslami Bilgiler / Regaip Kandili / Berat Kandili / Kadir Gecesi / Ramazanın Önemi / Miraç Kandili / Mevlid Kandili / Ey Oruç Tut Bizi!

Bilim İnsanları / Ünlü Yazarlar / Ünlü Ressamlar / Ünlü Müzisyenler / Türk Büyükleri / Türk Bilim İnsanları / Ünlü Matematikçiler / Ünlü Fizikçiler