Cuma Namazı Nasıl Kılınır?

(4 rekât sünnet + 2 rekât farz + 4 rekât cuma sünneti + 4 rekât Zuhri ahir + 2 rekât vaktin son sünneti )
Öğle vaktinde ezan okunduktan sonra cuma namazının sünnetine niyet edilerek (“Niyet ettim Allah rızası için bugünkü cuma namazının ilk sünnetini kılmaya.”), 4 rekât öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır.
Sünnet kılındıktan ve imam minbere çıkıp oturduktan sonra, müezzin cami içinde 2. ezanı okur. İkinci ezandan sonra imam ve cemaat, içinden ezan duasını okurlar. İmam hutbeyi okumaya başlayınca, cemaatin namaz kılması ve konuşması caiz değildir. Çünkü Rasulullah Efendimiz (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) '' Kim ki yanındakine ''sus'' dese cuması lağv olur'' buyurmuştur. Hutbe; hamdele, tesbih ve salveleden ibarettir. Bu arada hatip, cemaate nasihat eder. Birinci hutbeyi bitirdikten sonra imam minberde oturur ve dua eder, duadan sonra kalkar ikinci hutbeyi de okuyarak hutbeyi tamamlar. Müezzin kametini yapar.
İmam, cemaate cuma namazı farzı niyeti ile 2 rekât namaz kıldırır. Farz aynen diğer iki rekâtlı farzlar gibi kılınır.
 


Cuma namazının farzının kılınışı:
''Niyet ettim, Allah rızası için Cuma Namazının farzını kılmaya, uydum hazır olan imama'' şeklinde niyet edilir.
1. rekât : Cemaat ''Sübhâneke'' duasını içinden okur.
İmam da''Sübhâneke'' duasını ve''Eûzü-Besmele'' yi içinden okur . İmam ''Fatiha ve bir namaz sûresi'ni'' dışından okur.Rûku ve secdelerden sonra,ayağa kalkılır (Kıyam).
2. rekât : İmam, tekrar dışından Fatiha ve bir namaz suresi okur.Rûku ve secdelerden sonra, herkes içinden Et-Tahiyyâtü, Salli-Bârik ve Rabbenâ dualarını okur ve imamla beraber selam verilir.
***
Cuma Namazının farzından sonra,
4 rekât cuma namazının sünnetine niyet edilir, cuma namazının ilk sünneti gibi, 4 rekât namaz kılınır.
4 rekât Zuhri ahir niyetiyle, öğle namazının farzı gibi namaz kılınır. (Yani ilk iki rekâtta Fatiha ve namaz suresi okunur, 3. ve 4. rekâtta sadece Fatiha suresi okunur.)
Son olarak, vaktin sünneti niyetiyle, 2 rekât sünnet namaz kılınır.