Çocuklar İçine Kapanıyor

Ödül veya ceza verilen çocukların duygularını bastırdığını ifade eden oyun terapisti ve psikolog Nilüfer Devecigil, çocuğunu yalnız uyumaya alıştırmak isteyen bir ebeveynin uygulamasını şöyle anlatıyor:

"Danıştıkları pedagog, yatağında uyuduğu her akşam için çocuğa bir yıldız, üç yıldızda da bir ödül vermelerini önermiş. Başta işe yaramış; çünkü çocuk ödüle odaklı, duygularına bakmıyor. Uzun dönemde çocukta başka sorunlar çıkıyor; çünkü üzüntü, kızgınlık, ihtiyaç gibi duygularının cevabını alamayınca kendini içine kapatıyor veya bağlanmayla ilgili sorunlar yaşıyor.

Tepki gösteren, ağlayan çocuk aslında hâlâ yardım istiyordur. Kabullenen çocuğa 'ne uslu' deniyor. Oysa tepki vermemesi çok üzücü. Tepki verdiğinde ise konuşmak, duygularını fark ettirmek gerek.

Anne işten geldi ve çocuğu hemen onunla oynamak istiyor. O ise biraz dinlenmeyi planlıyor. Bu durumda 'Seninle oynamak istiyorum ama çok yorgunum.' diye konuşabilir. Çocuk ağlamaya başlayınca çocuğun hisleri söze dökülebilir."

İnsanoğlu pozitif ve negatif kutuplar arasında salınım halinde bu vaziyeti etkileyen birçok sebep mevcuttur yaşamın içerisinde.

Dolayısı ile çocuk konusu çok narin bir konudur günümüzde. Bu bağlamda hem sevgi hem de ve hem de disiplin noktasında her duygunun ne olduğunu bilmesi açısından tatması gerekir diye düşünüyorum.

Genç arkadaşa tavsiye veren Prof. Dr. Nevzat Tarhan:

Başarı için zorluklara tahammül et. Hayat, mükâfatını zorluklara tahammül edenlere verir. Başın dik dolaşmak ve onurlu yaşamak istiyorsan emeğinle kazanmaya çalışmalısın.

  Etik ve estetik değerlerin olsun. Samimi, içten, açık, doğal ol. İnsanları sev, onlara değer ver, onlarla paylaş. Dürüst, çalışkan, sözünün eri ol. Adil ve paylaşımcı ol. Kısa vadede çıkarcı olanlar kârlı iken, orta ve uzun vadede hep erdemli olanlar kazanır. Estetik değerlerin en büyük düşmanı abartıdır. Yaratılışın gereği, güzeli ve estetiği seven bir birey olarak abartılı makyajdan, rüküş kıyafetlerden kaçınmalısın.

  Yenilikçi ol. Risk almaktan korkman gelişmeni engeller. Doğru hareket etmek ve hata yapmamak arasında denge kurman gerekir. Yenilikçi ol ama maceracı olma. Yeni şeyler yapmaktan korkanların hiçbir şey yapmama hatasını işleyerek ilerleyemediklerini, düşünceyi geliştiremediklerini unutma.

  Cesur ve özgüven sahibi ol. Huzur ve mutluluğun bedeli cesarettir, doğrular adına riske girebilmektir. Kendine inanmak ve güvenmek başarının ön şartlarındandır. Cesaret tehlikeye atılmak değil, tehlike karşısında akıl ve zekâyı kullanmaktır. Kalıcı başarıyı, deneme isteği, cesaret, doğrulara bağlılık ve gerçekçi özgüven ile elde edebilirsin.

  Evliliğe yönelik olmayan cinsellik yalancılığın bir türüdür. Cinsellik, özel ve önemli insanla yaşanmalıdır. O kişi de insanın eşidir. İdeal olan budur, bunu gerçekleştirmeye çalış. Gönül eğlendirmek amacıyla karşındakine yaklaşıp aldatmak karakterli bir davranış değildir.

  Sağlam inançların olsun. Hayat sadece dünya hayatından ibaret değildir. İkinci hayata inanmak hayatına anlam katar ve teselli verir; bu güçten mahrum kalma. Deneyüstü gerçekliğe ve görünmeye inanmamak insanın çıkarına değildir. Sonsuzluğun Sahibi'ne inanmanın, güvenmenin ve teslim olmanın zevki iki dünyada da mutlu eder.

 Başarılı olmak istersen;

Ne kendini ne de başkasını aldat

Hak ve sorumluluk dengeni koru

Para yönetimini öğren

İsimsiz iyilikler yap

Alçakgönüllü ol

Ne söylediğin kadar nasıl söylediğin de önemli

Bilimsel metodolojiden sapma

Adil ve demokrat ol

Pozitif düşün

Gizli cahilliğe dikkat et

Stratejik düşünce becerini geliştir

Kategorik düşünce biçimini öğren

Diyaloga açık ol.

Paylaş

Saygılarımla....  Gürbüz KARAKURT

Yazarın Diğer Yazıları

www.gelisenbeyin.net / Gelişimin adresi...

 İzin alınmadan kopyalanamaz ve kullanılamaz. Her hakkı saklıdır.© Design, By Karakurt