Beynin Güçlü ve Canlı Kalmasını Sağlayan Besinler

Uykusuzluk, uzun çalışma saatleri, yorgunluk, yaşa bağlı gelişen hastalıklar beynimizi olumsuz etkiliyor. Güçlü bir hafıza, zeka gelişimi ve beyni zinde tutmak gerekli olan her şey soframızdan geçiyor. Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Duygu Çetin özellikle su ve yeşil yapraklı sebzelerin beyin gelişimimize katkı sağladığını belirtip bu besinleri sıkça tüketmemiz gerektiğini belirtiyor. Beynin güçlü ve canlı kalmasını sağlayan, zihinsel gelişime katkı sağlayan, zihni açan, gün boyu enerjik tutan yiyecekleri Duygu Çetin sizler için sıraladı:

YUMURTA ZİNDE TUTAR: Hafıza için gerekli vitaminleri (A, D, B12, B grubu) bolca içeren yumurta, beynin sinyal alıp sinyal göndermesi için gerekli olan Tirozin’i barındırıyor. Vücudun zinde ve uyanık kalması için gerekli enerjiyi sağlıyor.

ALZHEIMER’A LAHANA: Uzun süreli hafızayı arttırmak, beyin hasarlarını azaltmak ve ileride görülecek Alzheimer hastalığı riskinin önlenmesi için gerekli “Polifenol”ü barındırıyor. 

Sponsor Bağlantılar

   

İLGİSİZLİĞE BROKOLİ: Barındırdığı K vitamini sayesinde beyin gücünü arttırıyor ve bilişsel fonksiyonların gelişimini sağlıyor. İçerisindeki folik asit ise gerginlik stres, asabi davranışlar ve ilgisizlik gibi sorunların ortadan kaldırılmasına yardımcı oluyor.

ISPANAK HER DERDE DEVA: İçindeki bol miktarda B vitamini, folat ve E vitamini beyin hücrelerimizi güçlendirip hücreleri zararlı serbest radikallere karşı koruyor.

HAFIZA DOSTU BALIK: Bol miktarda A, D, K vitamini ve B grubu vitaminler açısından zengin olan balık, insan vücudunun üretemediği iyot, selenyum, fosfor, magnezyum ve çinko mineralleri bakımından zengin bir kaynaktır. Bu vitamin ve minareller sayesinde beyni ve hafızamızı korur.

BEYNİ BESLEMEK İÇİN SÜT: Bilgi depolamak ve bilgi göndermek için beyin zarının esnekliğini sağlıyor. Beyin gelişimi için yağın önemini vurgulayan uzmanlar, mutlaka tam yağlı; süt, peynir, yoğurt vb. besinlerin tüketilmesi konusunda bizleri uyarıyor.

BİTTER ÇİKOLATA KONSANTRE ARTTIRIR: Yüksek kakao barındıran 30- 40 gram bitter çikolata güçlü antioksidan içeriyor. Doğal uyarıcılar sayesinde konsantrasyon ve odaklanmayı arttırıyor. Endorfin seviyesini yükseltip beyin reseptörlerini harekete geçiriyor.

BUĞDAY BEYNİ DİNÇ TUTAR: Esmer ekmek, kepekli pirinç, yulaf, buğday, darı vb. tahıl ve tahıl ürünleri B6, B12 ve folik asit bolca bulunuyor. Bu tahıllar, hafızayı güçlü tutup, konsantrasyon ve beyne düzenli kan akışı sağlıyor.

SU İÇMEK BEYNİ HIZLANDIRIR: Susuz kalan beyin kortizol isimli hormonu salgılar, bu hormonun fazla salgılanması hafıza gücünün azalmasına neden olur. Kortizol salgılanması adrenalin hormonun da artışını tetikler. Bunun sonucu olarak beyin fonksiyonlarında meydana gelen bozulmalar, hafıza olumsuz yönde etkilenir. Biberiye yor günlük giderir: Hafızayı güçlendirir, akıl berraklığını sağlayan biberiye, beyin yorgunluğunu azaltıyor.

ZERDEÇAL HÜCRELERİ TAZELER: İçinde bulunan “Kurkumin” pigmenti sayesinde beyin gelişimine yardımcı oluyor. Ayrıca Kurkumin, Alzheimer’ın plak oluşumunun önüne geçip, demans hastalığını önlüyor. Takvim
Beyne Zarar Veren Davranışlar
Beynimizin Hangi Tarafı Daha Gelişmiş? / Beyin Geliştirmek İçin Öneriler? / Beyin Hakkında Tüm Bilgiler

Okuma Nedir?

Kitap Okumanın Faydaları

Yavaş Okuma Nedenleri

Nedir Bu Hedefsizlik?

Düşünmeyi Bilmiyoruz!

Problem Çözme

Okulda Başarı Taktikleri

Haydi İnovasyon Yapalım!

Kişisel Başarının Anahtarı

Nasıl Bilim Adamı Olunur?

Beyin Geliştirmek İçin Öneriler

Sınav Kaygısı

Verimli Ders Çalışma İçin 10 Kural

Ders Çalışma Ortamı Nasıl olmalı?

Yanlış Çalışma Davranışları

Sınıfta Etkili Ders Dinleme

Not Tutmanın Faydaları

18 Adımda Test Çözme Becerisi

            

 İzin alınmadan kopyalanamaz ve kullanılamaz. Her hakkı saklıdır.© Design, By Karakurt