Atık Pil Kutusu, Atık Pil Kutusu Tasarımı, Atık Pillerin Zararları

Kağıt ve Atık Pil Kutuları
150x35 cmlik duralit parça üzerine caillou resmini öğrenciler çizdiler ve ilgili kısımları kıl testere yardımı ile kestiler. Arka kısmında ki kutu kısmı da 5 cm mdf den kapaklı yapıldı. boyama için akrilik boya kullanıldı.

Bu çalışmalar okul için sınıflara pil kutusu ve atık kağıt kutusu kazandırmak amacı ile gerçekleştirildi... Çalışmaların arkasına ahşap 0.5 mm MDF ile kapaklı bir kutular yapıldı.
Bu güzel tasarımları ortaya çıkaran Teknoloji ve Tasarım öğretmeni Fatma Dere ve Denizli- Çivril, Kadir Kameroğlu İlkokulu öğrencileri tebrik eder, başarılarının devamını dilerim...
 

 

Atık Pillerin Zararları

Atıkların önemli bir miktarını geri dönüştürülerek ve yeniden kullanılabilir malzemeler yapılmaktadır. Atıklar içindeki cam, demir, bakır, alüminyum, krom, nikel, bronz, plastik ve kağıt/karton gibi atıklar çeşitli işlemlerden geçirilerek yeni bir hammadde olarak değerlendirilebilmektedir. Bu gibi maddelerin geri kazanılması ve tekrar kullanılması, tabii kaynaklarımızın tükenmesini önleyeceği gibi ülke ihtiyaçlarını karşılayabilmek için ithal edilen hurda malzemeye ödenen döviz miktarını da azaltacak, kullanılan enerjiden büyük ölçüde tasarruf edilecektir.

Pillerin insan sağlığına ve çevreye çok büyük zararları vardır. Piller cıva, kadmiyum, kurşun, çinko, mangan, lityum, demir, nikel, kobalt ve kimyasal maddelerden üretilir. Bu pillerin gelişigüzel çöplere atılması, doğrudan veya dolaylı olarak alıcı ortama verilmesi çevre açısından büyük tehlikeler yaratır. Metaller toprağa ve oradan da yeraltı sularına karışabilir. En başta toprak kullanılmaz hale gelir ve metallerin yarattığı su kirliliği sudaki ekosistemi alt üst eder. Etkilenen sadece su ekosistemi değil, aslında tüm ekosistemdir.

Zaman içerisinde bu etkiler insanlar üzerinde de görülür. Atık pillerin sebep olduğu hastalıklar başında, nörolojik bozukluklar, merkezi sinir sistemi hastalıkları, kanser, böbrek ve karaciğer hastalıkları gelir. Pillerin içindeki tüm maddelerin zararı kimi zaman öldürücü boyuta ulaşabilir. Maddeler daha önce de belirtildiği gibi toprağa karışarak hayvanların yediklerinden ya da sulardan insan vücuduna karışır. Ayrıca bir küçük kalem pil 4 metrekare toprak kirletir ve bu toprağı üretim yapamaz hale getirir.

Geri Dönüşüm Nedir? Nasıl Yapılır?  / Geri Dönüşüm Projeleri / Geri Dönüşüm Sunusu  / Çevreye Duyarlılık / Çevre Kirliliği / Çevre Kirliliği Nedenleri? / Çevre Sorunları ve Çözümleri / Atık Pil Kutusu / Atık Kağıt Kutusu / Ürünlerin Doğada Yok Oluş Süreleri / Geri Dönüşüm Fikirleri


Bilim İnsanları / Ünlü Yazarlar / Ünlü Ressamlar / Ünlü Müzisyenler / Türk Büyükleri / Türk Bilim İnsanları / Ünlü Matematikçiler / Ünlü Fizikçiler