Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Robotlar işsiz bırakacak

Nereden Yazdırıldığı: gelisenbeyin.net
Kategori: Bilim ve Teknoloji
Forum Adı: Teknolojik Gelişmeler
Forum Tanımlaması: Teknolojinin Gelişimi
URL: http://www.gelisenbeyin.net/forum/forum_posts.asp?TID=6514
Tarih: 09-Ağustos-2020 Saat 14:48
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 9.50 - http://www.webwizforums.com


Konu: Robotlar işsiz bırakacak
Mesajı Yazan: gelisenbeyin
Konu: Robotlar işsiz bırakacak
Mesaj Tarihi: 13-Kasım-2014 Saat 00:04
‘Robotlar işsiz bırakacak’
Oxford Üniversitesi'nde görev yapan Profesör Carl Benedikt Frey’in öncülüğünde yapılan bir araştırmaya göre, robotlar ve bilgisayarlar önümüzdeki 10 yıl içinde İngiltere'deki iş yükünün 3’te 1’ini karşılayacak. Araştırmacılar, bu durumun milyonlarca kişiyi işsiz bırakabileceğini düşünüyor.

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, önümüzdeki 20 yıl içinde ülkedeki işlerin 3’te 1’i robotlar veya bilgisayarlar tarafından yapılacak.

İngiltere’nin en saygın eğitim kurumlarından biri olarak kabul edilen Oxford Üniversitesi'nde çalışan Profesör Carl Benedikt Frey’in öncülüğünde gerçekleştirilen araştımaya göre, önümüzdeki 10 yıl içinde robotlar ve bilgisayarlar, yaklaşık 10 milyon kişinin yaptığı işi yapacak.

Araştırmanın iddiasına göre, teknolojinin gelişmesiyle doğru orantılı olarak iş dünyasındaki yerini sağlamlaştıracak olan robotlar ve bilgisayarlar, işsizliğin büyük ölçüde artmasına da sebep olabilir.

Robotların çoğunlukla düşük ücretli işleri devralacağını tahmin eden uzmanlar, bu durumun söz konusu iş kollarındaki ücretlerin düşmesine, işsizlik ve gelir adaletsizliğinin artmasına sebep olacağı görüşünde.

2001’den beri Londra’daki kütüphane görevlilerinin yüzde 65’inin benzer sebeplerden dolayı işlerini kaybettiğinin altını çizen araştırmacılara göre, önümüzdeki dönemde yaratıcılık gerektirmeyen meslekler risk altında.

Sağlık, mühendislik ve bilim alanlarında çalışanların ise, bu durumdan en az etkilenen kişiler arasında olacağı iddia ediliyor.

-------------
http://gelisenbeyin.net">
Gelişimin adresi...Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.50 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2007 Web Wiz - http://www.webwizguide.com